Līdz 30. aprīlim – Imunizācijas nedēļa; kādas papildu bezmaksas vakcīnas pieejamas šogad
Foto: DELFI

Līdz 30. aprīlim tiek atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa, kuras mērķis ir aktualizēt vakcināciju un uzsvērt tās nozīmi slimību profilaksē. Par šī gada tēmu Pasaules veselības organizācija noteikusi "Ilgu mūžu visiem" (Long Life for All), lai veicinātu vakcinācijas aptveri un aizsargātu visu vecuma grupu cilvēkus pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām, vēstīts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Infekcijas slimību specifiskā profilakse jeb vakcinācija ir droša metode, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām. Lai gan ģimenes ārsts seko līdzi, kad bērnam ir jāsaņem vakcīnas, arī paši vecāk var aktīvi sekot līdzi vakcinācijas kalendāram un vest bērnu uz vakcināciju pie ģimenes ārsta.

Arī pieaugušajiem ieteicams ik pa laikam pārskatīt savu potēšanas pasi, lai pārliecinātos, vai nav nepieciešams saņemt balstvakcīnu, piemēram, balstvakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem, kas veicama ik pēc 10 gadiem.

Pasaules imunizācijas nedēļas ietvaros SPKC atgādina, ka šogad atsevišķām iedzīvotāju grupām Latvijā papildus ir pieejama valsts apmaksāta vakcinācija pret noteiktām infekcijas slimībām:

  • valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt ikviens iedzīvotājs;
  • valsts apmaksātu vakcināciju pret garo klepu no 2022. gada var saņemt arī 14 gadus veci jaunieši un grūtnieces;
  • valsts apmaksātu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju no 2022. gadā var saņemt arī 12 gadus veci zēni;
  • valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pieejama bērniem no viena līdz 17 (ieskaitot) gadu vecumam, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Teritoriju saraksts valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas pret ērču encefalītu veikšanai 2022. gadā pieejams šeit.

Lai informētu sabiedrību par vakcināciju pret garo klepu pusaudžiem un grūtniecēm, SPKC organizēja tiešsaistes diskusiju ar ekspertiem, kuru iespējams noskatīties šeit. Savukārt 26. aprīlī tiks organizēta diskusija tiešsaistē ar ekspertiem par vakcināciju pret CPV pusaudžiem. Diskusiju būs iespējams skatīties SPKC "Facebook" lapā.

Tags

SPKC Vakcinācija Slimību profilakses un kontroles centrs Vakcīna Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form