Latvijā katrs trešais skolēns cieš no mobinga – apcelšanas, emocionālas un fiziskas vardarbības skolā un ārpus tās. Apzinātības kampaņā #Neklusē savā stāstā par apcelšanu un kūdīšanu skolas laikā stāsta radio personība Linda Samsonova.

Linda Samsonova atzīst, ka skolas laikā viņa bijusi no tām, kas skolasbiedrus apsmējusi un kūdījusi vienaudžus pret kādu. "Katram, protams, ir savs draugu bariņš. Un tad pēkšņi kāds vēlas šo draugu bariņu mainīt un pārvērst tavus draugus par saviem draugiem," situāciju iezīmē Samsonova. Cēlonis tam, ka viņa iniciējusi mobingu, ir bijusi neapmierinātība, ka viņa zaudēs savus draugus.

Par laimi, Linda skolas laikā nav bijusi no tām, kas citu ietekmētu fiziski, taču mobings izpaudies radošā formā – Linda sacerējusi dziesmiņas un dzejolīšus par savu upuri. "Bija vajadzīgs kaut kāds laiks, lai arī audzinātāja mūs uzaicinātu uz skolotāju telpu un izrunātu šo situāciju," stāsta Samsonova, kura priecājas, ka jau pieaugušā vecumā ir sapratusi, cik mobings ir nepareizs, tomēr skolas videi piedien, jo no tā izvairīties pavisam nevar.

Samsonova tiem jauniešiem, kuri jūtas barveži un kūdītāji, iesaka padomāt, vai šāda uzvedība – vienaudža apcelšana – tiešām ir tā vērta. Savu enerģiju var novirzīt citur, izmantojot līderības talantu, lai darītu ko labu.

Par kustību #Neklusē


Kustība #Neklusē ir sociālais projekts, kura mērķis ir:

  • samazināt mobinga jeb emocionālās un fiziskās vardarbības līmeni Latvijā;
  • palīdzēt skolēniem neklusēt un ziņot par pāridarījumu, saņemt palīdzību caur mobilo lietotni no sociālā pedagoga, uzticības tālruņa vai policijas.
  • izglītot skolēnus, vecākus un skolotājus, rīkojot apmācības skolās, un apzinātības kampaņu sociālajos tīklos un medijos.


Biedrības līdzautores Marika Andžāne, Laura Nūra un Jūlija Kurganoviča tic, ka, iesaistoties visiem kopā, varam radīt laimīgāku dzīvi bērniem Latvijā.

#Neklusē projekts tika izveidots "Global Shapers Riga Hub" ietvaros un tiek īstenots sadarbībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni, Valsts policiju, Pusaudžu resursu centru, centru "MARTA", atgriezeniskās saites platformu "Edurio", programmatūru izstrādes uzņēmumu "MAKIT", mārketinga aģentūru "Grizzly", komunikācijas aģentūru "Fox Consulting", daudzkanālu reklāmas tīklu "Httpool" un citām organizācijām.

Plašāk par projektu un to, kā tu vari mazināt mobingu uzzini #Neklusē mājaslapā un sociālo tīklu profilos "Facebook", "Instagram" un "Youtube".

Tags

Mobings Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija

Comment Form