Latvijā katru gadu HIV inficētām mātēm piedzimst no 70 līdz 80 bērnu
Foto: Shutterstock

Latvijā katru gadu HIV inficētām mātēm piedzimst no 70 līdz 80 bērnu, 21. maijā notikušajā preses konferencē par jauniem pakalpojumiem HIV slimniekiem sacīja biedrības "Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem" (AGIGAS) vadītājs Andris Veiķenieks.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai pasargātu šos bērnus un samazinātu risku viņiem inficēties ar HIV, biedrība AGIHAS ir uzsākusi projektu "Mazulītis nav vainīgs".

LETA jau ziņoja, ka AGIHAS līdz novembrim projekta laikā 32 jaundzimušiem bērniem, kuru mātes ir HIV pozitīvas, nodrošinās mātes piena aizstājējproduktus.

Kā stāstīja Veiķenieks, šāda sistēma darbojas Igaunijā, kur pilnīgi visām HIV pozitīvajām mātēm valsts, nevis nevalstiskā organizācija, nodrošina šo produktu.

Šobrīd piena aizstājējprodukts tiek nodrošināts tikai Rīgas Dzemdību namā dzimušajiem, un Veiķenieks atzīst, ka to vajadzētu nodrošināt gan citās Rīgas dzemdību nodaļās, gan visā Latvijā, tomēr biedrības iespējas ir ierobežotas.

Divu mēnešu laikā, kopš projekts sākts, Rīgā sešām HIV inficētām sievietēm piedzimuši bērni, kā arī 22.maijā gaidāmas dzemdības vēl diviem mazuļiem.

Kā uzsvēra AGIHAS vadītājs, lielākais ieguvums no šī projekta ir monitorings, kura laikā HIV inficētajām mātēm uz Latvijas infektoloģijas centru regulāri jāved pārbaudīties savi bērni, lai saņemtu piena aizvietotāju. Šādi ceļas pacientu līdzestība, uzsvēra Veiķenieks.

Viņš pieļāva, ka visā valstī nodrošināt mātes piena aizstājējproduktu izmaksātu aptuveni 100 000 eiro gadā, kas neesot nemaz tik liels finanšu ieguldījums. Piena aizstājējprodukts projekta laikā 32 jaundzimušajiem izmaksās nedaudz vairāk kā 10 000 eiro, bet Veiķenieks pieļāva, ka valstij tas varētu izmaksāt dārgāk visu birokrātisko vajadzību dēļ.

Šāds mātes piena aizstājējprodukts vienam bērnam mēnesī izmaksā 50 eiro. Pēc projekta beigām biedrība plāno rīkot semināru, kur tiktu prezentēti projekta rezultāti. Tāpat plānots vērsties Veselības ministrijā, lai šo projektu turpinātu.

Tags

HIV Rīgas Dzemdību nams Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form