Lietuvā mājdzemdības ir aizliegtas; Latvijā vēlas panākt to apmaksu no valsts līdzekļiem
Foto: Publicitātes attēli

Svētdien, 31. janvārī pulksten 8.50, TV3 pārraidīs raidījuma "Māmiņu Klubs" speciālizlaidumu, kas būs veltīts mājdzemdībām Latvijā. Turpretī Lietuvā mājdzemdības ir aizliegtas, un par likuma neievērošanu jeb dzemdēšanu mājās, var tikt sodīti gan vecāki, gan vecmāte.

Kā portālam Cālis.lv pastāstīja "Māmiņu klubs" vadītāja Sandija Salaka, raidījuma laikā varēs ielūkoties dokumentālos kadros, kā notiek mājdzemdības. Ko par tām saka Latvijas vadošie speciālisti un kādi ir vecāku viedokļi, kas piedzīvojuši bērniņa nākšanu pasaulē savās mājās.

Anete Gribuste, Mājdzemdību apvienības locekle: "Tāpat kā pastāv dažādi mīti un aizspriedumi par dzemdībām stacionārā, tāpat noteikti ir arī dažādi pieņēmumi par mājdzemdībām. Jāsaprot, ka mītus un aizspriedumus visbiežāk rada bailes un nezināšana. Tomēr negribētu koncentrēties uz šo mītu kultivēšanu, bet gan dažām vērā ņemamām un pētījumos pierādītām patiesībām par mājdzemdībām - 97 procenti no plānotām mājdzemdībām tiek piedzīvotas bez sarežģījumiem.

Likumdevējs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ir paredzējis bezmaksas dzemdību, līdz ar to arī plānotu mājdzemdību palīdzības nodrošināšanu. Savukārt Ministru kabinets ir sašaurinājis termina "bezmaksas dzemdību nodrošināšana" īstenošanu. Tā rezultātā ir izveidojusies prakse, kas aizskar grūtnieču, kas izvēlas dzemdēt mājās, tiesības un nodara materiālo kaitējumu, nostādot tās nevienlīdzīgā situācijā salīdzinājumā ar pārējām grūtniecēm."

Veselības ministrijas statistikas dati rāda, ka "mājdzemdību skaits palielinājies - 2009. gadā tās bija 141 mājdzemdības, 2014. gadā - jau 292 plānotu mājdzemdību".

Raidījumā varēs sekot līdzi, kā piedzimst ceturtais bērns mammas Margaritas ģimenē, kopā ar Astrīdu Milleri, pirmo Latvijas mājdzemdību vecmāti: "90-tajos gados par šo tēmu bija liela sabiedrības rezonanse un negatīva attieksme, taču tagad viss ir mainījies. Tomēr vēl joprojām saskaramies ar daudz aizspriedumiem. Manā skatījumā mājdzemdības - tā ir ļoti apzināta un atbildīga izvēle!"

"Māmiņu Kluba" veiktajā aptaujā 46 procenti aptaujāto vecāku piekrīt,ka mājdzemdības ir katras sievietes izvēle - kur un kā viņa vēlas laist pasaulē savu bērnu; 27 procenti atbalsta mājdzemdības, uzskatot, ka tajās ir vairāk plusu, nekā mīnusu, bet 10 procenti atzīst, ka mājdzemdības ir piemērota dzemdību forma tikai dažām sievietēm. 14 procenti respondentu uzskata, ka tā ir riskanta dzemdību forma - bērns vai māte var ciest.

62 procenti vecāku atbalsta, ka mājdzemdību pakalpojumus vajadzētu apmaksāt no valsts. Ja valstī dzemdības ir "par brīvu",tad arī mājdzemdībām vajadzētu tikt iekļautām valsts apmaksātajos pakalpojumos. Šobrīd mājdzemdības Latvijā ir par maksu un vidējā dzemdību cena ir no 800 - 1000 eiro.

Arī Lietuvā "Māmiņu Kluba" TV raidījums ("Mamyciu Klubas" TV3) šonedēļ pievērsies mājdzemdību tēmai: "Situācija Baltijas valstīs atšķiras - mājdzemdības Lietuvā ir aizliegtas. Vecāki un vecmātes, kas izvēlas tomēr praktizēt mājdzemdības, tiek sodīti. Lai gan Lietuvā vecākiem ir daudz negatīvāks skats uz mājdzemdībām, uzskatot,ka tas nav drošs dzemdību veids, 40 procentu vecāku tomēr vēlētos, lai valstī tās būtu atļautas. Latvijā situācija ir daudz sakārtotāka", stāsta Salaka.

Tags

Mājdzemdības

Comment Form