Sieviešu kontracepcijas līdzekļi – medikamenti, operācijas un citi pretapaugļošanās veidi, kas sievietēm palīdz izsargāties no grūtniecības, - ir sastopami ārkārtīgi plašā klāstā. Kas tiek darīts, lai arī vīriešiem piedāvātu kontracepcijas iespējas?

Pašlaik vienīgie vīriešiem piedāvātie kontraceptīvie līdzekļi ir kondoms vai arī radikālais solis – vasektomija. Trešā izvēle ir diezgan nepopulārā atturēšanās no vaginālā dzimumakta. Kontraceptīvās tabletes izraisīja revolūciju sieviešu dzīvē 20. gadsimta sešdesmitajos gados, un tagad tās lieto miljoniem sieviešu visā pasaulē. Kādēļ nav kontraceptīvo tablešu arī vīriešiem? Atbilde: pašlaik šajā virzienā tiek veikti vērienīgi zinātniski pētījumi, lai izgudrotu kontraceptīvos medikamentus vīriešiem (paredzams, ka tas būs ļoti ienesīgs bizness), taču pagaidām kontracepcijas tabletes vīriešiem vēl netiek ražotas.

Hormonu preparātu lietošanas vēsture

Vairumā gadījumu zinātnieku līdzšinējie centieni izgudrot pretapaugļošanās tableti vīriešiem tika balstīti uz testosterona lietošanu, lai smadzenēm liktu uz noteiktu laiku pārtraukt spermas ražošanu. Tomēr šī metode nebija tik veiksmīga kā sieviešu tabletēm, kas darbojās kā ovulācijas bremzētājas. Vienā gadījumā no pieciem rezultāti vienmēr bija neefektīvi.

Jaunāki pētījumi vairāk balstījušies uz mēģinājumiem ietekmēt citu hormonu, kas kontrolē spermas veidošanos. Šis hormons ir prolaktīns, kas sievietes organismā nodrošina piena veidošanos krūtīs bērna zīdīšanas laikā, taču tas veidojas arī vīrieša organismā. Lai darbotos kā kontracepcijas līdzeklis, prolaktīnu stimulējošās tabletes ir jādzer katru dienu, pie tam ir nepieciešamas testosterona injekcijas vai implanti – diezgan liels apgrūtinājums jauniem vīriešiem, kuri turklāt, kā liecina statistika, nav pārāk apzinīgi medikamentu lietotāji. Tiek meklētas arī citas hormonu preparātu kombinācijas, taču nevienam no izmēģinātajiem preparātiem efektivitāte nav lielāka par 60%. Tādēļ visi kontraceptīvie medikamenti vīriešiem pagaidām tiek izmantoti tikai eksperimenta nolūkos.

Blakusiedarbību izraisītās problēmas

Ikviens medikaments izraisa blakusiedarbības, taču it īpaši lielas problēmas izraisa līdz šim izmēģinātās hormonu kontracepcijas tabletes vīriešiem. Pastāv cerība, ka kombinējot dažādus hormonus, būs iespējams samazināt testosterona blakusiedarbības, kā piemēram, prostātas problēmas, nelabuma sajūtu, galvassāpes. Daudzu metožu lielākā problēma ir nodrošināt vīrieša kontracepcijas īslaicīgumu un atgriezeniskumu.

Vai vīrieši gribēs lietot pretapaugļošanās tabletes?

Daudzas sievietes pieradušas būt noteicējas par pretapaugļošanās metodes izvēli, un tādēļ būs skeptiski noskaņotas par vīriešiem kā kontracepcijas medikamentu lietotājiem. Tomēr nesen veiktā starptautiskā pētījumā noskaidrots, ka divas trešdaļas no vīriešiem labprāt lietotu šādu medikamentu, ja tas būtu pieejams. Turklāt gandrīz visas sievietes, kuras piedalījās šajā aptaujā, ieteiktu vīriešiem šo medikamentu lietot. Pat Honkongā, viskonservatīvāk noskaņotajā šī pētījuma reģionā, gandrīz puse no vīriešiem piekrita lietot pretapaugļošanās tabletes.

Tablete vīriešiem - pēc dažiem gadiem

Lielākā problēma, ar ko šobrīd saskaras zinātnieki, - kā izgudrot vīriešu kontraceptīvo medikamentu, lai tas būtu vienlīdz efektīvs visiem vīriešiem. Lai gan daļa no līdzšinējiem medikamentiem vīriešiem mēdz samazināt spermas līmeni līdz nullei, neviens no tiem nedarbojas pilnīgi droši un ar veselībai nekaitīgām blakusparādībām.

Neviens no šiem medikamentiem vēl netiek lietots ārpus zinātnieku laboratorijām, un paredzams, ka aptiekās pretapaugļošanās tabletes vīriešiem varētu parādīties jau pēc 5 līdz 10 gadiem. Jāteic, ka zinātnieki to pašu solīja arī pirms desmit gadiem! Joprojām nav izgudrots nekas vienkāršāk lietojams par kontraceptīvajām tabletēm sievietēm.

Sagatavots pēc “BBC Online”.

Comment Form