Kā esat novērojuši, cilvēki dalās divās kategorijās – vieni, kuri vienmēr ierodas visur laikā un otri – kuri vienmēr kavē. Ja arī jūs piederat pie otrās cilvēku kategorijas, visticamāk, apzināties, ka kavēšana ir lieta, kas lielā mērā gandē jūsu dzīvi un traucē tai ritēt viegli un patīkami. Uz jautājumu - kāpēc tu vienmēr kavē, neko jēdzīgu, visticamāk, viņi nespēs atbildēt, bet sāks haotiski minēt dažādus iemeslus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Lai gan cilvēki, kas mūždien kavē, ļoti labi apzinās to, cik svarīgi ir ierasties laikus,  tomēr viņi atkal un atkal kavē. Tā ir kā slimība, un cēloņi tam var būt ļoti dažādi. Lai  varētu pārvarēt šo nelāgo ieradumu, eksperti iesaka,  pirmkārt censties izprast un apzināties savus pastāvīgas kavēšanās cēloņus.

Mēdz būt cilvēki, kas neveltī pietiekamu uzmanību sagatavošanās procesam. Piemēram, jūs dodaties uz darba interviju. Jūs lieliski apzināties, ka, lai iegūtu jauno darbu,  intervijas laikā noteikti būtu par sevi jārada labs priekšstats. Jūs arī zināt to, ka ierašanās savlaicīgi kā reizi varētu būt viens no šiem faktoriem. Tomēr, - kavējat. Izrādās, ka jūs nebijāt iepriekš aplūkojis karti un izdomājis ceļu, kā vieglāk nokļūt vajadzīgajā vietā. Tāpēc nonākat galā ar 30 minūšu kavēšanos. Tādā situācijā jūs piedzīvojat lielu kauna un vainas sajūtu.  Neskaidrība, nemiers un nervozitāte jūs pavadīs arī visu intervijas laiku. Visticamāk, jūs kāroto darbu neiegūsiet.

Cilvēki mēdzam kavēt arī tāpēc, ka ir spiesti gaidīt uz citiem kavētājiem, ja ir plānots doties kaut kur divatā vai kompānijā. Kādu dusmu uguni kavētājs tad riskē izsaukt uz sevi!
Dažiem cilvēkiem, tas šķiet praktiski neiespējami ierasties laikā, - nav svarīgi, cik nopietna ir sanāksme. Viņi vienmēr satraukti ielaužas pa durvīm, ierodoties vismaz 10 minūtes  par vēlu. Ja šis stāsts ir par jums, vai esat kādreiz gribējis pārtrauktu šo negatīvo ieradumu? Pirmais solis, lai to paveiktu, ir izvirzīt ierašanos savlaicīgi par savu prioritāti.

Ir vērts apsveriet visus tos mīnusus, kas nāk līdz ar kavēšanu, kā arī apzinieties ieguvumus, ko sniedz savlaicīga ierašanās. Ir svarīgi saprast arī to, ka kavēšanās var izjaukt citu cilvēku plānus, kā arī, neapšaubāmi izraisīt stresu pašiem kavētājiem. Kavētāji parasti steidzas, izjūt trauksmi, satraukumu. Pirmās pāris minūtes viņi, parasti pavada atvainojoties. Viena no priekšrocībām, ka Jūs ierodaties noteiktajā laikā - ir tā, ka jums radīsies iespēja izvairīties no lieka stresa, steigas, un jums nebūs jāatvainojas.

Jūsu kavēšanas sekas
Jūsu hroniskās kavēšanās sekas parasti ir lielākas, ne kā jūs spējat to iedomāties. Tā jūs veidojat savu reputāciju, un tā nebūt nav tā labākā reputācija. Cilvēki jūt, ka viņi nevar uzticēties jums vai paļauties uz jums, un tas ietekmē jūsu attiecības. Tas ietekmē arī cilvēka pašapziņu.
Ja tomēr esat nolēmis kaut ko mainīt savā dzīvē, nākamais solis būtu, izanalizēt un apzināties, kādēļ jūs vienmēr esat vēlu. Iemesli tam parasti var būt tehniski vai psiholoģiskas dabas.

Tehniskās grūtības
Ja jūs kavējat un jūsu kavēšanas laiks parasti variē: dažkārt tas ir 5 minūtes, dažreiz 15 vai pat 40 minūte - visticamāk, ka tas noticis tehnisku iemeslu dēļ. Tas nozīmē, ka jūs nezināt, kā pareizi aprēķināt laiku. Tas var būt gan laiks, kas jāpavada ceļā, kā arī veicot sīkus ikdienas darbiņus, piemēram, ejot dušā. Tad parasti cilvēks atrunājas: "Es nezināju, ka man tas prasīs tik ilgu laiku. Domāju, ka to varēšu paveikt ātrāk."

