placenta
Foto: PantherMedia/Scanpix

Neauglība, cikla traucējumi, libido trūkums, asins saindēšanās, krūts vēzis, saauguši olvadi, dažādas asinsvadu problēmas - tas viss iespējams, ja sieviete veikusi abortu, brīdina ārste, homeopāte un piecu bērnu māmiņa Dr.Dace Gaile-Grinfelde.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mākslīgā grūtniecības pārtraukšana ietekmē sievietes veselību ilgtermiņā, tādēļ šim lēmumam ir jāvelta vairāk laika un pārdomu, uzskata ārste.

Reizēm pietiek tikai ar vienu abortu, lai vēlāk būtu grūtības ar bērniņa ieņemšanu. Tas ir daudz smagāk nekā izsvērt, vai grūtniecības pārtraukšana ir vienīgais risinājums. Tādēļ pēc homeopātes domām, ierosinātie grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ir saprotami un pieņemami.

"Protams, kā rīkoties ir katras sievietes brīva izvēle. Manuprāt, pašlaik pirms grūtniecības pārtraukšanas līdz galam neizskaidro, kādas būs emocionālās un psiholoģiskās sekas, kāda var būt ietekme uz organismu un veselību kopumā. Iespējams, pirms operācijas iedod kādu informatīvu materiālu vai dokumentu parakstīt, bet tas nav tas pats, kas mierīgi uzklausīt un izrunāt," uzskata ārste.

Ārste stāsta, ka praksē bieži nākas sastapt sievietes, kuras visu mūžu nožēlo abortu. Turklāt šie pārdzīvojumi mēdz manifestēties visdažādākajos veidos, arī kā slimības.

"Es esmu pārliecināta, ka ir ārsti, kas pēc labākās sirdsapziņas stāsta un informē sievietes par to, kā aborts var viņu ietekmēt. Tomēr svarīgi ir, lai tas būtu iestrādāts sistēmā, lai sieviete nav atkarīga no ārsta godaprāta," uzskata Gaile-Grinfelde.

Pēc ārstes uzskatiem, minētie grozījumi ir saistāmi ne tikai ar demogrāfijas veicināšanu, bet arī ar sabiedrības veselību kopumā. Galu galā, ja aborts izraisa neauglību vai vēlāk rada grūtības ieņemt bērniņu, tad par to maksā valsts no valsts mākslīgas apaugļošanas programmas. Tādēļ ir tikai normāli, ka valsts iestrādā likumā obligātu konsultāciju, lai sievietes spētu pieņemt izsvērtu lēmumu, uzskata daktere.

"Mūsdienās cilvēki pārāk daudz rēķina, it kā nezin ko vēlētos izskaitļot – esmu dzirdējusi izteikumus, ka par bērniem domās tad, kad būs tāds vai citādāks dzīvoklis, ka būs tādi vai citādāki apstākļi. Tas ir pašapmāns, ilūzija! Bērni ir dzimuši vienmēr – pirms kara, kara laikā un pēc tam, arī izsūtījumā, daudz grūtākos apstākļos," piebilda Gaile-Grinfelde.

Gaile-Grinfelde nenoliedz arī to, ka, viņasprāt, vairāk ir jāpievēršas vērtību audzināšanai ģimenēs un skolā, intīmajām attiecībām jāpiešķir lielāka nozīme.

"Tā arī ir ārstu atbildība, jo, manuprāt, īsti nav normāla situācija, ka jau 14-15 gadus jaunas meitenes lieto hormonālās pretapaugļošanās tabletes, sakot, ja nu "viņām gadās sekss". Hormonālās tabletes ir trieciens tik jaunam organismam, kas var atstāt ilgtermiņa sekas uz veselību," saka homeopāte.

Jau vēstīts, ka janvāra beigās vairāki deputāti ierosināja grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā. Būtiskākie no tiem paredzēja paildzināt pārdomu laiku pirms mākslīgās grūtniecības pārtraukšanas no 72 līdz 120 stundām, vienlaikus nosakot sievietei valsts apmaksātu konsultāciju pie viņas izvēlēta krīzes grūtniecības speciālista, jurista, sociālā darbinieka vai psihologa atbilstoši individuālajai situācijai.

Tags

Aborts Demogrāfija Neauglība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form