Latvijas skolēni var pieteikties pasaules loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursam
Foto: Shutterstock

Atklāta pieteikšanās pasaulē lielākajam loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursam "Bebr[a]s", 5. līdz 12. klašu skolēni – gan kopā ar klasi, gan individuāli – aicināti reģistrēties līdz 2021. gada 3. novembrim, informē konkursa rīkotāji. Konkurss notiks jau 18. reizi un plānots, ka tajā attālināti piedalīsies vairāk nekā 20 000 Latvijas skolēnu, bet vēl vairāk nekā 50 valstīs visā pasaulē kopā gandrīz trīs miljoni viņu vienaudžu. Konkursa 1. kārta norisināsies no 8. līdz 28. novembrim, tajā iesaistoties vismaz 300 Latvijas skolām. Līdzšinējā pieredze liecina, ka vairums no konkursa dalībniekiem pārstāv tieši Latvijas reģionu skolas – pagājušā gada konkursā tie bija 68 procenti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

""Bebr[a]s" dod iespēju skolēnam mācīties pateikt sev: "Esmu drosmīgs, ķeros klāt katras problēmas risināšanai, ja uzreiz neizdodas, tad zinu, ka apkārt ir brīnišķīgi cilvēki, no kuriem varu mācīties, ar kuriem kopā es to spēšu paveikt!" Priecājamies par katra skolēna spēju konkursa uzdevumos vai kaut vai vienā pielietot loģiku, saredzēt algoritmiskās domāšanas principus, tos efektīvi pielietot. Pasaulē ir pieaugošs speciālistu trūkums gan IT nozarē, gan tai pietuvinātajās jomās, tādēļ ļoti svarīgi ir jau skolas vecumā uzcītīgi mācīties eksaktos mācību priekšmetus, loģisko domāšanu. IT nozarē, inženierzinātnēs, biznesa datu analīzē un citviet šodien vairāk nekā jebkad agrāk nepieciešama spēja risināt matemātiskas problēmas. Matemātika ir pamatu pamats, un tik, cik labi būs tajā apgūtas zināšanas, no tā būs lielā mērā atkarīga jaunieša tālākā profesionālā dzīve," pārliecināta SIA "Visma Enterprise" vadītāja Antra Zālīte.

""Bebr[a]s" pasaulē ir ieguvis lielu popularitāti – tajā piedalās jau 52 valstis. Neapšaubāmi konkurss ir atradis savu nišu un kā viens no masveidīgākajiem aptver praktiski visus skolēnu vecumposmus. Lepojamies, ka Latvijas pārstāvji piedalījās jau šī pasākuma pirmās starptautiskās versijas organizēšanā. Svarīgi, lai visi Latvijas skolēni, kam ir algoritmiskās domāšanas iezīmes – un tādas ir praktiski visiem – izmantotu iespēju piedalīties konkursā. Uzdevumi ir veidoti tā, lai katram dalībniekam kāds no tiem ir "pa zobam" un reizē lielākās daļas no tiem atrisināšana nebūtu gluži triviāla," konkursa nozīmi un Latvijas skolēnu dalību uzsver tā aizsācējs mūsu valstī, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LUMII) pētnieks Mārtiņš Opmanis.

"Konkurss ir lieliska tradīcija, ko no Baltijas pārņēmusi visa pasaule. Piedaloties šajā konkursā, skolēniem ir iespēja atklāt, ka matemātika var būt aizraujoša spēle. Tajā pašā laikā šī spēle ir ceļa sākums pretī radošai un piepildītai karjerai. Arī manu ģimeni pozitīvi ietekmējis šis konkurss – meitas interesi par IT nozari pamodināja tieši "Bebr[a]s"," gandarīts Latvijas Universitātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs.

Arī šogad konkurss norisināsies divās kārtās. Šobrīd reģistrācija atvērta 5. līdz 12. klašu skolēniem, kuri vēlas pārbaudīt savas spējas loģikas un algoritmisko uzdevumu risināšanā. Lai reģistrētos, līdz 3. novembrim jādodas uz konkursa oficiālo mājaslapu, kur bez maksas iespējams reģistrēties dalībai. Skolēnu reģistrāciju var veikt viņu skolotāji, kas ir īpaši ērti, ja konkursā plāno piedalīties visa klase. Skolēni aicināti reģistrēties arī individuālai dalībai, ja skola, klase konkursā neiesaistās kopīgi. Pēc reģistrēšanās sev ērtākajā laikā no 8. līdz 28. novembrim no saviem datoriem jāpieslēdzas konkursa sistēmai un jāizpilda uzdevumi. Uzdevumus var pildīt tikai vienu reizi, tam atvēlot 35 minūtes. Konkursa 1. kārtā šajā laikā skolēniem jāpagūst atrisināt 15 uzdevumi. Pēc 28. novembra tiks apzināti konkursa 1. kārtas rezultāti un 20 spēcīgākie skolēni no katras grupas tiks aicināti janvārī piedalīties finālā.

