Runājot par alkoholu: kā noteikt, vai bērns ir dzēris
Foto: Shutterstock

Vai mans bērns ir dzēris? Šis jautājums ir satraukuma pilns, ja domājam par savu bērnu pusaudžu vecumā, kurš sāk pavadīt vairāk laika kopā ar vienaudžiem, dodas uz ballītēm un dažādiem pasākumiem un pat ceļo ārpus valsts. Domājot par risku, jāņem vērā pašu vecāku alkohola lietošanas paradumi. Ja jaunietis ģimenē no vecāku puses ir pieredzējis jebkura priecīga vai skumja notikuma atzīmēšanu ar alkoholisku dzērienu lietošanu, tad pastāv risks, ka viņš varētu rīkoties līdzīgi.

Lai konstatētu to, kas ir novirze, būtu jāpārzina, kas ir norma jeb bērna dabiskais stāvoklis. Tādēļ var izvirzīt šādu apgalvojumu - vai tiešām labi pazīstam savus bērnus? Vai novērtējam viņa garastāvokļa svārstības, uzvedības īpatnības, apģērbu, paradumus, iedziļināmies viņa dzīves notikumos, attiecībās ar vienaudžiem? Visas šīs zināšanas palīdzētu pamanīt reibuma pazīmes, ja tādas rastos.

Galēju alkohola reibuma stāvokli noteikti pamanīsim, bet alkohola lietošanu mazās devās varam palaist garām, ja nebūsim pietiekami vērīgi un ar bērnu nekontaktēsimies pietiekami bieži. Šis nemanāmi "vieglais" alkohola lietošanas sākums var novest pie nopietnām un nelabvēlīgām sekām. Visbiežāk alkoholu jaunietis lieto slēpti un nemanāmi, ja no saviem vecākiem baidās, nevis balsta attiecības uz savstarpēju respektu un cieņu. Arī ļoti aizņemtiem vecākiem emocionālais kontakts ar bērnu var mazināties vai pat zust, un tas ir bīstami.
Vielu ietekmi uz smadzeņu darbību un organisma funkcijām var iedalīt trīs lielās grupās – depresantos, stimulatoros un halucinogēnos. Alkohols pieder pie depresantiem, jo tas nomāc smadzeņu darbību. Sākotnēji tas nomāc smadzeņu kavējošo funkciju, kas liek cilvēkam šķietami atbrīvoties, bet reibumam pieaugot, depresīvā ietekme kļūst vairāk pamanāma.

Biedrības "Go Beyond" iniciatīva "Runājot par alkoholu" sadarbībā ar psihologiem, narkologiem un citiem speciālistiem vēlas vērst vecāku uzmanību uz atkarību izraisošu vielu lietošanu bērnu vidū un palīdzēt vecākiem sarunās ar saviem bērniem. 

Turpmākos divus mēnešus portālā "Cālis.lv" tiks piedāvāti dažādi raksti par un ap atkarību tēmu, visus rakstus meklē te.

Tags

Akcija Runājot par alkoholu Alkoholisms Alkohols Biedrība "Go Beyond" Depresija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form