Papildināts 11. jūlijā. Kādi vēl ir izsargāšanās līdzekļi bez prezervatīviem un orālās kontracepcijas? Vai lietojot vaginālo pretapaugļošanās līdzekli nav iespējamas kādas blakus parādības jeb izmaiņas organisma funkcijās? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sagatavojuši Latvijas Ģimenes Centra ārsti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jautājums: Man ir 20 gadi. Esmu apmeklējusi ginekologu, tomēr man tur ļoti nepatika, attieksme un arī kabineta iekārtojums bija apmēram kā padomju laikos. Nevainību zaudēju apmēram pirms gada, bet ar to puisi izšķīros, tagad man ir jauns draugs un mēs nopietni domājam par laulību un ģimenes izveidi, bet šobrīd priekš bērniņa mums diemžēl nav ne attiecīgu līdzekļu, ne laika, lai gan ļoti vēlamies bērnus. Vēl nekad neesmu lietojusi kontracepciju, bet zinu, ka esmu pārāk aizmāršīga, lai varētu lietot hormonālo kontracepciju un man pēc visiem izlasītiem materiāliem vispieņemamākās šķiet maksts tabletes, svecītes, vai kas tamlīdzīgs.

Bet tomēr par šo kontracepciju metodi ir ļoti maz informācijas, vai arī tā ir pārāk virspusīga. Kaut kur sen atpakaļ lasīju, ka lietojot šīm līdzīgas kontracepcijas metodes jāmīlējas ir tā sauktajā misionāra pozā, jo pastāv iespējamība, ka šķidrums varētu iztecēt laukā, vai tā ir? Kuras Jūsuprāt no iepriekšminētajām metodēm ir visērtākās? Varbūt ir vēl kādas līdzīgas? Vai nevarētu, lūdzu, tuvāk pastāstīt par šīm un līdzīgām metodēm? Vai tās nav kaitīgas bērniņam, gadījumā, ja tomēr kas misējas un es paliktu stāvoklī, vai tās nav kaitīgas manai veselībai? Vai tās aptiekā var iegādāties bez receptes, vai tomēr man labāk griezties pie ginekologa? Jau iepriekš liels paldies par atbildi.

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Cienu Jūsu interesi par kontracepcijas jautājumiem, kas apliecina rūpes un atbildību pašai par savu veselību un seksuālo dzīvi. Jūsu vēstulē saskatīju vismaz 6 nopietnus jautājumus, kas prasa izsmeļošu atbildi. Piedodiet, bet šādā sarakstē tas nav reāli. Ir nepieciešama vismaz pusstundu gara saruna. Lūdzu, atnāciet uz pieņemšanu, izrunāsimies!


Jautājums: Esmu dzirdējusi, ka grūtniecība nevar iestāties, ja dzimumattiecībās stājas menstruālā cikla pirmajās vai pēdējās desmit dienās. Vai tā tas ir un cik tas droši, ka grūtniecība tiešām neiestāsies? Kuras ir visdrošākās dienas, kad var uzsākt dzimumattiecības bez izsargāšanās? Vai var paļauties uz aptuvenu dienu skaitīšanu, ja mēnešreizes ir neregulāras? To es jautāju tāpēc, ka man nav regulāra dzimumdzīve, kaut arī partneris ir pastāvīgs. Kontracepcijas līdzekļus negribu lietot, jo nav īstas skaidrības par tiem un baidos no dažādiem blakusefektiem. Kur varētu iegūt pietiekoši izsmeļošu informāciju, neapmeklējot ginekologu? Kas ir vaginālā un orālā kontracepcija, kas ir “C” filmiņa? Ir bijušas vairākas reizes, kad mans partneris mani apmierina ar roku, ievadot makstī pirkstus. Vai tā var darīt un cik tas ir higiēniski? Reiz viņš izdarīja vairākus stiprus grūdienus, ka man sāka asiņot (mēnešreizes bija pēc pusotras nedēļas). Esmu ļoti nobijusies, kas tad īsti notika?

