berns
Foto: PantherMedia/Scanpix

Rudens un ziema ir laiks, kad imunitātes spēcināšana ir sevišķi nozīmīga. Izplatās vīrusi, kas visbiežāk saslimšanas sākumā izpaužas kā paaugstināta temperatūra. Paaugstināta temperatūra kā organisma reakcija uz saslimšanu ir vēlama, jo nozīmē, ka organisms cīnās ar infekciju, tomēr pret to jāizturas ļoti uzmanīgi. Īpaši tas attiecas uz bērniem. "BENU aptieku" farmaceite Rita Vīlistere stāsta par medikamentiem, kas palīdzēs ķermeņa temperatūru normalizēt.

Lai gan temperatūra dienas laikā ir svārstīga, par paaugstinātu uzskatāma temperatūra, kas par 1 C pārsniedz normālo ķermeņa temperatūru, kas ir 36,6 C. Temperatūras līdzsvars tiek uzturēts ar sabalansētu siltuma ražošanu audos, muskuļos un orgānos un siltuma atdevi ķermenī. Pati par sevi paaugstināta temperatūra nav uzskatāma par slimību, bet gan norāda uz to, ka organismu ir skārusi infekcija.

Cīnoties ar organismā iekļuvušu vīrusa infekciju, imūnsistēma reaģē, mobilizējot baltos asins ķermenīšus - leikocītus. Organisma termoregulāciju veic īpašs galvas smadzeņu centrs, kurš orgānos uztur pastāvīgu asins temperatūru 37 — 38ºC.

Ja notiek temperatūras svārstības, cilvēks to izjut kā drebuļus vai svīšanu. Pieaugušajiem nopietnu saslimšanu gadījumā temperatūra mēdz paaugstināties līdz 38°C un retāk līdz pat 39°C, turpretī bērniem reakcija uz vīrusiem ir asāka, tāpēc temperatūras var sasniegt pat 40°C.

Augsta temperatūra liecina par augstu organisma mobilizāciju pret vīrusu, taču cilvēkiem ar zemāku imunitāti nopietnas slimības var noritēt pat ar normālu temperatūru. Ja temperatūru ir nepieciešamība izmērīt, to vislabāk darīt, termometru ievietojot mutē vai taisnajā zarnā jeb tuvāk lielajiem asinsvadiem. Padusē temperatūra parasti ir zemāka. Ikdienā ieteicams mērīt mutes temperatūru.

Neraugoties uz to, ka temperatūras paaugstināšanās nozīmē organisma cīņu ar vīrusu, atsevišķos gadījumos temperatūru atļauts un pat nepieciešams pazemināt. Noteikti temperatūra jāpazemina cilvēkiem, kuri cieš no sirdskaitēm, jo paaugstināta temperatūra apgrūtina sirdsdarbību. Tāpat paaugstināta temperatūra noteikti jāsamazina cukura diabēta slimniekiem, kā arī grūtniecības pirmajā trimestrī. Citos gadījumos temperatūras pazemināšana nav obligāta un līdz 38,5°C ar medikamentu lietošanu nav nepieciešama.

Efektīvi temperatūru palīdzēs samazināt, piemēram, "Paracetamol Actavis" vai "Ibuprofen" tabletes, kuras normalizēs ķermeņa temperatūru, kā arī atbrīvos no temperatūras blaknēm, piemēram, drebuļiem un svīšanas. "Paracetamola" tabletes atļauts lietot četras reizes dienā, bet "Ibuprofen" – trīs reizes dienā. Bērniem temperatūras mazināšanai piemēroti dažādi līdzekļi sīrupa vai suspensijas veidā, piemēram, "Nurofen", "Ibustar" vai "Panadol".

Gadījumiem, kad ir saslimšanas simptomi un temperatūra paaugstinājusies, pašsajūtu palīdzēs uzlabot arī kompleksie karstie dzērieni "Coldrex", "Theraflu", "Fervex", "Gripoflex". Līdzekļi iedarbojas ļoti ātri un efektīvi, kas skaidrojams ar augsto paracetamola sastāvu tajos. Tas savukārt rada ļoti lielu slodzi aknām, tāpēc šāda veida līdzekļus nevajadzētu lietot bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem.

Lai gan "Coldrex" iedarbība ir nedaudz maigāka nekā "Theraflu", farmaceite šos preparātus iesaka izmantot tikai neatliekamos gadījumos, kad, neskatoties uz temperatūru, nevar atļauties slimot. Turklāt farmaceite brīdina, ka, lietojot kombinētos dzērienus, papildus paracetamolu saturošus līdzekļus lietot nedrīkst, jo, tā kā tie jau satur paraceptamolu, tādejādi var pārsniegt pieļaujamās devas.

Pie pirmajiem saaukstēšanās simptomiem noderīgi var būt arī dažādi citi līdzekļi, piemēram, karstais dzēriens ar C vitamīnu un kalciju "Heisse Zitrone", tāpat arī karsta tēja ar ingveru. Šie līdzekļi gan vairāk būs piemēroti, izjūtot pirmos saaukstēšanās simptomus, kā arī ziemā, lai sasildītos.

Comment Form