Sākusies pieteikšanās neparastai ķīmijas olimpiādei visiem vecumiem ar jokiem un interesantiem faktiem
Foto: Shutterstock

"Ķīmija ir ne tikai kaut kas garlaicīgs, bet arī kaut kas aizraujošs un interesants," ar šādu domu trešo reizi tiek organizēts neparasts pasākums – Starptautiskā MemeĶīmijas olimpiāde (MemeChO). Olimpiādes organizētāji ir valsts un arī pasaules līmeņa olimpiāžu dalībnieki un laureāti no visas pasaules, tostarp Latvijas, kas patiešām zina, kas pietrūkst skolu un augstskolu vispārpieņemtajās ķīmijas izglītības programmās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Cālis" savulaik jau iepazīstināja ar vienu no olimpiādes veidotājiem – Daniilu Karginu, kurš pastāstīja par aizraušanos ar ķīmiju un šogad iegūto sudraba medaļu Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē, kā arī to, kā tapa šīs olimpiādes ideja.

Olimpiādes galvenais mērķis ir popularizēt ķīmijas zinātni visās auditorijās (skolēnu, studentu, viņu vecāku un citu cilvēku). Galvenā metode ir izmantot mīmus (jokus) un interesantus faktus kā uzdevumus, kas dalībniekiem ir jāatrisina. "Mēs uzskatam, ka tieši izglītības programmu garlaicīgums un neinteresantums ir iemesls, kāpēc tik daudziem cilvēkiem nepatīk ķīmija, lai gan tā ir jautra, aizraujoša un izaicinoša zinātne," pārliecināti organizatori.

No Latvijas olimpiādes veidotājus pārstāv Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas absolvents Vladislavs Tiščenko, Daugavpils 3. vidusskolas skolnieks Evans Griškjāns, Rīgas 10. vidusskolas skolnieks Daniils Kargins, RTU inženierzinātņu vidusskolas skolnieces Jūlija Zilbere un Varvara Gromova.

Olimpiādes organizētāji ir valsts un arī pasaules līmeņa olimpiāžu dalībnieki un laureāti, kas patiešām zina, kas pietrūkst skolu un augstskolu vispārpieņemtajās ķīmijas izglītības programmās.

Olimpiāde notiks 12. decembrī attālinātā formātā. Piedalīties var komandā līdz trim dalībniekiem vai pa vienam. Dalībniekiem nodrošinās trīs uzdevumu komplektus, lai risinātu konkursa laikā:

  1. uzdevumus, kurus varēs atrisināt gandrīz jebkurš, kurš apgūst/apguva ķīmiju skolā (autori – Latvijas skolu skolēni), mēs to varam ieteikt vispārējai auditorijai (skolēni, vecāki, zinātnes entuziasti).
  2. nedaudz izaicinošākus uzdevumus, kurus mēs varētu ieteikt risināt skolēniem ar dziļāko ķīmijas sapratni, vairākumam ķīmijas skolotāju vai augstskolu pirmo kursu studentiem (autori – Latvijas Valsts olimpiādes laureāti, ka arī Starptautiskās ķīmijas olimpiādes dalībnieki no ārzemēm).
  3. patiešām izaicinošu uzdevumu komplektu, kuru varētu ieteikt risināt augstskolu studentiem, tiem skolēniem, kuri tiecas piedalīties Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē, ķīmijas skolotājiem, ķīmiķiem u.c. Uzdevumu autori ir Starptautiskās ķīmijas olimpiādes laureātu kolektīvs no Latvijas un Vācijas.


"Mēs varam ieteikt piedalīties olimpiādē visiem cilvēkiem, kuriem ķīmija šķiet garlaicīga. Sastādot uzdevumus, rūpīgi izpētījām dažādus skolu un augstskolu kontroldarbus, citu olimpiāžu saturu, visādas grāmatas par "interesanto" ķīmiju un secinājām, ka nevienā no tām nav patiešām jautru uzdevumu, kurus risinot, dalībniekiem rodas pozitīvas emocijas, kas varētu būt cēlonis stāties pašmācības ceļā un izglītoties ķīmijā. Mūsu uzrakstītajos uzdevumos jautrība ir cieši saistīta ar risināšanu un jaunu zināšanu ieguvi. Komandas dalībnieku sadarbība padara šīs brīžus neaizmirstamus," novērojuši olimpiādes veidotāji.

Olimpiāde ir bez maksas un labākajām, kā arī jautrākajām komandām organizatori sola vērtīgas un interesantas balvas. Pieteikties olimpiādei varēs līdz 5. decembrim mājaslapā https://memechemistryolympiad.github.io. Anketa atrodama šeit.

Tags

Ķīmija Skola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form