Lēti, dārgi, bez maksas – kādas ir vecāku iespējas vasaras brīvlaikā nodarbināt bērnus
Foto: Shutterstock

Vasaras brīvlaiks jau gana ieskrējies, viens mēnesis jau garām, bet optimisti domā citādāk – vēl taču divi priekšā. Lai gan skolēni šo garo brīvlaiku gaida teju jau no pirmās mācību dienas septembrī, daudziem vecākiem trīs mēnešu ilgas brīvdienas nemaz tik aizraujošas nešķiet, jo gluži vienkārši, nav kas pieskata bērnus. Katrs izlīdzas pēc iespējām – ja paveicies un laukos mīt tuvi radi, tas ir liels pluss, tomēr vairumam pilsētās dzīvojošu ģimeņu šāds piedāvājums iet secen, liekot domāt par alternatīvām.

Viens ir domāt, bet otrs – kādas ģimenē ir finansiālās iespējas, kā arī noteikti jāņem vērā katra bērna individuālās rakstura īpašības. Pat, ja ģimenē naudas ir pietiekami un bērnam varētu piedāvāt iespēju apmeklēt vairākas nometnes, pilnīgi iespējams, ka kāds nemaz no mājas neraujas ārā. Bērnam sveša vide var nodarīt lielāku kaitējumu, nekā paši vecāki spēj iedomāties. Cits, savukārt, kuram finanšu iespējas ģimenē ir niecīgākas, tikai sapņo par diennakts nometnēm…

Skaidrs ir viens – katra ģimene meklē savus veidus, kur bērnus nodarbināt. Portāls "Cālis" nolēma palūkoties plašāk, un piedāvājam ielūkoties, cik daudz un dažādas nometnes tiek piedāvātas, sākot no bezmaksas aktivitātēm, līdz pat "dārgajam galam". Tāpat varēsi iepazīties ar trīs ģimeņu pieredzes stāstiem par bērnu nodarbināšanu skolēnu brīvlaikā (fotogrāfijām pie raksta ir tikai ilustratīvs raksturs – red.).

Piedāvājums ir plašs, bet ne visiem pieejams

Valsts izglītības satura centra (VISC) Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā referente Inta Kraskeviča stāsta, ka patlaban mājaslapā "Nometnes.gov.lv" ir piereģistrētas 983 nometnes, no tām Kurzemes reģionā – 158, Latgales – 94, Rīgas un Rīgas reģionā – 440, Vidzemes reģionā – 167, Zemgales reģionā – 124. Vecākiem ir visas iespējas sekot līdzi nometnes saskaņošanas procesam.

Mājaslapā ir reģistrētas 288 sporta nometnes, 293 – atpūtas/piedzīvojuma, 26 – mūzikas/mākslas nometnes, 85 – radošo nodarbību, 165 apmācību/izglītojošās, 21 – dabaspētnieku, 12 – āra dzīves, 21 – deju, astoņas jaunsargu, viena skautu un divas mazpulku nometnes.

VISC neapkopo informāciju par nometņu cenām, bet Kraskeviča norāda, ka izmaksas ir atkarīgas no nometnē piedāvātajām aktivitātēm. Tā kā nometnes organizē ļoti dažādas juridiskās personas, tostarp skolas, nevalstiskās organizācijas, SIA, biedrības, samaksa ir atkarīga no iespējamā līdzfinansējuma (pašvaldību atbalsta, projektu finansējuma), tad attiecīgi vecāku piemaksas ir daudz mazākas. Vidēji – nedēļas nometne vienam bērnam var izmaksāt 250 eiro.

Ar līdzīgu izcenojumu iepazinās arī "Cālis", pētot nometņu piedāvājumus. Tiesa, VISC uzraudzītajā mājaslapā cenas nav redzamas, lielai daļai nometņu aprakstiem pat nav pievienotu mājaslapu adrešu, bet lielākajām – no "Nometnes.gov.lv" jāiet uz konkrētās nometnes organizatora mājaslapu un tad vēl "jārokas", līdz izdodas atrast cenu. Piemēram, "Harija Potera" diennakts nometne vienai nedēļai maksā 270 eiro, bet angļu valodas piecu dienu nometne, kas notiek no pulksten 9 līdz 17 – 145 eiro. Jā, daudzas pašvaldības piedāvā pilnībā vai daļēji finansētas nometnes, bet sarunās ar vecākiem jāsecina, ka uz tām jau pavasarī "jāizstāv" garās rindās, gluži kā teicienā – "Kurš pirmais brauc, tas pirmais maļ", jo vietu skaits šajās bezmaksas vai par pieejamām cenām nometnēs ir stipri ierobežots.

Ir jāatceras, ka likumdošana nosaka – bērnus līdz septiņu gadu vecumam bez uzraudzības nedrīkst atstāt, bet uzraugošajai personai jābūt vismaz 13 gadus vecai.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Pregnancy widget logo Pregnancy widget logo
Aprēķināt
Norādi pēdējo mēnešreižu
pirmo dienu
Kļūda!
Lūdzu, norādiet korektu
datumu pagātnē.
Iesaisties sarunā!