Nekļūt par sniegpulkstenīti
Foto: Publicitātes foto

Sniegpulkstenīši – tā policija sauc mirušos zīdaiņus, kurus atrod pavasaros pēc sniega nokušanas. Šo bērnu dzīves scenārijs varēja būt citāds, ja šajā valstī būtu vairāk tā dēvēto glābējsilīšu. "Šajā reģionā tāda ir ļoti vajadzīga," stāsta Latgales reģionālā atbalsta centra "Rasas Pērles" vadītāja Ilze Andža.

Tieši tāpēc piektdien atklāta glābējsilīte Daugavpilī. Trešā valstī. Te izmisušās latgalietes varēs atstāt, viņuprāt, nevēlamus mazuļus.

"Otro iespēju kastītes" jau ir Rīgā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā un Liepājā - reģionālās slimnīcas teritorijā. "Otro iespēju" saņēmuši jau septiņi mazuļi - piecas meitenītes un divi puikas. "Ja mums izdosies glābt kaut viena no bērna dzīvību, glābējsilīte būs sevi attaisnojusi pilnībā" - pārliecību par glābējsilītes nepieciešamību Daugavpilī pauž reģionālās slimnīcas vadītājs Aivars Zdanovskis.

"Apmulsuma brīdī vai pirms gala izvēles, mātes var zvanīt un konsultēties un rast palīdzību, lai bērnam būtu iespēja palikt bioloģiskajā ģimenē, bet, ja gala izvēle ir izdarīta - tad labāk, lai tā ir glābējsilīte, nevis konteiners vai kāpņu telpa" skaidro Baby Box projekta veidotāja un entuziaste Laura Zvirbule. Tālrunis norādīts blakus glābējsilītei.

"Latgale bija paredzēta kā otrā glābējsilītes atvēršanas vieta, bet notikumi Liepājā satricināja mūs, tāpēc pieņēmām lēmumu otro Baby Box atvērt Liepājā un tad, krīzes mocītajā Daugavpilī," skaidro Zvirbule.

Pagājušā gada 11 mēnešos Daugavpilī pieņemtas 1067 dzemdības, bet Latvijā kopumā reģistrēti 17 710 jaundzimušo. Katru gadu vairākus no šiem mazuļiem atrod mirušus. Lūk, tikai daži no nesenā pagātnē Latvijas medijos atspoguļotiem traģiskajiem negribētu bērnu likteņiem.  

"Jaundzimušā puisīša līķis atrasts pie ceļa Kuldīga-Saldus 22.kilometra zem egļu zariem. Bērns bija ietīts dvielī un ielikts polietilēna maisiņā, zīdaiņa mirstīgās atliekas atrastas sakopšanas talkas laikā. Mirušā zēna ķermenis jau ir sadalīšanās stadijā, zīdainis varētu būt miris aptuveni pirms mēneša."

"Operatīvā grupa jaundzimušo puisēnu atrada ledusskapja saldētavā, pēc sākotnējās līķa apskates konstatēts, ka bērniņš piedzimis dzīvs, vesels un bez komplikācijām, bet bez mediķu palīdzības pēc dzemdībām gājis bojā."

"Ceturtdien saņemta informācija par to, ka zemes ceļa malā meža masīvā aptuveni 700 metru attālumā no 14. novembra bulvāra atrasts jaundzimušas meitenītes līķis. Bērna līķi uzgājusi kāda garāmgājēja, kura par to paziņoja policijai."

"Pēc kārtējās alkohola devas vecāki bija devušies gulēt un mazo Linardu neielika viņa gultiņā, bet gan paņēma sev blakus. Zēna tēvs pamodies pirmais un pamanījis, ka ar mazo kaut kas nav kārtībā - no mutes tecējušas asiņainas putas, bet āda bija kļuvusi zilgana. Diemžēl arī izsauktajiem ātrās medicīniskās palīdzības ārstiem neizdevās glābt zīdaiņa dzīvību."

Tomēr psihoterapeites Benitas Griškevičas portālam "Delfi" stāstītais ļauj apšaubīt, vai glābējsilītes būs risinājums kāpņu telpās un atkritumu konteineros atstāto bērnu problēmai.

"Ir ļoti liela atšķirība starp sievietēm, kas bērnu ieliek glābējsilītē un tām, kuras nogalina vai atstāj uz ielas, kāpņutelpās. Glābējsilīte sievietēm ir kā iespēja nodrošināt bērnam labākus sociālos apstākļus," skaidro psihoterapeite. "Lēmums par bērna atstāšanu bieži tiek izdarīts izmisumā un brīdī, kad jaunajām mātēm nav atbalsta. Par rūpēm rāda tas, ka bērniņi ir apģērbti, un dažiem ir pielikts vārds vai dzimšanas datums, bet bērni, kas atstāti kāpņu telpās, nav gaidīti," informē Griškeviča.

Psihoterapeite norāda, ka mātes pašas bieži ir traumētas psiholoģiski un augušas nelabvēlīgos apstākļos, arī atkarību ietekmei ir liela nozīme. Eksperte uzskata - lielākā atšķirība starp bērniem no sniega kupenām un glābējsiles bērniem, ir tā, ka pēdējiem nav bijis pārrāvums aprūpē. Viņš ir ticis apgādāts, nav stundām dzīvojis neēdis, jo šādi notikumi var radīt psiholoģiskas traumas uz visu mūžu.

Seši no septiņiem glābējsilītēs atstātajiem mazuļiem ir atraduši savas audžuģimenes, trīs no tiem jau ar tiesas spriedumu ir pilntiesīgi ģimenes locekļi, bet trīs vēl gaida liktenīgo lēmumu. Vienam mazulim diemžēl nav īsti paveicies. Audžuģimene no viņa atteikusies, adopcijas process ir pārtraukts, jo atklājies, ka bērna veselība stāvoklis ir sliktāks nekā bija domāts.

Visi zīdainīši glābējsilītēs nonākuši vien pāris dienu vecumā. Tiek darīts viss, lai jau iespējami drīz bērni būtu nodoti ģimenei, kas vēlas turpmāk gādāt par mazo cilvēku. Pirmsadopcijas laiks ilgst sešus mēnešus, pēc šī perioda ar bāriņtiesas lēmumu bērns kļūst par pilntiesīgu ģimenes locekli.

Atklājot Daugavpils glābējsilīti, labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS) uzsvēra, ka "šis mirklis ir emocionāls ikvienam, arī Daugavpils slimnīcas dzemdību nama ārstiem un personālam, ņemot vērā glābējsilītes sarežģīto emocionālo fonu. Mēs varam tikai nojaust, kādi apstākļi sievieti vai abus jaunos vecākus, piespiež atteikties no jaundzimušā. Taču atcerēsimies, ka bērnam tā ir iespēja – glābējsilīte – tā ir vieta bērna dzīvībai – tas ir jaunas dzīves šūpulis. Un tas ir pats svarīgākais".

Tags

Baby Box

Comment Form