Priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmas ieviešanai nepieciešami 60 tūkstoši eiro; atklāj labdarības akciju
Foto: Publicitātes foto

Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Saulaino dienu bibliotēkā 8. oktobrī atklāta labdarības akcija ar mērķi izveidot priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmu "Drošais apmetnis".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Programmas mērķis ir uzlabot šo bērnu veselības stāvokli ilgtermiņā un nodrošināt viņu veiksmīgu iekļaušanos sabiedrībā, tostarp samazināt invalidizāciju starp bijušajiem priekšlaikus dzimušajiem pacientiem.

Aprūpes programmas ieviešanai nepieciešami vairāk nekā 60 tūkstoši eiro, tāpēc ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziedot pa tālruni 90006988 vai fonda mājas lapā.

Latvijā katru gadu priekšlaikus piedzimst aptuveni 1000 bērnu jeb 5,2 līdz 6,4 procenti no kopējā jaundzimušo skaita. BKUS Neonatoloģijas klīnikā katru gadu tiek sniegta palīdzība aptuveni 300 priekšlaikus dzimušiem bērniem, portālu "Cālis.lv" informē Bērnu slimnīcas fonda (BSF) vadītāja Liene Dambiņa.

Priekšlaikus dzimušo bērnu programma "Drošais apmetnis" ietvers bērnu veselības uzraudzības procesu pēc izrakstīšanās no slimnīcas līdz divu gadu vecumam, sekojot priekšlaikus dzimuša bērna attīstībai, agrīni atpazīstot veselības traucējumus un laicīgi tos koriģējot. Tāpat programmas gaitā ģimenēm tiks nodrošinātā nepieciešamā psiholoģiskā palīdzība.

Svarīgi, ka programma ļaus sistematizēt un uzkrāt mērījumu un novērojumu datus pa diagnožu grupām, tādējādi ļaujot analizēt uzkrāto informāciju un sniegt rekomendācijas terapijā un aprūpē, kā arī piedalīties zinātniski pētnieciskajā darbā, uzsver Dambiņa.

Lai programmu veiksmīgi ieviestu, nepieciešami 60 750 eiro, kas paredzēti neonatologa un fizioterapeita kabinetu aprīkojuma iegādei, lai uzsāktu programmu Rīgā, Liepājā, Valmierā un Jēkabpilī, personāla tālākapmācību organizēšanai un arī izglītojošo materiālu izstrādei un iegādei.

BKUS neonataloģe Dr. Ilona Vārpa norāda, ka rietumu valstīs dinamiskās novērošanas programma riska grupu jaundzimušajiem ir neatņemama veselības aprūpes sastāvdaļa. Pateicoties regulārām apskatēm un novērtējumiem, tiek savlaicīgi pamanītas novirzes attīstībā un tiek uzsākta to korekcija: "Šiem bērniem sakarā ar visu organisma sistēmu nenobriedumu ir nepieciešams daudzpusīgs medicīnisks atbalsts, kas ir dārgs un laikietilpīgs process. Pēc izrakstīšanās no stacionāra lielai daļai saglabājas problēmas, kuras saistītas ar neiznēsātību. Priekšlaikus dzimušiem bērniem ir lielāks risks uz garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem, redzes un dzirdes traucējumiem, un invalidizācijas attīstībai."

Dambiņa norāda, ka priekšlaikus dzimušie bērniņi Bērnu slimnīcā saņem vislabāko iespējamo medicīnisko aprūpi, un valsts iegulda milzīgus līdzekļus, lai glābtu bērna dzīvību. "Mums rūp bērna veselība arī aiz Bērnu slimnīcas sliekšņa, tamdēļ ļoti novērtējam mūsu ārstu apņēmību, entuziasmu un ieguldīto darbu šīs programmas plānošanā un organizēšanā. Mums ir iespēja palīdzēt bērnam dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, savlaicīgi rīkojoties un negaidot brīdi, kad bērniņš atkal nokļūst slimnīcā. Ļoti ceram, ka sabiedrībai būs vēlēšanās sniegt savu atbalstu, un mums kopā izdosies aprūpes programmu ieviest arī Latvijā!" cerīgi pauda Dambiņa.

"Ikviens bērniņš ir īpašs, tomēr citiem bērniem pietiek tikai ar vecāku rūpēm, mīļumu un sirds siltumu, bet citiem, īpaši priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem, papildu tam ir vajadzīga profesionāla mediķu aprūpe," stāsta priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmas patronese – Latvijas Valsts prezidenta dzīvesbiedre Iveta Vējone, norādot, ka apsveicama ir programmas "Drošais apmetnis" organizatoru un atbalstītāju iniciatīva sekot līdzi citu valstu piemēram un ieviest Latvijā šādu programmu, kas atbalstītu un palīdzētu vecākiem ar nepieciešamo padomu un medicīnisko palīdzību.

BKUS un BSF priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmu rīko sadarbībā ar mazumtirdzniecības veikalu tīklu SIA "Maxima Latvija" un tā ģimeņu atbalsta programmu "Augošai Latvijai".

Tags

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Bērnu slimnīcas fonds Labdarība Maxima Priekšlaikus dzimis bērns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form