Probiotikas grūtniecei – kādos gadījumos uztura bagātinātājs ir nepieciešams
Foto: Shutterstock

Bērniņa gaidīšanas laikā ikvienai topošajai mammai ir ļoti svarīgi neaizmirst par savu veselību. Veselīga un pareiza uztura plānošana ne vienmēr ir vienkārša, un nereti ēdienkartē vēlams iekļaut arī uztura bagātinātājus. Kaut uztura bagātinātāji nebūtu jāuzņem regulāri, kvalitatīvs probiotiķis varētu būt viens no izņēmumiem. Par to, kādās situācijās grūtniecei būtu jālieto probiotikas, padomos dalās semināra "Gaidību 4dienu" lektore – sertificēta uztura speciāliste Linda Šlēziņa.

Lai pasargātu mazuli no alerģijām

Ja topošā māmiņa ir alerģiska, piemēram, slimo ar atopisko dermatītu, ekzēmu, pastāv risks, ka arī bērniņam var izpausties dažādas alerģijas, jo bērna mikroflora ir tieši atkarīga no mātes mikrofloras. Probiotiku lietošana grūtniecības laikā varētu pasargāt mazuli no astmas, alerģiskajām iesnām un atopiskā dermatīta, liecina nesenākie pētījumi, un tās lietot būtu īpaši ieteicams, ja plānots ķeizargrieziens.

Lai pasargātu grūtnieci no klepus, iesnām un vēdera vīrusiem

Saaukstēšanās sezonas laikā probiotikas ir viens no labākajiem un drošākajiem veidiem, lai mazinātu augšējo elpceļu saslimšanas. Atceries, lai probiotiku iedarbība būtu efektīva, izvēlies probiotiku maisījumus kopā ar inulīnu un lieto tās vismaz 12 nedēļas. Šeit atradīsi citas uztura speciālistes – Evas Katajas rakstu par to, kā ziemā stiprināt imunitāti, un arī viņa vērš uzmanību uz atsevišķu uztura bagātinātāju lietošanas nepieciešamību.

Lai atbrīvotos no aizcietējumiem

Cilvēkiem ar retu vēdera izeju zarnās atrodas vairāk metānu ražojošās baktērijas, nekā veseliem cilvēkiem. Probiotiku lietošana spēj uzlabot zarnu kustīgumu, kas paātrina zarnu tranzītu un samazina metanogēnu vairošanos. Visefektīvākā ir Bifidobacterium lactis sugas baktērija.

Lai mazinātu cukura vielmaiņas traucējumus grūtniecēm ar gestācijas diabētu

Grūtniecības laikā daļai topošo māmiņu rodas gestācijas jeb grūtniecības diabēts. Tie ir vielmaiņas traucējumi, par ko liecina palielināts cukura daudzums asinīs. Ja pamani, ka ir sausa mute, bieži gribas čurāt, palielināta apetīte un novājēšana, urīna analīzēs parādās cukurs – tie var būt diabēta vēstneši. Probiotikas, it īpaši sinbiotikas – kopā ar šiedrvielām – mazina cukura vielmaiņas traucējumus grūtniecēm ar gestācijas diabētu. Efektīvas ir tikai Lactobacilus acidophilus, Lactobacillus casei un Bifidobacterium bifidum baktērijas kombinācijā ar inulīnu.

Lai atjaunotu mikrofloru antibiotiku lietošanas laikā

Ja grūtniecības laikā lieto antibiotikas, tad probiotiku lietošana ir obligāta. Antibiotikas ietekmē ne tikai mātes, bet arī mazuļa mikrofloru. Probiotiku lietošana ir obligāta jau no paša kursa sākuma un jāturpina pēc antibiotiku pārtraukšanas vismaz četras nedēļas. Tomēr visprecīzāko ilgumu noteiks gastroenterologs, kurš pēc nodotajām analīzēm izvērtē kuņģa-zarnu trakta mikrofloras stāvokli.

Atceries – pirms izvēlies lietot probiotikas, noteikti konsultējies ar uztura speciālistu, savu ģimenes ārstu vai ginekologu.

Plašāk par probiotiku lietošanu, uzturu krūts barošanas laikā, cilmes šūnu saglabāšanas tendencēm un citām aktuālām grūtniecības tēmām jaunās un topošās māmiņas varēs uzzināt "Gaidību 4dienas" seminārā. Tas 2017. gada 23. februārī no pulksten 11 līdz 13 notiks tirdzniecības centrā "Domina Shopping", pie restorāna "vairāk saules!", Ieriķu ielā 3, Rīgā.

Tags

Antibiotikas Grūtniece Grūtniecība

Comment Form