Atbild dr. Anita Spakovica: Metodi, kuru Jūs minat, sauc par “kalendāro” metodi. Diemžēl šī metode nav pārāk droša kontracepcijai; un Jūsu pieminētais intervāls 10 dienas cikla sākumā un 10 dienas cikla beigās nebūs drošs neplānotas grūtniecības profilaksei. Es Jums tomēr ieteiktu apmeklēt ginekologu, jo Jūs pati atzīstat, ka Jums nav regulārs menstruālais cikls. Vaginālās kontracepcijas līdzekļus Jūs varat iegādāties aptiekās bez receptes. Vajadzētu rūpīgi izlasīt lietošanas pamācības un precīzi izpildīt norādījumus, tad vaginālā kontracepcija varētu Jūs samērā droši pasargāt no grūtniecības. Biežāk rekomendējamie līdzekļi ir Farmateks lodītes, tabletes vai krēms makstī, kā arī Jūsu pieminētā “C” filmiņa. Par orālo kontracepciju Jums noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo bez receptes tos līdzekļus aptiekas neizsniedz. Ja Jums pēc pieminētās apmierināšanas metodes bija asiņošana, jāpārliecinās vai nav dzimumceļos iekļuvusi infekcija. Redzat, cik daudz Jums ir iemeslu tomēr griezties pie ginekologa!


Jautājums: Vai ir iespēja, ka varētu palikt stāvoklī 5. dienā pēc mēnešreižu sākšanās? (Cikls parasti 28 dienas, asiņošana beidzās jau 3. dienā). Ko vēl var paspēt izdarīt, lai neiestātos grūtniecība, ja ir jau pagājušas 6 dienas pēc akta? Vai maksts skalošana ar sodas ūdeni var palīdzēt? Jo citādi vienīgais variants ir aborts. Ko darīt?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Ja menstruālais cikls ir 28 dienas, iespēja palikt stāvoklī cikla 5. dienā ir ļoti niecīga. Domāju, Jūs šoreiz varat neuztraukties, bet turpmāk izvēlēties drošāku kontracepcijas metodi, piemēram, hormonālās tabletes vai dzemdes spirāli. Maksts skalošanu “avārijas” situācijās var izmēģināt, bet labāk ar skābu šķīdumu, piemēram, vieglu citronskābes šķīdumu. Ja pagājušas sešas dienas pēcdzimumakta, Jums atliek tikai gaidīt menstruācijas, kuras droši vien būs, ja turpmāk izsargāsities.


Jautājums: Man ir 31 gads, viens bērns un vairāk bērnu nevēlos, jo vienkārši nevaru to atļauties. Arī pastāvīgu ilgstošu attiecību man nav. Bieži mainu seksa partnerus, pārsvarā tie ir tādi, ar kuriem es pat nevēlētos dzīvot kopā. Trīs mēnešus lietoju hormonu tabletes (Logest), iepriekš izsargājos lietojot prezervatīvu. Vēlējos veikt operāciju, kuras rezultātā būtu neauglīga, taču ginekologs man atteica. Kur es varētu griezties ar šādu lūgumu atkārtoti un lai man netiktu atteikts?

Atbild dr. Vēsma Kalviņa: Arī es Jūsu izvēli neatbalstu. Vispirms es Jums iesaku griezties pie psihoterapeita, jo, manuprāt, vēlēšanās 31 gada vecumā kļūt neauglīgai, skan neparasti. Ja nu pēc nedēļas Jūs sastopat īsto vīrieti, ar kuru veidot ģimeni un radīt bērnus...