Šo problēmu jūs varat atrisināt, apgūstot to, kā vislabāk aprēķināt darāmajam nepieciešamo laiku. Lai to izdarītu, nedēļu vai divas ir jāpieraksta viss, ko jūs esat darījuši. Pierakstiet, cik daudz laika jūs domājat katrs darbs aizņems, un cik daudz laika tam patiesībā bija nepieciešams. Tas jums palīdzēs koriģēt savu priekšstatu par nepieciešamo laiku.
Jūs varēsiet atrisināt savu kavēšanas problēmu, iemācoties pareizi izrēķināt nepieciešamo laiku. Ja zināt, ka matu žāvēšana aizņems jums 20 minūtes, tad arī to dariet tikai 20 minūte. Ja zināt, ka mati ir īpaši nepaklausīgi, vai būs jātaisa frizūra,  savlaicīgi atvēliet šim procesam  nedaudz vairāk laika.
Iemācieties pateikt "nē". Pie tehniskas dabas cēloņiem ir jāmin arī tas, ka ir cilvēki, kas nespēja pateikt "nē" dažiem papildu pienākumiem, kuriem nav pietiekami daudz laika. Jūs varat būt arī precīzi aprēķinājis savu laiku, bet jūsu plāni sagrūs mirklī, kad jums kāds palūgs kaut ko izdarīt, bet jūs nevarēsiet pateikt "nē".
Šīs problēmas risinājums - praktiskā standarta frāze: "Es ar prieku Tev palīdzētu, bet, piedot, man ir jāsteidzas", vai "Man ir tikšanās pēc pusstundas. Varu jums palīdzēt rīt."

Apzināta kavēšanās
Ja jūs vienmēr kavējat 10 minūtes, tad, kā speciālisti atzīst, te jau ir meklējami psiholoģiskas dabas iemesli. Cilvēks ierodas tieši tad, kad viņš to vēlas. Tad kāpēc viņš kavē, - jūs jautāsiet?
Kā atzīst psihologi, dažiem cilvēkiem tas izpaužas kā protests. Tā ir  nepaklausība, kas "velkas" līdzi no bērnības. Viņi nevēlas darīt to, ko citi no viņiem pieprasa un  no viņiem sagaida. Tā šie cilvēki pauž savu protestu.
Ir arī tāda cilvēku kategorija, kuriem vienkārši patīk radīt krīzes situācijas, viņi bauda to nelielo stresu, kas rodas kavēšanas sakarā. Šie cilvēki nespēj savākties, kamēr viņi nav izjutuši adrenalīna pieplūdumu. Lai sāktu kustēties, viņiem ir jābūt "pistole pie pieres" sajūtai vai sajūtai "visi striķi trūkst".
Ir arī cilvēku, kas kavē tāpēc, lai saņemtu nepieciešamo uzmanības devu. Iespējams, bērnībā šiem cilvēkiem ir trūcis vecāku uzmanības. Ierodoties lielā sapulcē ar nokavēšanos, viņi nonāk daudzu ļaužu uzmanības centrā un tā neapzināti saņem savu trūkstošās uzmanības devu.  

Gaidīšanas laika plānošana
Vairumam cilvēku kavēšanās ir saistīta ar trauksmi, kas viņos radusies pirms došanās projām. Tas ir baiļu faktors, kas var rasties tad, kad cilvēks baidās iet uz kādu konkrētu vietu, vai arī baidās tur ierasties par ātru, vai arī baidās, ka būs citus jāgaida.

Tādi cilvēki izjūt diezgan izteiktas bailes un satraukumu, ka viņiem nebūs ko darīt, laikā kad būs jāgaida. Šis gadījums attiecas uz cilvēkiem, kuri labāk kavē nekā ierodas par ātru, lai dažas minūtes pasēdētu priekštelpā vai uzņemšanas kabinetā.
Lai pārvarētu šo nemieru, speciālisti piedāvā sekojošo: kamēr jūs gaidāt, dariet kaut ko interesantu. Mēģiniet nākt uz katru tikšanos 10-15 minūtes agrāk un izmantot šo gaidīšanas laiku lietderīgi. Piemēram, jūs varat rakstīt citiem īsziņas, lasīt grāmatu vai žurnālu, piezvanīt kādam, galu galā patērzēt ar kādu. Šī stratēģija palīdzēs pārvērst gaidīšanas laiku par produktīvu un patīkamu laiku, kas varētu kļūt par motivāciju ierasties savlaicīgi.

Pārkāp slieksnim
Visbeidzot, vēl viens šķietami vienkāršs padoms - izejiet no mājas savlaicīgi. Daudzi cilvēki cenšas izvairīties no gaidīšanas, pirms došanās projām, uzsākot darīt kādu darbu. To sauc par "vēl viena darba sindromu", un tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki nespēj ierasties laicīgi. Ja jūs patiesi vēlaties pārvarētu kavēšanās problēmu, vienkārši nedariet neko papildus pirms došanās projām - nemeklējiet sev vēl kādu nodarbošanos. Pārtrauciet to, ņemiet savu somu, kāpiet pāri mājas slieksnim un dodieties projām!

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form