bērni
Foto: anjanettew / cc

Aizvadītajā gadā Latvijā turpinājies garā klepus uzliesmojums, teikts Veselības ministrijas (VM) sagatavotajā ziņojumā "Par Imunizācijas plāna izpildi 2013.gadā".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pērn Latvijā reģistrēti 202 garā klepus gadījumi, kas ir par 62 gadījumiem mazāk nekā gadu iepriekš, tomēr joprojām augsts rādītājs, norāda VM speciālisti. Augstākā saslimstība novērota Rīgas un Pierīgas, kā arī Zemgales un Latgales reģionā.

No visiem saslimušajiem 74,7% jeb 151 bijis bērns, tostarp 16 zīdaiņi, no kuriem viens diemžēl gājis bojā. Arī 2012.gadā garā klepus dēļ dzīvību zaudēja viens zīdainis. Savukārt 51 saslimušais bijis pieaugušais, no kuriem 46 nebija vakcinēti pret garo klepu vai viņiem nebija datu par vakcināciju.

Vairāk nekā puse jeb 54,5% no visiem saslimušajiem nebija pabeiguši garā klepus vakcinācijas kursu.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā statistika liecina, ka šogad no janvāra līdz aprīlim ar garo klepu saslimuši 30 cilvēki.

VM speciālisti norāda, ka garā klepus uzliesmojumi pēdējos gados ir vērojami arī vairākās citās Eiropas valstīs, piemēram, Austrijā, Vācijā, Igaunijā, Beļģijā un Francijā. Ņemot vērā radušos epidemioloģisko situāciju, šīs valstis vakcinācijas kalendāros ir iekļāvušas vakcināciju pret garo klepu pusaudžu vecumā. VM piedāvā izskatīt iespēju ieviest šādu vakcināciju arī Latvijā.

Vakcinācija pret garo klepu Latvijā tika sākta 1958.gadā. Šobrīd to par valsts līdzekļiem veic bērniem līdz septiņu gadu vecumam, ievadot piecas kombinētās potes - pa vienai divu mēnešu, četru mēnešu, sešu mēnešu, 12 līdz 15 mēnešu un septiņu gadu vecumā. Pirmās četras potes iekļauj aizsardzību arī pret difteriju, stinguma krampjiem, poliomielītu, "b" tipa "Haemophius influenzae" infekciju un B hepatītu, bet piektā - pret difteriju, stinguma krampjiem un poliomielītu.

Kā skaidro SPKC speciālisti, garo klepu ierosina baktērija, kas izraisa iekaisumu elpceļu gļotādā un organisma funkciju bojājumus baktērijas toksīna iedarbības rezultātā. Garais klepus ir gaisa pilienu infekcija, ar kuru bērni viegli cits no cita inficējas, sevišķi bērnudārzā un skolā.

Slimībai ir raksturīgas smacējošas klepus lēkmes. Garais klepus var būt īpaši smaga un pat bīstama slimība pirmajā dzīves gadā nepotētiem zīdaiņiem, jo nereti tai pievienojas komplikācijas - plaušu karsonis, galvas smadzeņu iekaisums jeb encefalīts un krampji.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form