Pret rotavīrusu šogad vakcinēti gandrīz 80 procenti jaundzimušo
Foto: tiarescott / cc

Vakcinācijas aptvere pret rotavīrusa infekciju šā gada pirmajos septiņos mēnešos sasniegusi 78 procentus, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Vakcinācijas rezultātā šā gada astoņos mēnešos par vairākiem simtiem samazinājies arī reģistrēto rotavīrusa gadījumu skaits, kā arī pacientu skaits, kas ar šo vīrusu ārstēti slimnīcā.

"Jaunai vakcīnai pirmajā ieviešanas gadā tas ir ļoti labs rādītājs. Šie rezultāti apliecina, ka vecāki un ārsti ir atzinīgi novērtējuši valsts doto iespēju pasargāt savus bērnus no lipīgā vēdera vīrusa ar vakcinācijas palīdzību," uzsver Latvijas Pediatru asociācijas un Bērnu Infektologu biedrības prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Ilze Grope.

Atgādinām, ka no šā gada 1. janvāra vakcinācijas kalendārs Latvijā ir papildināts ar valsts apmaksātu vakcīnu pret rotavīrusa infekciju, kas ietver divas vakcīnas devas zīdaiņiem no sešu nedēļu līdz sešu mēnešu vecumam.

Pēc SPKC datiem, vakcinācijas aptvere ar pirmo vakcīnas devu no šā gada janvāra līdz jūlija beigām bija 78 procenti.

Pēc SPKC datiem, šogad laikā no janvāra līdz augustam reģistrēti 2646 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusu infekciju, tostarp no tiem 2313 pacienti hospitalizēti. Savukārt 2014. gadā attiecīgajā laika posmā tika reģistrēti 3006 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusu infekciju, tostarp 2660 no tiem hospitalizēti.

Mediķi uzsver, ka faktiskais ar rotavīrusu inficēto cilvēku skaits valstī ir ievērojami lielāks, jo ne visi saslimušie vēršas pie ārsta un līdz ar to tiem netiek veiktas analīzes, kas apstiprina vīrusa klātbūtni organismā.

Kā norāda Grope, rotavīrusa ierobežošana ir ļoti liels ieguvums visai sabiedrībai – bērniem, kuriem nav jācieš no slimības izraisītās vemšanas un caurejas, un viņu vecākiem, kuriem nav jāmaina ikdienas plāni bērna slimības dēļ. Tāpat tiek atslogota veselības aprūpes sistēma – ģimenes ārsti, slimnīcas, kā arī ietaupīti gan iedzīvotāju, gan valsts, gan sociālās aprūpes budžeta līdzekļi.

Vakcināciju pret rotavīrusu bērnu imunizācijas kalendāros iekļāvušas vairāk nekā 70 pasaules valstis, tostarp arī Lielbritānija, Norvēģija, ASV, Austrālija, Luksemburga, Grieķija, Beļģija u.c., būtiski ierobežojot rotavīrusa izplatību.

Piemēram, Somijā, kur vakcinācija pret rotavīrusu tika uzsākta 2009. gadā, vakcinācijas aptvere pārsniedz 90 procentus. Bērnu skaits, kuri nonāk slimnīcās ar rotavīrusu pirmajā dzīves gadā, valstī samazinājies par 87%. Savukārt ambulatoro apmeklējumu skaits sarucis pat par 80 procentiem, stāsta Grope.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, rotavīrusa infekcija ir galvenais smaga gastroenterīta cēlonis bērniem līdz piecu gadu vecumam, turklāt lielākā daļa saslimšanas gadījumu tiek reģistrēti zīdaiņiem līdz gada vecumam. Arī Latvijā, pēc SPKC datiem, rotavīruss ir biežākais (līdz pat 72 procentiem) vīrusu ierosinātu zarnu infekcijas slimību cēlonis bērniem līdz viena gada vecumam. Vakcinācija ir vienīgais efektīvais līdzeklis, lai novērstu zīdaiņu un mazu bērnu saslimšanu ar rotavīrusa infekciju, tā uzskata mediķi.

Tags

Rīgas Stradiņa universitāte Slimību profilakses un kontroles centrs Vakcinācija pret rotavīrusa infekciju

Comment Form