Piecas vecāku kļūdas, kuru dēļ pieaugušie bērni 'uzsēžas uz kakla'
Foto: Shutterstock

Bērni ir izauguši. Mammas un tēti beidzot var veltīt laiku un citus resursus tikai sev, cerot uz to "glāzi ūdens" vecumdienās no pateicīgā bērna. Bet pēkšņi ar pārsteigumu konstatē, ka pieaugušie bērni ērti iekārtojušies uz vecāku kakla.

Droši vien katrs no mums zina kādu ģimeni, kurā pieaugušie bērni tā arī turpina pret vecākiem izturēties kā patērētāji. Vecāki centušies bērnībā dot iespējami vairāk, cerot, ka pienāks laiks, un bērni to atdarīs ar rūpēm un mīlestību. Kāpēc gan viss nav noritējis pēc plāna? Psiholoģe Olga Romaņiva portālam "Letidor" stāsta, kādas audzināšanas kļūdas var novest pie šādām sekām.

Piedzimis mazulis… Tu skaties uz viņu un izjūti bezgalīgu maigumu un mīlestību pret viņu. Ikviens vecāks sava bērna labā gatavs mainīt pasauli, aizsargāt viņu no jebkuriem draudiem un dzīves grūtībām. Taču šajā mīlestībā nevajadzētu pārkāpt saprāta robežas. Pastāv pieci "ne", kuriem sekojot tu nekad neuzsēdināsi bērnu sev uz kakla.

Nedāvini dāvanas par pakalpojumiem

Jau kopš dzimšanas tu esi gatavs bērnu apdāvināt gan bez iemesla, gan iemesla pēc. Sākumā vienkārši tāpat, pēc tam par no galvas iemācītu dzejoli vai teicamu atzīmi, nomazgātiem traukiem vai pagatavotām vakariņām. Bērns sāk pret tevi attikties kā patērētājs, viņam eksistē tikai viena vērtību sistēma: tu – man, es – tev.

Mācīties viņš šādi nevis tādēļ, lai iegūtu zināšanas, bet saņemtu apbalvojumu par labu atzīmi. Un viņš sāk arī prasīt. Bet prasības aug kopā ar viņu: vakar tā bija rotaļlieta, šodien – vismodernākais apģērbs un tālrunis, rīt – mašīna un dzīvoklis (atkarībā no tavām iespējām). Un vecāki pārstāj pamanīt, vai patiešām bērns kaut ko ir paveicis vai tikai rada tādu iespaidu.

Bieži šādi bērni pusaudžu vecumā sāk dzīvot dubulto dzīvi: mājās – mīļais un paklausīgais bērns, bet aiz durvīm – huligāns.

Slavē bērnu, atbalsti viņu, bet pēc būtības – neraujies tūliņ uz veikalu pēc dāvanām, iesaka psiholoģe.

Biežāk sarunājies ar bērnu, pabrīdini, kādu pirkumu tu vari atļauties, bet kādu nē. Un galvenais – paskaidro, kāpēc. Bērns pat ļoti agrīnā vecumā sadzirdēs tevis teikto, aizdomāsies par to, sapratīs un pieņems. Tā tu nekļūsi par viņa krājkasi, no kuras var paņemt naudu un patērēties.

Tags

Bērna audzināšana Bērni Sarakstu karuselis

Comment Form