Laikā neuzrakstītu iesniegumu dēļ vecāki zaudē daļu no ģimenes valsts pabalstiem, vēsta raidījums
Foto: Reuters/Scanpix

Laicīgi neuzrakstītu iesniegumu dēļ vairāki vecāki ir zaudējuši daļu no ģimenes valsts pabalstiem, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Pabalsts par pirmo bērnu ģimenē ir 11,38 eiro mēnesī. Par otro bērnu 22,76 eiro (2 reizes lielāks), par trešo un nākamajiem bērniem 34,14 eiro (3 reizes lielāks nekā par pirmo bērnu). Savukārt piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmērs ir 106,72 eiro.

Pieprasot pabalstu, jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai.

Kā vēsta LTV raidījums, daudzi vecāki nav laikus uzrakstījuši iesniegumus, bet daži nav arī zinājuši par to aizpildīšanas nepieciešamību, līdz ar to palaiduši garām iesniegšanas brīdi.

Pabalstu piešķir par katru ģimenē audzināmo bērnu no viņa viena gada vecuma sasniegšanas dienas līdz 15 gadu vecumam.

Raidījums ziņo, ka savulaik iesniegumu ģimenes valsts pabalsta un piemaksas piešķiršanai varēja uzrakstīt uzreiz pēc bērna piedzimšanas, kārtojot citus pabalstus. Taču vēlāk kārtība mainīta, un iesniegumu varēja iesniegt tikai pēc bērna pirmās jubilejas. Turklāt tas bija jāizdara gada laikā, citādi neizmaksātā nauda ir zaudēta.

Iesniegums ģimenes valsts pabalsta un piemaksas piešķiršanai 2015. gadā bija jāiesniedz ne vēlāk kā 12 mēnešu laikā no tiesību rašanās brīža. Pieprasot pabalstu vēlāk, to piešķir tikai par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms pabalsta pieprasīšanas dienas, liecina informācija Valsts sociālās aprdošināšanas aģentūras (VSAA) mājaslapā.

Savukārt 2016. gadā iesniegums ģimenes valsts pabalsta un piemaksas piešķiršanai būs jāiesniedz ne vēlāk kā 6 mēnešu laikā.

"Man neviens tajā brīdī nepateica, ka pēc pusgada ir jāpārreģistrējas uz 11,38 eiro. Man neteica, ka tas ir jādara atkārtoti vēlreiz. Es uzskatu, ka tas mammām nav jādara," raidījumam uzsver pabalstu zaudējusī māmiņa Evita. Viņa uzskata, ka VSAA tas bija jānoformē automātiski.

Ar šādu pašu pieredzi saskārusies Iveta, kuras bērnam ir jau gandrīz pieci gadi. "Ja ir tā, ka man izmaksās par pēdējiem 12 mēnešiem, tad es esmu zaudējusi divarpus gadus no šī ģimenes pabalsta. Tas sanāk apmēram 300 eiro," stāsta Iveta.

VSAA rudenī fiksējuši vairāk nekā 6000 bērnu virs viena gada vecumam, par kuriem vecāki nebija uzrakstījuši iesniegumu ģimenes valsts pabalsta un piemaksas piešķiršanai, informē raidījums.

Māmiņa Evita raidījumam norādīja, ka viņa ir palaidusi garām šo informāciju tikai tāpēc, ka ir ļoti daudz ikdienas pienākumu. Citas māmiņas Evitai arī atzinušas, ka nezinājušas par šāda iesnieguma rakstīšanu. Protams, bijušas arī tādas, kas tomēr zinājušas, jo VSAA darbinieki esot paskaidrojuši par šāda iesnieguma nepieciešamību.

Savukārt VSAA pārstāvji uzsver, ka tā ir paša cilvēka atbildība - sekot līdzi termiņiem un pabalstiem, kas pienākas.

Iesniegumu pabalsta piešķiršanai var iesniegt arī klātienē jebkurā VSAA nodaļā vai nosūtīt pa pastu, vai elektroniska dokumenta formā, atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu. Informāciju par bērnu invalīdu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisija VSAA iesniedz elektroniski.

Tags

LTV Pabalsts

Comment Form