Matule: mēnešreizes jāsauc īstajā vārdā, nevis par 'grūtajām dienām' un 'sarkano armiju'
Foto: Shutterstock

Vecākiem ar saviem bērniem jārunā par menstruācijām, nesaucot tās par "Sarkandaugavas tanti" vai "grūtajām dienām". Asociējot dabisko procesu ar ko nevēlamu, piešķiram "ļoti negatīvu pieskaņu mēnešreizēm kā tādām", uzsver ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dace Matule.

"Sarkano tomātu uzbrukums", "sieviešu dienas", "sarkanā armija", "apsardze", "grūtās dienas", "Sarkandaugavas tante ciemojas" – mums ir desmitiem eifēmismu, ar ko apzīmējam mēnešreizes. No vienas puses, tie ir asprātīgi, bet, no otras – liecina, ka nevēlamies par tām runāt tieši, bez aizspriedumiem, norāda ginekoloģe.

Kam tas ir būtiski

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, 2016. gadā sieviešu skaits reproduktīvajā vecumā (15-49 gadi) Latvijā bija 269 137, tātad tieši tik daudz sieviešu valstī saskaras ar menstruālo ciklu.

Daļa sieviešu mēnešreizes panes ļoti viegli, citas dzer stipras pretsāpju zāles. Vēl lielai daļai sieviešu ir pirmsmenstruālais sindroms, taču visām būtu vajadzīga veselīga sava ķermeņa apzināšanās, kas arī vairotu izpratni un atbalstu no apkārtējo puses.

Vienkāršu ceļu prom no neveselīgas pašcenzūras redz ginekoloģe Matule: "Pienāk taču kaut kāds brīdis, kad mēs mācām saviem bērniem ēst ar karoti, jo viņi ir cilvēki, un tad kaut kādā brīdī arī meitenei māca, kā viņa top par jaunu sievieti un ka būt par sievieti, tas ir fantastiski! Mātei jebkurā aspektā vajag mācēt pateikt meitai: kļūt par sievieti – tur nav nekādu šausmu, tas ir kārtējais pakāpiens sievietes dzīvē un tas ved tikai uz augšu! Ne jau skolā būtu jāmāca šīs elementārās lietas, bet gan ģimenē."

Tēmai pievēršas Rietumos un mazliet - Latvijā

Rietumu pasaulē jau pāris gadus ir modē runāt par mēnešreizēm. Aktrises, dažādi mākslinieki, rakstnieki un slavenības savos sociālo tīklu profilos, priekšnesumos, grāmatās un izstādēs pievērš uzmanību tam, ka mēnešreizes ir "aizliegtais temats", kas būtu jāsāk popularizēt, brīvāk runājot par to.

Piemēram, aktrise Līna Danhema (Lena Dunham) no ASV seriāla "Girls" ir publiski atklājusi, ka viņai ir endometrioze. Lielbritānijas prinča Harija (Harry) draudzene Megana Mērkla (Meghan Markle), savukārt, stāstījusi presei par ceļojumu uz Indiju, kur uzzinājusi, ka 23 procenti meiteņu valstī neiegūst vidējo izglītību, jo kaunas iet uz skolu mēnešreižu dienās un tādēļ nepaspēj "izņemt vielu" vienā ātrumā ar zēniem.

Cits piemērs ir dejotāju trupa Melnburnā Austrālijā – "TheClams". Tās dalībnieces sniegušas priekšnesumu sinhronajā peldēšanā, ar ko aicinājušas beigt par mēnešreizēm runāt čukstus un aplinkus.

Latvijā "ledu", kas klāj šo tēmu, mēģinājušas iekustināt vizuālā māksliniece Ingrīda Pičukāne un mākslas kritiķe Jana Kukaine. Ingrīdai Pičukānei šogad noslēgusies personālizstāde "Sarkanā istaba" Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā.

Uz baltas sienas māksliniece divu mēnešu garumā izzīmēja savas attiecības ar mēnešreizēm. Savukārt pērn tika izdots Janas Kukaines filosofiski personiskais pētījums "Daiļās mātes", kur iztirzāts, kā mūsdienu sabiedrībā tiek konstruēts mātišķības un sievietes jēdziens.

Ir būtiski, ka radošas personības savos darbos tiecas risināt sociāli ētisku problēmu, uz kuras esamību norāda ginekoloģe ar gadu desmitiem ilgu darba stāžu Latvijā.

"Mūsu menstruācijas ir mūsu uzvaras karogs. Sievietes iekšējie valsts svētki, kad ķermenis visai pasaulei paziņo, ka ir sācies jauns cikls. Ir jāizprot savs ķermenis, jāieklausās jauna cikla sākumā, jārespektē ķermeņa vēlmes un savas sajūtas," tā Matule.

Source

Cālis.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form