LM: Ikvienam bērnam jānodrošina tiesības brīvi paust savu viedokli
Foto: Shutterstock

Otrdien, 1. jūnijā, arī Latvijā atzīmēs Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Tās aizsākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Bērniem veltīta diena dažādās valstīs tiek atzīmēta dažādos datumos. Kopš 1950. gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu atzīmē 1. jūnijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Bērni ir mūsu valsts stūrakmens – nacionāla ilgtermiņa vērtība. Tā ir pieaugušo kopīgā atbildība, lai ikviens bērns šajā valstī justos mīlēts, vajadzīgs un aprūpēts - un primāri tam pamatā ir stabila, sociāli un ekonomiski neatkarīga ģimene. Pandēmijas laiks mūsu ikdienā ienesis pārmaiņas un tieši ģimenes saliedētībai ir izšķiroša nozīme, lai bērniem būtu mazāk stresa un negatīvu emociju. Atbalsts ģimenēm un bērniem ir mana kā ministres prioritāte. Valsts uzdevums ir stiprināt un sniegt atbalstu gan esošajām, gan topošajām ģimenēm brīžos, kad tas ir nepieciešams," sagaidot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu uzsver labklājības ministre Ramona Petraviča.

Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību, atgādina Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists. Situācijās, kad konstatēti bērnu tiesību pārkāpumi, ir pienākums ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai. Bērniem arī ir iespējams bez maksas sazināties ar Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 psihologiem un saņemt konsultāciju par bērnus interesējošajiem jautājumiem.
Daži skaitļu un fakti:

  • Ikvienam bērnam, kas ir spējīgs formulēt savu viedokli, jānodrošina tiesības brīvi to paust visos jautājumos, kas viņu skar, turklāt bērna viedoklim jāpievērš pienācīga uzmanība atbilstoši bērna vecumam un brieduma pakāpei;
  • 2020. gadā dzimuši 17 552 bērni, kas ir par 1234 mazāk nekā 2019. gadā;
  • 2020. gada sākumā 359 tūkstoši jeb 18,8 procenti no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni;
  • 2020. gada sākumā no visiem bērniem (līdz 17 gadu vecumam) 185 tūkstoši bija zēni un 174 tūkstoši meitenes;
  • 2019./2020. mācību gadā 320,2 tūkstoši iedzīvotāju mācījās vispārizglītojošajās skolās, profesionālajās un augstākajās izglītības iestādēs, no tiem 65 procenti jeb 209,2 tūkstoši bija vecumā līdz 17 gadiem;
  • 2019./2020. mācību gada sākumā pirmsskolas izglītībā iesaistījās 99 tūkstoši bērnu, kas ir par 2551 vairāk (augstākais rādītājs pēdējo gadu laikā) nekā 2019. gadā.

Tags

Bērni Labklājības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form