'Mammu, man viss būs kārtībā': vēstule vientuļajām mammām
Foto: Shutterstock

"Bērniem vajadzīgs tēvs", "Kā gan es viena pati ar viņu...", "Kam es būšu vajadzīga ar bērniem...", "Es vienkārši to nepavilkšu..." – lūk, dažas izplatītākās bailes, ko piedzīvo vientuļās mammas! Bet jau pieaugušie bērni bieži šo situāciju redz citādi, un savas mammas uzskata par īstām varonēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savā pieredzes stāstā dalās divu dēlu māte, blogore un krūtsbarošanas konsultante Vendija Visnere, un viņas stāstījumu publicējis psihologu veidotais portāls "Psychologies".

"Bērnībā es dažreiz neieredzēju māti. Viņa caurām dienām nodarbojās ar nelīdzsvarotiem bērniem un mājās atgriezās, no noguruma knapi turoties uz kājām. Dažreiz viņa bija tik iztukšota, ka iemiga, knapi pārkāpjot pār mājas slieksni. Atceros vakariņas, kas tika sildītas mikroviļņu krāsnī, aukstu picu, asaras un kliegšanu. Dažreiz es briesmīgi sadusmojos uz viņu un apsaukājos, raudāju, dažreiz raudāja viņa.

Bet bija arī labās dienas. Pēc katra strīda mēs obligāti salīgām mieru. Bija dienas, kad mamma mūs ar māsu sēdināja mašīnā un veda ēst saldējumu. Bija dienas, kad mēs vienkārši vizinājāmies mašīnā, kad braucām ārpus pilsētas, lai pabūtu pie dabas.

Es mīlēju mammu un apbrīnoju viņu. Viņa bija mans atbalsts. Es varēju viņu neieredzēt un aizvainot tikai tāpēc, ka skaidri zināju – viņas mīlestība pret mani bija bez jebkādiem nosacījumiem. Es zināju, ka viņa vienmēr būs man blakus. Un tieši tāpēc mēs ar māsu izaugām laimīgas, neraugoties uz vecāku šķiršanos, strīdiem par aprūpi, depresijām un grūtajām dienām. Vai mūs ietekmēja šķiršanās? Protams. Bet mēs izaugām par neatkarīgiem cilvēkiem, kuri zina, kā parūpēties par sevi un vienai par otru. Mēs varam pastāvēt par sevi. Un galvenais, protam pa īstam mīlēt.

Mammas pūliņus es varēju novērtēt tikai tad, kad pati kļuvu par māti. Lūk, tā esmu es, noķēpājusies no galvas līdz kājām ar bērnu pārtiku, apkārt mētājas autiņbiksītes un rotaļlietas, nedēļām negulējusi, sildot pienu mazajai būtnei, kuras dzīve ir pilnībā atkarīga no manis. Atšķirība ir tā, ka man bija palīgs, vīrs, kurš ar bērniem nodarbojās līdzvērtīgi kā es.

Nevaru iedomāties, kā mamma ar to visu tika galā viena pati. Kad es biju maza, tēvs bija līdzās, viņš bija labs tētis. Bet, kad piedzima māsa, mamma jau bija viena. Papildu jaundzimušajam, viņai biju es – piecgadniece. Protams, es centos palīdzēt, bet, vai tad iespējams daudz paveikt, kad tev ir tikai pieci gadi? Esmu mammai bezgalīgi pateicīga par visu. Es neesmu vientuļā mamma, bet daudzas draudzenes ir šajā lomā. Tā kā esmu izaugusi nepilnā ģimenē, ļoti labi saprotu, ar ko viņām ir darīšana. Ja man vaicātu, kā viņas kaut kā uzmundrināt, es sacītu vienu: "Jūs tiksiet galā".

Jūs jau esat tikušas galā. Jā, jūs neesat ideālas, bet ideālu mammu vispār nav. Turpinot censties bērnu labā, esot blakus katru dienu, jūs jau esat paveikušas galveno varoņdarbu. Bērni jūt, cik stipri jūs viņus mīlat, tas ir pats galvenais. Pat, ja tev šķiet, ka šķiršanās ir izpostījusi tavu dzīvi, ka esi atņēmusi bērniem kaut ko svarīgu, atceries, bērniem ir svarīga tikai viena lieta – tava mīlestība.

Dažreiz var šķist, ka bērni nepavisam nenovērtē pieliktos pūliņus. Viņi var taisīt kaprīzes un raudāt, novest tevi līdz baltkvēlei. Dažreiz gribas būt diviem cilvēkiem vienlaikus, pāris stundiņas pasnaust, kamēr tavs otrais "es" nodarbojas ar bērniem.

Bet ticiet, jūs tiksiet galā. Atceries: bērniem viss būs kārtībā. Viņiem viss būs vienkārši lieliski, jo viņiem taču esi tu. Paldies par asinīm, sviedriem un asarām, kuras tu nežēlo savu bērnu labā, par to, ka upurē savu miegu (un dažreiz arī veselo saprātu).

Iespējams, bērni tev par to paldies nesaka, bet tas viņiem ir ļoti svarīgi. Un pat ja tev tā nešķiet, tici, tu dari vissvarīgāko darbu pasaulē. Tā ka – pārstāj sevi vainot. Apskauj bērnus ciešāk un virzies tālāk. Viss būs labi."

Par vientuļajām mammām un arī tētiem "Cālis" iepriekš rakstījis gana daudz – gan par to, ko nākas piedzīvot, vieniem audzinot vienu vai vairākus bērnus, gan par to, ka nereti vientuļie vecāki var būt pārlieku aizvainoti uz visu pasauli, un paši rīkoties neatbilstoši labākajam uzvedības tonim. Lūk, zemāk atradīsi virkni rakstu par un ap vientuļajiem vecākiem!


Tags

Mamma Vientuļie vecāki
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form