Lai gan visbiežāk izmantotais kontracepcijas līdzeklis ir kondoms, kas aizsargā pret seksuāli transmisīvajām slimībām, daudzas sievietes tomēr izvēlas vēl papildus kontraceptīvo aizsardzību, ko piedāvā pretapaugļošanās tabletes. Kāda ir to izvēle, blakusefekti un riski?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Kādas iespējas piedāvā kontraceptīvās tabletes un vai iespējamas kādas negatīvas blakusparādības? Kontraceptīvās tabletes tiek iedalītas divos galvenajos veidos: gestogēna preparātos (tos bieži sauc par minipilēm) un kombinētajos preparātos.

Gestogēna preparāti – minipiles

Gestogēna tabletēs ir tikai viena veida hormons. Tas iedarbojas, sabiezinot gļotas, ko izdala dzemdes kakls, un tādējādi aizkavē spermu, neļaujot tai sasniegt olšūnas. Dažos gadījumos šie preparāti var novērst ovulāciju. Trešā funkcija, ko veic šis hormons – padara dzemdes iekšējās sieniņas plānākas, un tajās nav iespējams veidoties apaugļotai olšūnai.

Pareizi lietojot, šīs tabletes ir efektīvas 99% procentos gadījumu. Šo tablešu priekšrocība ir tāda, ka to var lietot arī sievietes, kuras nevar lietot kombinētos hormonu preparātus, piemēram, sievietes, kuras nedrīkst uzņemt estrogēna hormonu devas, mātes, kuras baro bērnu ar krūti, un gados vecākas smēķētājas.

Gestogēna preparātu trūkumi

Galvenais gestogēna preparātu trūkums – šīs tabletes ir jālieto katru dienu vienā un tai pašā laikā, ar precizitāti līdz trijām stundām. Šāda lietošana var būt apgrūtinoša dažām sievietēm, it īpaši pusaudzēm, kuru dzīvesveids mēdz būt diezgan neprognozējams.

Minipiles var izraisīt neregulāras menstruācijas, kā arī asiņošanu mēnešreižu starplaikā. Dažām lietotājām mēnešreizes var pat pazust, izraisot bažas par grūtniecības iestāšanos. Šīs tabletes iesākumā nereti izraisa arī ādas izsitumus vai sāpes krūtīs, taču šie blakusefekti parasti pazūd pēc dažiem mēnešiem. Pastāv neliela iespējamība palikt stāvoklī, lietojot šos preparātus. Tas var notikt gadījumā, ja iestājas ārpusdzemdes grūtniecība; tā ir bīstama, taču ārkārtīgi reta situācija.

Kombinētie hormonu preparāti

Kombinētajos preparātos ir divu veidu hormoni: estrogēns un gestogēns. Tie nepieļauj grūtniecības rašanos gluži tādā pat veidā kā gestogēna preparāti. Pareizi lietotam preparātam efektivitāte ir vairāk kā 99% gadījumu. Tabletes lieto 21 dienu pēc kārtas, un tad seko 7 dienu ilgs pārtraukums. Ideālā gadījumā šīs tabletes ir jāiedzer katru dienu vienā un tai pašā laikā, taču tās iedarbība saglabāsies arī, ja nākamo tableti iedzersi ar 12 stundu nokavēšanos.

Šie preparāti tādēļ ir sevišķi iecienīti to sieviešu vidū, kurām ir grūtības ievērot noteiktu režīmu. Papildus priekšrocība – šīs tabletes menstruācijas padara īsākas, vieglākas un regulārākas. Tomēr visas sievietes nevar lietot kombinētos hormonu preparātus, jo tā nav piemērota, piemēram, smēķētājām, kas vecākas par 35 gadiem.

Lietot vai nelietot hormonu preparātus?

Pastāv niecīga iespēja, ka hormonu preparāti var izraisīt asins recēšanas traucējumus cilvēkiem, kuriem ir slikta veselība un kuri jau ietilpst šāda riska grupā. Hormonu preparāti var veicināt tromba veidošanos, kas aizsprosto vēnu (izraisot vēnu trombozi) vai vēl retāk – artēriju (izraisot sirdslēkmi). Jaunākie pētījumi liecina, ka šādas hormonu preparātu izraisītas problēmas ar letālām sekām notiek četras reizes retāk nekā iespējamība, ka uz ielas tevi sabrauks mašīna, 13 reizes retāk nekā iespējamība, ka tu iesi bojā autokatastrofā un trīs reizes retāk nekā iespējamība, ka tu mirsi negadījumā mājas apstākļos.

Bez tam, ja hormonu preparāti minimāli palielina iespēju saslimt ar krūšu vēzi, tad vēl lielākā mērā (kā to pierāda statistika) tie samazina dzemdes un olnīcas vēža risku, ja tablete ir lietota vismaz piecus gadus. Kontrindikāciju risks ir niecīgs, ja pirms hormonu preparātu lietošanas konsultējas ar ginekologu. Katrs gadījums ir jāizskata individuāli, un ar konsultāciju aptiekā vai anotācijas izlasīšanu ir par maz, lai pieņemtu nekļūdīgu un veselībai nekaitīgu lēmumu par sev piemērotāko kontracepcijas līdzekli.

DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes centra ārstei-ginekoloģei Sarmītei Lejniecei. Turpmāk atbildēsim uz jūsu jautājumiem par kontracepciju, seksuāli transmisīvām slimībām un citām ginekoloģiskām problēmām. Jautājumus sūtiet uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv. Garantējam anonimitāti, un atbildes publicēsim reizi nedēļā.

Latvijas Ģimenes centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālrunis reģistratūrā: 7132165 vai 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form