
"Mode aiziet, bet stils paliek," reiz teikusi slavenā "Chanel" modes nama radītāja Gabriela Šanele. Kopš 80. gadiem viņas iesākto citā manierē turpina radošais direktors Karls Lāgerfelds, kas balstās modes nama vērtībās, pārvēršot klasiskās lietas svaigās stila izpausmēs. Viņš sadarbojas ar pasaules mēroga modelēm un zvaigznēm, kas modes pavēlniekiem un entuziastiem nodod arvien jaunas inovācijas un stila tendences.
Vēstures elpa jeb slavenā modes nama rašanās stāsts
Pasaulē cienītais modes nams pārstāv ne tikai augsto modi, bet arī "ready to wear" jeb apģērbu no "mēles", ko var valkāt arī ikdienā, kā arī vairākas citas jomas. Vēsturiski nama tradīcija aizsākusies, pateicoties Gabrielai Šanelei (Gabriella Chanel) un viņas vārdam. Viņa dzimusi Francijā 1883. gadā pieticīgā ģimenē. Šaneles iesauka bijusi Koko (Coco), kas vēl joprojām tiek izmantota, piemēram, jaunāko smaržu nosaukumos.
Gabriela Šanele ir slavena ar sava modes nama radīšanu, tomēr sievietes viņai var pateikties arī par atteikšanos no neērtās korsetes. Tāpat Šanele apģērbu padarījusi vieglāk valkājamu – to mēdz dēvēt par vienkāršu, bet ar šika piedevu. Pat pēc savas nāves 1971. gadā izslavētā modes pasaules noteicēja ietekmē stila tendences un bauda visas pasaules respektu. Viņai bijuši savam laikam salīdzinoši īsi mati, sarkanas lūpas, kā arī maniere runāt ļoti strauji.
Jāpiemin, ka Šanele modes pasaulē ienāca 20. gadsimta sākumā ar īpaša dizaina cepurēm. Viņas darinājumi izcēlās uz tā laika lielo, graciozo un detaļām bagāto galvassegu fona. Cepures viņas pašas veikalā tika gatavotas ar "Chanel Modes" nosaukumu – tās bija krietni mazākas un ērtākas, salīdzinot ar savām priekštecēm. Ap 1910. gadu Šanele radīja arī kleitas, kas ar savu vienkāršību un eleganci piestāvēja Parīzes dāmām un radīja īstenu sensāciju pilsētā.
Savukārt 1913. gadā dizainere atvēra savu veikalu Francijas pilsētā Dovilā. Ap to laiku viņa radīja arī pirmo sporta apģērbu kolekciju un džersijas apģērbus. Šanele būtiski mainīja sievietes attieksmi pret apģērbu un ķermeni – tā bija sensācija. Kā norāda filozofijas profesors un žurnālists Hjū Rojers (Hugues Royer), Koko Šanele ir Francijai ļoti svarīga sieviete. "Viņa bija sieviete, kas atbrīvoja citas. Viņa iedeva tām varu sievišķīgā veidā," stāsta profesors.
Jau 1915. gadā ietekmīgā sieviete atvēra pirmo modes namu Francijas pilsētā Biaricā. Savukārt trīs gadus vēlāk viņa izvēlējās paplašināt Parīzes centra veikalu Kambona ielā 31 par īstenu modes meku, kur plašās telpās visā šīs adreses mājā iekārtoja vēl šobrīd populāro un ar "Chanel" zīmolu atpazīstamo namu.