Foto: DELFI
Sākusies uzņemšana Jauniešu garantijas izglītības programmās, kurās gada vai pusotra gada laikā bez maksas var iegūt darba tirgū pieprasītu profesiju. Mācības rudenī aicina uzsākt 37 profesionālās izglītības iestādes, piedāvājot apgūt gandrīz 100 dažādas profesijas.

"Projekts Jauniešu garantija sniedz iespēju sadarbībā ar darba devējiem bez maksas iegūt profesiju. Turklāt to var izdarīt ātri - gada vai pusotra gada laikā, jo jaunieši apgūst tikai profesionālos mācību priekšmetus. Piedāvāto profesiju klāsts ir ļoti bagāts - atliek vien izvēlēties, kura no tām uzrunā. Projektu īstenojam kopš 2014. gada, un šobrīd jau 2084 audzēkņi ir ieguvuši profesiju," atklāj Valsts izglītības attīstības aģentūras Profesionālās izglītības projektu departamenta direktore Elīna Purmale – Baumane.

Lai bez maksas iegūtu profesiju kādā no Jauniešu garantijas izglītības programmām, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar pamatskolas, vidusskolas vai vidējo profesionālo izglītību. Piedāvātās iespējas var izmantot arī tie, kuri strādā algotu darbu vai ir pašnodarbināti. Pieteikties mācībām aicināti arī vakarskolu audzēkņi un jaunieši, kuri iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika studiju programmās augstskolās, kā arī jaunās māmiņas.

Mācības Jauniešu garantijā ļauj saņemt dažāda veida atbalstu, tostarp stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī. Audzēknim tiek nodrošināti nepieciešamie mācību līdzekļi, bezmaksas dzīvošana dienesta viesnīcā un karjeras atbalsta pasākumi. Mācības ietver 15 nedēļu ilgu kvalifikācijas praksi, kuras laikā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja tas pamatoti nepieciešams.

Līdzšinējā pieredze liecina, ka jauniešus īpaši interesē mācības tādās profesijās kā pavārs, frizieris, vizāžists, lietvedis, grāmatvedis, zobārsta asistents un automehāniķis. Izglītības iestādes gaida pieteikumus arī profesionālās izglītības programmās, kurās gatavo ofseta iespiedējus, poligrāfijas ražošanas tehniķus, kā arī loģistikas darbiniekus, pārtikas produktu ražošanas tehniķus un gaļas produktu izgatavotājus. Apgūt var arī tādas darba tirgū pieprasītas būvniecības nozares specialitātes kā namdaris, betonētājs un citas profesijas.

Atsevišķās Jauniešu garantijas mācību programmās izglītības iestādes īsteno darba vidē balstītas mācības. Tas ir mācību modelis, kurā jaunietis vairāk nekā pusi mācību laika pavada reālā darba vidē pie darba devēja, nevis skolas solā.

Dokumentus izvēlētajā profesionālās izglītības iestādē var iesniegt līdz mācību sākumam 1. septembrī. Ar uzņemšanas noteikumiem un profesijām var iepazīties VIAA mājaslapā.

Projekta Jauniešu garantija aktivitāte "Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros" tiek finansēta ar Eiropas Savienības Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!