Rindas pašvaldības bērnudārzos: Rīgā tūkstoš bērnu, Ventspilī – neviena
Foto: Shutterstock

Ikvienam vecākam ir svarīgi, lai viņa mazulis bērnudārza gaitas uzsāktu laicīgi. Diemžēl ne vienmēr dzīvē tā notiek, jo daudziem šādu iespēju pašvaldība nespēj nodrošināt. Piedāvājam apskatu par rindām un risinājumiem to samazināšanai sešu lielāko Latvijas pilsētu pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēs (PII).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valsts likumdošana paredz, ka pirmsskolas izglītības programmu apgūst bērni vecumā no pusotra līdz septiņiem gadiem. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, kopumā 2017./2018. mācību gadā PII Latvijā apmeklēja vairāk nekā 96 tūkstoši bērnu. Bērnudārzos visvairāk bijis trīsgadīgo, četrgadīgo un piecgadīgo – katrā vecuma grupā vairāk nekā 19 tūkstoši bērnu.

Rīgā uz vietu bērnudārzā cer ap 1000 bērnu

Rindas pašvaldības bērnudārzos: Rīgā tūkstoš bērnu, Ventspilī – neviena
Foto: Shutterstock

Rindā uz Rīgas pašvaldības PII gaida ap 1000 bērnu, kuriem nav nodrošināta vieta bērnudārzā vecāku pieprasītajā laikā, informē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.

Vilde pauž, ka pašvaldība izskatot iespēju PII tīkla attīstībai vairākās pilsētas apkaimēs. Turklāt Rīgas domes Īpašuma departaments ir noslēdzis metu konkursu par PII ēku kompleksa izveidi Skanstes apkaimē: Grostonas ielā 6, Grostonas ielā 6A un Vesetas ielā 13. Te jau patlaban atrodas bērnudārzi, un uzdevums ir nodrošināt "konstruktīvu savienojumu" starp pašreizējām un jaunajām ēkām. Jaunajam kompleksam jābūt piemērotam 612 audzēkņiem.

Rīgā šoruden darbosies 150 pašvaldības dibinātas PII un 65 pirmsskolas izglītības grupas pie 13 vispārizglītojošām skolām, divām speciālajām skolām un viena interešu centra. Kopskaitā pirmsskolas grupās būs vieta apmēram 26 tūkstošiem bērnu. Kā atzīmē Vilde, pēdējo gadu laikā Rīgā īpaši tiek sekmēta jaunu pirmsskolas grupu atvēršana ar latviešu valodas izglītības programmu. Mainot grupu proporcionālo dalījumu pēc mācību valodas, 79 iestādēs būs pirmsskolas grupas ar izglītības programmu latviešu valodā, 37 iestādēs ar izglītības programmu gan latviešu, gan mazākumtautību valodā, bet 50 iestādēs – ar izglītības programmu mazākumtautību valodā.

Reģistrēt bērnu Rīgas PII iespējams visa gada garumā, aizpildot elektroniskās reģistrēšanās pieteikumu Rīgas pilsētas pašvaldības pakalpojumu portālā www.eriga.lv vai bērna likumiskajam pārstāvim ierodoties kādā no reģistrācijas vietām. Pieteikumus elektroniskajā datubāzē sistematizē to reģistrācijas secībā.

Bērnam var piešķirt ārpuskārtas statusu, kas viņam dod iespēju tikt uzņemtam bērnudārzā bez gaidīšanas rindā. Šādu statusu piešķir kalendāra gada sākumā tad, ja bērnam tajā gadā aprit pieci, seši vai septiņi gadi un ja viņa dzīvesvieta ir deklarēta Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā. Tāpat rindu ir iespēja apiet tad, ja bērns ir deklarēts vienā adresē Rīgā kopā ar vecākiem vai bērna likumisko pārstāvi un bērna brāli vai māsu, kas ir vai kļūst par tās pašvaldības izglītības iestādes izglītojamo, kurā bērns pieteikts pašvaldības finansēta pirmsskolas izglītības pakalpojuma saņemšanai. Bērnu uzņem bērnudārzā ārpus kārtas arī ar komisijas lēmumu, pamatojoties uz šeit norādītajiem kritērijiem.

Tags

Bērni Centrālās statistikas pārvalde Izglītība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form