podiņmācība
Foto: PantherMedia/Scanpix

Tavs kaimiņš lepojas, ka viņa mazais bez pamperiem sagaidījis savu otro dzimšanas dienu, tava radiniece savukārt ar šo jautājumu nevarēja tikt galā līdz pat bērnudārza vecumam. Kad tad ir īstais laiks podiņmācībai? Viennozīmīgas atbildes nav, jo katrs bērns attīstībā ir individuāls, tādēļ ļoti svarīgs aspekts ir bērnam pašam ļaut noteikt, kad viņš ir gatavs mācīties iet uz podiņa. Lūk, septiņas pazīmes, kas liecina - bērnu jāsāk likt uz podiņa.

Pirmā pazīme: Līdz 20 mēnešu vecumam bērns čurā tik bieži, ka gaidīt, lai viņš spētu kontrolēt urīnpūšļa darbību, ir visai nereāli. Taču, ja mazulim uzliktais pampers paliek sauss stundu vai pat divas, ir vērts sākt domāt, ka bērnam jāpiedāvā pasēdēt uz podiņa. Viņš tam varētu būt gatavs.

Otrā pazīme: Bērna zarnu trakta darbība jums kļūst paredzama. Ja bērnam kaka parasti ir no rīta, pēc ēšanas vai pirms gulētiešanas, tas nozīmē, ka mazulim jau iestrādājies savs ritms vēdera izejai. Savukārt vecāki jau aptuveni var prognozēt, kad notiks "lielās darīšanas". Iespējams, tagad ir laiks mazuli sēdināt uz podiņa.

Trešā pazīme: Bērns prot signalizēt par izmaiņām organismā. Ir bērni, kas, saprotot, ka kaut kas notiks ar viņa vēderiņu, paziņo: "Es tagad kakāšu." Citi ar vecākiem sazinās, izmantojot verbālus līdzekļus, piemēram, nolienot kaut kur kaktiņā un paliekot mierīgā stājā. Nav svarīgi, tieši kādu signālu bērns raida vecāku virzienā, galvenais, ka viņš sāk izjust sava ķermeņa izmaiņas, un tā ir vēl viena pazīme, ka laiks sākt podiņmācību.

Ceturtā pazīme: Nepatika pret netīriem pamperiem. Vairumam bērnu kādā vecuma posmā pienāk tāds īslaicīgs posms, ka viņam ļoti patīk tīrība – lai pirkstiņi nebūtu lipīgi, uz galda nebūtu nevienas drupačiņas un arī pēc izlietotā pampera noņemšanas, bērns izrāda atklātu nepatiku pret to. Arī šis ir lielisks brīdis, lai sāktu podiņmācību, ja reiz bērnam netīrais pampers vienreiz mūžā nepatīk vairāk nekā jums.

Piektā pazīme: Bērns pats sākt ģērbties. Kad bērniņš jau ir tik paaudzies, ka pats spēj uzvilkt vai novilkt vienkāršākus apģērba gabalus. Bērns prot ātri noraut sev bikses un apakšbiksītes? Tad ir laiks – vari sākt mācīt iešanu uz podiņa.

Sestā pazīme: Ja bērns vanasistabā vai tualetē veicamās funkcijas spēj sasaistīt ar kādām ķermeņa darbībām. Piemēram, vecāki var pastāstīt par kuģi un parādīt, kur tam pakaļgals. Vannā ņemamajām mantiņām parasti ir mazi caurumiņi, parādi, kā pīlīte čurā. Ja bērns saprot sakarības starp savām ķermeņa daļām un to, kas tiek darīts vannas istabā un tualetē, viņš ir gatavs sākt iet uz podiņa.

Septītā pazīme: Bērns vēlas demonstrāciju "dzīvajā" izpildījumā. Ja bērns jau ar smadzenēm saprot, kas ir dabisko vajadzību nokārtošana, viņš var pieprasīt no vecākiem, lai tie parāda, kā tas darāms. Tādēļ nebrīnies, ja bērnam radīsies interese tev līdzi aiziet uz tualeti un pavērot, kā tu to dari.

Pazīmes apkopojis whattoexpect.com

Tags

Podiņmācība Mazuļa attīstības posmi Mazulis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form