Pētījums: Pēc šķiršanās tēviem pastāv augsta iespēja kļūt par 'otrās šķiras vecākiem'
Foto: PantherMedia/Scanpix

Šķiršanās rezultātā, kad bērns paliek dzīvot pie mātes, tēvam kā nerezidējošajam vecākam būtiski sarūk iespējas līdzvērtīgi iesaistīties bērna aprūpē. Arī lēmumus, kas būtiski ietekmē bērna attīstību, primāri pieņem tas vecāks, kurš nodrošina bērna ikdienas aprūpi, un parasti tā ir māte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Civillikumā noteiktais, ka abiem vecākiem ir vienādas tiesības un pienākumi attiecībā uz bērna aprūpi, realitātē parasti netiek īstenots. Pēc šķiršanās tēviem pastāv augsta iespēja kļūt par "otrās šķiras vecākiem", kas izriet galvenokārt no iepriekš aprakstītās noklusējuma situācijas, kad bērni paliek pārsvarā pie mātes, secināts pētījumā "Tētis uz 13 procentiem: Latvijas tēvi pēc šķiršanās", kuru pēc nodibinājums "Tēvi" pasūtījuma veica pētnieki Klāvs Sedlenieks, Andris Saulītis un Kristīne Rolle.

Šeit būtiski esot norādīt, ka tas vecāks, pie kura dzīvo bērns, atrodas privileģētā situācijā, jo kamēr vien nav iejaukusies tiesa, viņš faktiski nosaka saskarsmi ar nerezidējošo vecāku. Teorētiski šis "ikdienas aprūpētājs" varētu būt gan māte, gan tēvs, bet pēdējā situācija ir reta un bieži vien izriet no kādiem īpašiem apstākļiem (piemēram, māte kā noklusējuma vecāks ir mirusi vai apdraud bērna labbūtību), tāpēc parasti ikdienas aprūpētājs ir māte.

Turklāt valdošais uzskats, ka tēva loma un iesaistes intensitāte bērna aprūpē nereti tiek saistīta ar bērna vecumu – jo jaunāks bērns, jo mazāka ir tēva un lielāka mātes loma bērna dzīvē un attiecīgi otrādi, šķirtajās ģimenēs, īpaši ar maziem bērniem, var būtiski ietekmēt tēva un bērna attiecības, uzsver pētnieki.

Ja tēva "palīga" loma ir izteikta jau tad, kad tēvs un māte dzīvo kopā, tad šķiršanās gadījumā tā kļūst vēl izteiktāka. Līdz ar šķiršanos būtiski sarūk tēva iespējas līdzvērtīgi piedalīties lēmumu pieņemšanā attiecībā uz bērna dzīvi – izglītību, veselību un citiem jautājumiem, pretēji Civillikumā noteiktajam, ka vecākiem ir kopīgi jāpieņem lēmumi, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību.

Tags

Šķiršanās Tēvs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form