Tātad tu esi pārdzīvojusi grūtniecību un laimīgi sagaidījusi savu mīļo mazulīti, taču nejūties tik laimīga kā varētu gaidīt? Grūtniecības laikā un pēc dzemdībām sieviete var izjust visplašāko emociju gammu. Visbiežāk tās ir prieka sajūtas, kas mijas ar nemiera un trauksmes sajūtām. Kādēļ rodas šī pēcdzemdību depresija?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pēcdzemdību depresija (PDzD) ir depresīva slimība, kas reizēm rodas pēcdzemdību posmā. Tā ir krasi atšķirīga no mērenas nomāktības, kādu pēc dzemdībām izjūt puse vai pat divas trešdaļas jauno māmiņu. Šīs skumjas izzūd dažu dienu laikā un parasti šādos gadījumos nav nepieciešama īpaša medicīniska ārstēšana.

Pēcdzemdību depresija ir nopietnāka slimība. Parasti tā izveidojas pirmajā mēnesī pēc bērna piedzimšanas, un no PDzD cieš 10 līdz 15 procenti jauno māmiņu. PDzD var ilgt no dažām nedēļām līdz pat gadam vai pat ilgāk.

Kas izraisa pēcdzemdību depresiju?

PDzD īstais cēlonis ir neskaidrs. Iespējams, ka šo slimību izraisa dažādas hormonālās pārmaiņas, bērna kopšanas radītais stress un negulētās naktis. Ar PDzD biežāk saslimst sievietes, kurām arī pirms dzemdībām bijusi depresija, kas grūtniecības laikā pārdzīvojušas saspringtas situācijas, kas nesaņem pienācīgu atbalstu ģimenē, kā arī jaunām māmiņas, kam bērns piedzimis neplānots.

Kādi ir pēcdzemdību depresijas simptomi?

Visizplatītākie PDzD simptomi ir nomākts garastāvoklis, raudulība, viegla aizkaitināmība, spēku izsīkums, nespēja iemigt, apetītes zudums un sajūta, ka sieviete netiek galā ar jaunajiem mātes pienākumiem. Dažreiz samazinās arī interese par seksu.

Ļoti raksturīga ir paaugstināta trauksmes sajūta, un jaunajām mātēm bieži šķiet, ka viņas nespēj pienācīgi rūpēties par savu bērnu, vai arī, ka bērnam notiks kas ļauns - viņš aizrīsies, saslims ar kādu infekcijas slimību vai tiks nomests zemē.

Trauksmes sajūta mātei var radīt bažas arī par savu veselību. Sieviete var pārdzīvot panikas lēkmes, kad krasi paātrinās pulss, spēcīgi sitas sirds un sievietei sāk reibt galva. Var rasties sajūta, ka tuvojas sirdslēkme.

Kā ārstēt pēcdzemdību depresiju?

Lai sāktu ārstēšanas procesu, ir svarīgi, lai pati sieviete atzītu, ka cieš no PDzD. Slimības simptomi būtu jāpamana arī ģimenes locekļiem un mediķiem. Ārsts var piedāvāt jaunajai māmiņai arī aizpildīt vienkāršu anketu ar 10 jautājumiem, ar kuru palīdzību tiek noskaidrots, vai sievietei nav PDzD.

Bieži vien, lai atbrīvotos no depresijas, sievietei ir nepieciešams kāds, kas viņu uzklausa, vai tā būtu draudzene, radinieks vai profesionāls psihologs. Dažkārt ir nepieciešama profesionāla psihoterapija, ko var ieteikt ārsts. Dažām pacientēm depresija jāārstē ar medikamentu antidepresantu palīdzību. Taču tas nenozīmē, ka tādēļ jāpārtrauc bērna barošana ar krūti. Ir pieejami antidepresanti, kas mātes pienā nonāk ļoti niecīgā daudzumā un bērnam nekaitē.

Vai sievietes, kas cieš no PDZD, kaitē saviem bērniem?

Nē. Viņas bieži vien uztraucas par to, ka nespēj pienācīgi rūpēties par saviem mazuļiem, taču patiesībā rūpējas par tiem vismaz tikpat labi kā visas cits mātes.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form