Jautājums: Labdien! Man tāds jautājums: nesen man bija dzimumattiecības ar vienu cilvēku. Es biju nevainīga, un kad tas notika, man bija ļoti sāpīgi un es negribēju turpināt aktu. Mans partneris arī pārtrauca aktu un turpināja to, masturbējot. Kad viņš "beidza", sperma palika man uz ķermeņa blakus dzimumlūpām. Vai ir iespēja, ka es būšu stāvoklī?

Atbild dr. Īra Smilškalne: Ir iespēja palikt stāvoklī arī, ja vīrieša dzimumloceklis netiek ievadīts makstī, bet sperma akta rezultātā paliek ārējo dzimumorgānu tuvumā.


Jautājums: Man ir viena neliela problēma. Man ir 22 gadi un es esmu nevainīga. Man tagad ir draugs un mēs domājam par dzimumattiecību uzsākšanu, bet man ir bailes palikt stāvoklī. Ko lai tagad daru? Man arī ļoti negribas dzert tabletes, kur klāt ir hormonu līdzekļi.

Atbild dr. Ilze Lieljure: Ja nevēlaties lietot hormonālās tabletes, bet grūtniecība nav vēlama, tad Jūsu draugam vajadzētu lietot prezervatīvu, vai arī Jums maksts tabletes vai svecītes pirms dzimumattiecībām; tādas kā Pharmatex (vaginālās svecītes, vaginālās tabletes, pasta) vai vaginālās “C” filmiņas.


Jautājums: Kādi vēl ir izsargāšanās līdzekļi bez prezervatīviem un orālās kontracepcijas, ja tā ir aizliegta?

Atbild dr. Anita Spakovica: Kontracepcijas līdzekļu izvēle ir atkarīga no sievietes veselības stāvokļa, vecuma, kā arī tiek ņemts vērā, vai sievietei jau ir bērni. Vadoties tikai no Jūsu uzdotā jautājuma ir grūti ieteikt Jums piemēroto kontracepciju. Varu atbildēt, ka bez prezervatīviem un orālās kontracepcijas ārsts Jums noteikti varētu piedāvāt arī citus izsargāšanās līdzekļus. Dotajā situācijā varu Jums tikai ieteikt painteresēties par barjermetodēm spermicīdiem Pharmatex vai C-Film Luchini. Noteikti precīzi jāievēro šo līdzekļu lietošanas pamācības.


Jautājums: Cik ilgi var lietot vaginālo pretapaugļošanās līdzekli Pharmatex (tabletes) – vai nav iespējamas kādas blakus parādības jeb izmaiņas organisma funkcijās? Bet par to, ka ginekologi stāsta, ka “šīs tabletes ir lētākas, šīs izvēlas vairāk, šīs labāk tievākiem cilvēkiem”, ir fakts - tiec nu gudrs, ko īsti darīt...

Atbild dr. Anita Spakovica: Vaginālie pretapaugļošanās līdzekļi Pharmatex novērš grūtniecības iestāšanos, neļaujot spermai iekļūt dzemdes dobumā. Šai metodei nav kontrindikāciju, tā neietekmē organisma funkcijas. Jāievēro precīza lietošanas instrukcija un jāņem vērā, ka, salīdzinot ar hormonālo kontracepciju, efektivitāte ir zemāka.


Jautājums: Vēlos uzzināt, vai Latvijā ir iespējams implantēt kontraceptīvo ampulu rokas augšdelmā? Ja ir iespējams, tad kur, un cik maksā šī procedūra?

Atbilde: Pasaulē ir pieejama šāda izsargāšanās metode ar implantu rokas augšdelmā. Mūsu valstī šo metodi neizmanto. Implanta ievadīšana nesagādā nekādas grūtības, bet izņemšana ir sarežģīta. Patreiz ir pietiekami liela izvēle citu kontracepcijas metožu pielietošanai.


DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Lai gūtu atbildes uz steidzamiem jautājumiem, aicinām griezties pie sava ģimenes ārsta vai konsultēties ar LĢC ārstiem personīgi.

Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera ielā 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form