Latvijā 12 gadu veciem bērniem vidēji ir trīs bojāti zobi; sāks plašu izglītošanas kampaņu

Latvijā 12 gadu veciem bērniem vidēji ir trīs bojāti zobi; sāks plašu izglītošanas kampaņu
Foto: Shutterstock

Tikai puse Latvijas skolēnu zobus tīra divas un vairāk reizes dienā. Katrs trešais skolēns vismaz reizi dienā ēd saldumus, savukārt saldinātos dzērienus reizi dienā lieto 6,4 procenti Latvijas skolēnu. Neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekama mutes dobuma higiēna veicina dažādas mutes dobuma slimības, tostarp zobu kariesu un smaganu saslimšanas. Latvijā 12 gadu veciem bērniem patlaban ir vidēji 3 – 4 bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi. Rietumeiropas valstīs šis skaitlis ir ap vienu vai pat mazāks.

Lai mēģinātu panākt uzlabojumus bērnu un jauniešu mutes veselībā, Veselības ministrija 2018. gadā īstenos "Programmu pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem". Programmas mērķis ir veicināt pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu mutes dobuma un zobu veselību, to saistot ar uztura paradumu ietekmi, kā arī motivējot pareizi un regulāri tīrīt zobus.

Programmas īstenošanas gaitā kopumā plānots novadīt 1200 bezmaksas izglītojošus pasākumus visā Latvijā. Mērķauditorija ir pirmsskolas vecuma bērni no četru gadu vecuma un 1. – 2. klašu izglītojamie, tai skaitā izglītojamie ar īpašām vajadzībām, informē ministrijas pārstāve Undīne Šulca.

Nodarbības laikā tiks pārrunātas tādas tēmas kā:

  • Kādi ir veselīga uztura pamatprincipi, kas jāievēro ikdienā?
  • Kādi produkti kaitē zobiņiem un kas ir veselīgas uzkodas?
  • Pareiza zobu kopšana.

Pēc nodarbības bērni saņems zobu suku, dvielīti, kā arī informatīvu materiālu par pareizu mutes dobuma un zobu kopšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem, kas pielāgots atbilstoši bērnu vecumam un vajadzībām, tai skaitā bērniem ar īpašām vajadzībām.

Lai nostiprinātu nodarbību laikā iegūtās zināšanas, mudinām vecākus kopā ar bērnu pārrunāt informatīvajā materiālā iekļautās tēmas un ikdienā rūpēties par bērnu mutes dobuma un zobu veselību.

Latvijā 12 gadu veciem bērniem vidēji ir trīs bojāti zobi; sāks plašu izglītošanas kampaņu
Foto: Shutterstock

"Programma pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem Latvijā par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem" tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" gaitā un tā ilgs līdz 2018. gada decembrim.

Lai pieteiktos nodarbībām, ministrija aicina sūtīt pieteikumu uz e-pasta adresi projekts@tirizobi.lv , norādot:

  • mācību iestādes nosaukumu, adresi;
  • kontaktpersonu (e-pasta adrese, tālruņa nr.);
  • grupiņu (klašu) skaitu atbilstoši vecumposmam, kopējo bērnu skaitu, kuri plānoti dalībai nodarbībās;
  • vai tā ir speciālā mācību iestāde;
  • vai iestādē ir mazākumtautības vai bilingvālas grupiņas.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!