Latvijā pieaudzis reģistrēto difterijas gadījumu skaits bērniem – šogad četri gadījumi
Foto: AFP/Scanpix

Pēdējos gados pieaudzis reģistrēto difterijas gadījumu skaits, sevišķi bērnu vidū. 2015. gadā epidemioloģiskā situācija ar difteriju joprojām ir nelabvēlīga – no 2015. gada janvāra līdz oktobra beigām kopā reģistrēti deviņi difterijas gadījumi, no tiem četri - bērniem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati.

No 2009. līdz 2011. gadam kopā tika reģistrēti 14 difterijas gadījumi, taču netika reģistrēti saslimšanas gadījumi bērniem. Nākamajos trijos gados – no 2012. līdz 2014. gadam tika reģistrēti 35 difterijas gadījumi, no tiem 12 gadījumi bērniem, un šogad situācija ar difteriju joprojām ir nelabvēlīga, portālam Cālis.lv norāda SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

Difterija ir vakcīnregulējama infekcijas slimība. Vakcinācija pret difteriju apmaksā valsts. Nepietiekams imunizācijas līmenis izraisa difterijas epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos Latvijā. Lai gan iepriekš bija sasniegts pietiekami augsts imunizācijas līmenis, kas ievērojami samazināja saslimstību ar difteriju, tomēr pēdējos gados vērojama imunizācijas rādītāju pasliktināšanās tendence – īpaši pieaugušo un pusaudžu vidū.

Imunizācijas līmenis 2014. gadā pieaugušajiem samazinājies līdz 59 procentiem, bet 14 gadus veciem pusaudžiem – līdz 89 procentiem. Uzraudzības rezultāti liecina, ka pieaudzis to vecāku īpatsvars, kuri rakstiski noformējuši atteikumu no vakcinācijas pret difteriju bērniem. Saskaņā ar "Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2014. - 2020. gadam" ir nepieciešams nodrošināt vismaz 65 procentu pieaugušo iedzīvotāju vakcinācijas aptveri un vismaz 95 procentu aptveri bērnu vidū, kas palīdzētu ierobežot infekcijas slimības izplatību un pat pilnībā likvidētu to.

Difterija ir lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Tas nozīmē, ka ar difteriju var inficēties, ieelpojot sīkus pilienus, kurus izplata inficētā persona, runājot, klepojot vai šķaudot. Ar difteriju var inficēties arī saskaroties ar priekšmetiem, sadzīves piederumiem, uz kuriem ir infekcijas izraisītājs. Difterijas baktērijas izdala toksīnu, kas bojā dažādu orgānu audus, sevišķi sirds muskulatūras, nieru, aknu, virsnieru dziedzera un nervu audus. Ja difterijas slimnieka ārstēšana netiek laikus uzsākta, smagākos gadījumos slimība var beigties ar nāvi vai invaliditāti. Kopš 2002. gada no difterijas Latvijā miruši 20 cilvēki, tostarp četri bērni. Neviens no mirušajiem nebija vakcinēts.

Aizsardzībā pret difteriju izšķiroša nozīme ir savlaicīgai un pilnai pamatvakcinācijai un regulārai balstvakcinācijai. SPKC aicinām ikvienu kopā ar ģimenes ārstu izvērtēt savu un savu bērnu vakcinācijas statusu un veikt vakcināciju vai balstvakcināciju pret difteriju.

Source

Cālis.lv

Tags

Difterija Slimību profilakses un kontroles centrs Vakcīna
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form