Linkolna–Vecpiebalga–Rīga: kā dzīvo simtgades filmas 'Turpinājums' dvēseļu radinieces – omīte un Anete
Foto: Privātais arhīvs

Vecmamma Mārīte un mazmeita Anete ir vienas no nule kā pirmizrādi piedzīvojušās Latvijas simtgades filmas "Turpinājums" varonēm. Nedaudz otrajā plānā filmā tiek parādīta arī Anetes mamma Ilze, kura toreiz dzīvoja un strādāja Lielbritānijā, Linkolnā, un ar meitu un savu mammu galvenokārt sazinājās "Skype". Kopš filmēšanas pagājuši vairāk nekā divi gadi, tik ilgs laiks bija nepieciešams, lai Ivara Selecka režisētā dokumentālā filma nonāktu pie skatītājiem. Kas mainījies šajā ģimenē, kādas dzīves mācības gūtas, piedaloties filmēšanā, kā trīs paaudžu sievietes dzīvo šodien, sarunā stāsta Ilze, omīte un nedaudz piebalso arī nu jau 3. klases skolniece Anete.

Ar Ilzi Kazlausku, kuras dzīslās ritot arī lietuviešu asinis, tiekos Rīgā, bet ar Anetes vecmammu un skolniecīti saruna rit pa tālruni, jo abas dzīvo Vecpiebalgā. Filmas uzņemšanas laikā Anetes mamma strādāja Linkolnas pilsētā Lielbritānijā. Tikmēr Anete dzīvoja Vecpiebalgā divatā ar vecmāmiņu. Oma stāsta, ka abām ar Aneti pa Vecpiebalgu iet labi. "Bišķiņ jau pastrīdas, bet sadzīvo." Savukārt Ilze saka, ka Anete un omīte ir īstenas dvēseļu radinieces. Video ar kadriem, kuros var nedaudz iepazīt Aneti, atradīsi šeit, bet te ieskaties fotogalerijā no filmas pirmizrādes.

Filma veidota divu gadu garumā no 2015. gada septembra – tobrīd, trīs gadus pirms Latvijas simtgades, mācības pirmajā klasē dažādos Latvijas novados sāka pieci bērni, un filma "Turpinājums" izseko viņu gaitām visa pirmā skolas gada garumā. Martā filma piedzīvoja pirmizrādi, un ar Ilzi tiekos pēc tam, kad viņa jau divas reizes to ir noskatījusies. Pirmie gūtie iespaidi pēc filmas noskatīšanās: "Man patika, bērniem ir tāds humors, bija jautri. Tiesa, skatoties epizodes par mammu un Aneti, izskatījās, ka tā dzīve tāda drūma, bet tā nemaz nav." Ilze smejas, ka gan viņa, gan brālis bija nedaudz pārsteigts, ka filmā oma skalda malku. Brālis mammai vaicājis, vai tad viņai nebija malkas, ka pašai jāskalda. Bet mamma esot atzinusies, ka filmas veidotāji lūguši parādīt, ko viņa ikdienā dara, un, tā kā oma nevarējusi uzreiz izdomāt kādu nodarbi, ķērusies pie malkas skaldīšanas. "Bet tā jau laukos ir, oma arī zāli izvēlas pļaut ar izkapti, lai gan ir gan traktoriņš, gan trimeris," pasmaida Ilze.

Linkolna–Vecpiebalga–Rīga: kā dzīvo simtgades filmas 'Turpinājums' dvēseļu radinieces – omīte un Anete
Foto: Privātais arhīvs

Arī Mārītei filma esot ļoti patikusi. "Vienkārši skaisti, kā tās dažādās ģimenes parādītas darbībā – kā bērni strādā, kopj lopiņus. Cik nu tur palīdz, bet strādā bērni. Filma ir fantastiska," atzīst Anetes oma.

Vaicāju, kā tad abām – Mārītei un Anetei – ar popularitāti pēc filmas pirmizrādes. Omīte saka, ka dzīvojot patālāk no centra, tādēļ "virsū neviens neskrien un neko nevaicā", bet Anete to visu uztverot ar vēsu prātu. Pati meitene gan atzīst, ka viņu tagad vairāk atpazīstot, bet, patiesību sakot, tas viņai ne īpaši patīkot.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!