Dalībai konkursā "Bebr[a]s" ir aicināts ikviens skolēns, kurš vēlas pārbaudīt savu prāta asumu un loģisko domāšanu matemātikā un informātikā. Atšķirībā no mācību olimpiādēm, lai piedalītos konkursā "Bebr[a]s", nav nepieciešamas specifiskas zināšanas – vien loģiskā un algoritmiskā domāšana. Skolotāji šo konkursu var izmantot kā palīgu, gatavojot mācību plānu. Lai gatavotos dalībai konkursam, skolotājiem ir pieejami treniņu materiāli.

"Bebr[a]s "uzvarētājiem organizatori Latvijā, IT uzņēmumu grupa "Visma", būs sarūpējuši arī vērtīgas balvas, lai skolēni arī turpmāk attīstītu loģisko un algoritmisko domāšanu.

Augstākā dalības aktivitāte reģionu skolās

"Jau daudzus gadus arī Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolēni no 5. līdz 12. klasei piedalās konkursā "Bebr[a]s", lai gūtu interesantu pieredzi. Uzdevumi ir savādāki nekā mācībās – datorikā, vairāk jāpadomā, jāizmanto loģika. Arī šogad mūsu skolēni piedalīsies starptautiskajā konkursā "Bebr[a]s". Pirms konkursa vienmēr pārrunājam, kāda būs tā norise, bērniem ir iespēja izpildīt iepriekšējo gadu uzdevumus. Konkursā katrs skolēns var pārliecināties, ko māk vai nemāk, ko var vai nevar izdarīt šajā jomā. Divas reizes man ir bijusi iespēja pavadīt mūsu skolēnus konkursa 2. kārtā, kas parasti notiek Rīgā. Iekļūšana tajā ir bijusi kā stimuls un motivācija tālākajam darbam gan viņiem pašiem, gan pārējiem skolēniem. Sākotnēji šķiet, ka diez vai starp daudziem tūkstošiem Latvijas bērnu spēsim būt labākie, bet ir pierādījies, ka tas ir iespējams!
Bērni šodien ir atvērti jaunajām tehnoloģijām, ātri visu apgūst. Diemžēl aizvien ne visiem mājās ir pieejams dators un internets, tādēļ skolas datorklasei un šeit pieejamām jebkura veida aktivitātēm saistībā ar datorikas, programmēšanas apguvi ir ļoti liela nozīme!" pauž Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas datorikas skolotāja Inese Freimane.

2021. gada sākumā "Visma" jau trešo gadu "Latvijas skolu indeksā" apkopoja tās 100 Latvijas aktīvākās skolas, kas, piedaloties konkursā "Bebr[a]s", veicina savu audzēkņu interesi par informātiku un datorzinātnēm, ieguldot papildu darbu loģiskās un algoritmiskās domāšanas attīstīšanā.

2020. gadā aktīvāko skolu pieciniekā pirmo vietu ieņēma skolas, kurās vairāk nekā 90 procenti 5. līdz 12. klašu audzēkņu piedalījās konkursā "Bebr[a]s". Godpilno pirmo vietu jau trešo gadu ieņēma Silenes pamatskola ("Bebr[a]s" konkursā piedalījās 100% skolēnu), otro vietu – Andreja Upīša Skrīveru vidusskola (piedalījās 99% skolēnu), 3. un 4. vietu Krāslavas ģimnāzija un Krotes Kronvalda Ata pamatskola (piedalījās 98 procenti skolēnu), bet 5. vietu ieguva Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola (piedalījās 95 procenti skolēnu).

Loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkurss "Bebr[a]s" 2004. gadā aizsākās Lietuvā, kur tam pamatus lika Viļņas universitātes profesore Valentīna Dagiene. Viņas mērķis bija rast veidu, kā veicināt skolēnu interesi par informātikas apguvi. Konkursa nosaukums "Bebr[a]s" ("bebrs" lietuviešu valodā) ir simbols centībai un neatlaidībai, ko iemieso šis dzīvnieks. Jau konkursa pirmajos gados tas kļuva par starptautisku fenomenu, un gadu no gada konkursa vēriens ievērojamie pieaug. Latvijā pirmais konkursa idejai noticēja un par to iedegās Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LUMII) pētnieks Mārtiņš Opmanis, kurš sāka konkursa organizēšanu 2005. gadā. Pēc tam rūpes par konkursa organizēšanu uzņēmās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotāja Elma Rudzīte. Būtisku ieguldījumu konkursa sistēmas izveidošanā sniedzis arī viņas skolnieks, nu jau pieredzējušais programmētājs, Mārtiņš Balodis.

Tags

Informācijas tehnoloģijas Konkurss Skola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form