Šauri dzinsi vīrietim samazina iespējas radīt pēcnācējus – mīts vai patiesība?
Foto: Shutterstock

Tuvojoties Tēva dienai, sabiedrības uzmanība aizvien vairāk tiek pievērsta vīrietim. Tomēr atšķirība starp tēvu un vīrieti nereti slēpjas nevis vīrieša apzinātā izvēlē, bet vīrieša veselības problēmās, kas var sākties kā šķietami sīkumi, bet, palikdami nepamanīti un nenovērtēti, novest līdz būtiskām un sarežģītām veselības problēmām.

Vīrieši bieži vien sevišķi nerūpējas par savu veselību, uzskatot, ka, kamēr nekas nesāp, pie ārsta iet nav nepieciešams. Tāpēc, parādoties sūdzībām, ārstēties, visbiežāk, nākas nopietni. Un tas ir tikai tāpēc, ka vairumam vīriešu ir samērā neskaidri priekšstati par to, kā funkcionē paša ķermenis. Auglības klīnikas "Mama Rīga" speciālisti skaidro piecus populārus mītus par vīrieša veselību, kuri nereti ļoti skarbi traucē vīriešu seksuālo dzīvi.

1. mīts. Problēmas intīmajā dzīvē, erektīlā disfunkcija ir tikai īslaicīgas seksuālas problēmas.

Kāda ir patiesība. Erektīlā disfunkcija jeb erekcijas traucējumi visbiežāk ir simptoms tādām nopietnām veselības problēmām kā augsts asinsspiediens, diabēts un dzimumorgānu slimības. Tās visas cieši saistītas ar neauglības risku. Tāpat nevar izslēgt, ka pie erektīlās disfunkcijas vainojami emocionālie faktori: trauksme, stress darbā un ģimenē, finanšu problēmas, kā arī dusmas uz sievu, bailes no mātes, nepārliecinātība par sevi, pārlieku liela kautrība, bailes nebūt uzdevuma augstumos kādā jomā.

Speciālisti šajos gadījumos rekomendē:

 • Apzināties savu problēmu un neslīcināt pārdzīvojumus alkoholā, datorspēlēs vai citās nodarbēs, kas saistītas ar atkarības veidošanās risku;
 • Apmeklēt urologu un kopā ar partneri – reproduktologu, spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu gadījumā – psihoterapeitu;
 • Atceries savas dzīves sapņus un vērtības, atceries, ka ir cilvēki, kuriem svarīgas ir tavas rūpes un mīlestība;
 • Atceries par saviem sasniegumiem, hobijiem un apzinies, ka dzīve spēj dot daudz interesantu lietu.

2. mīts. Prostatīts – tā nav slimība, bet dabisks nekaitīgs novecošanas process.

Kāda ir patiesība. Saskaņā ar ASV Nacionālā veselības institūta datiem, prostatīts ir priekšdziedzera iekaisums, un ar to saskaras aptuveni 25 procenti vīriešu. Prostatīta rezultātā cilvēks ne tikai izjūt sāpes, bet piedzīvo arī dzīves kvalitātes pasliktināšanos, problēmas intīmajā dzīvē, piemēram, erekcijas traucējumus, priekšlaicīgu ejakulāciju, sāpes orgasma laikā. Tā rezultātā tiek traumēta psihe, parādās neiroze, kā iespaidā – kā sekas – var iestāties neauglība un impotence.

Ikvienam vīrietim pēc 40 gadu vecuma rekomendē reizi gadā:

 • Doties pie urologa un veikt prostatas USG jeb ultraskaņas diagnostiku un nodot analīzes PSA (prostatas specifiskais antigēns) līmeņa noteikšanai asinīs;
 • Ievērot aktīvu dzīvesveidu un dzīvot regulāru dzimumdzīvi;
 • Pārtikā iekļaut ķirbju sēklas (tās satur E vitamīnu un olbaltumvielas), pilngraudu produktus, dārzeņus, augļus un ogas.

3. mīts. Jo lielāka "bagātība", jo sievietei lielāka apmierinātība intīmās tuvības laikā.

Kāda ir patiesība. Seksologi ir izpētījuši, ka sievietes labsajūtai svarīgāka ir seksuālā tehnika, seksuālie paņēmieni. Tajā pašā laikā pētījumi liecina, ka daudzas sievietes lielu vīrieša dzimumlocekli uzskata par daudzsološāku seksuālās baudas jomā un teju labsajūtas garantu.

Šauri dzinsi vīrietim samazina iespējas radīt pēcnācējus – mīts vai patiesība?
Foto: PantherMedia/Scanpix

Auglības klīnika rekomendē:

 • Dažādas brīnumzālītes, kas "tavam draugam" sola pielikt klāt dažus centimetrus, var tikai samazināt maciņa biezumu. Šīs nelielās pārvērtības spēj veikt tikai ķirurgs;
 • Konsultējies ar urologu – ķirurgu.

4. mīts. Vislielākā seksualitāte vīrietim ir 20 gadu vecumā, "tālāk viss ir tikai sliktāk".

Kāda ir patiesība. Tik tiešām, dabiskā vīrišķā hormona testosterona izstrāde šajā vecumā ir kā sprādziens. Turpmākais gan atkarīgs no vīrieša paša. Pētījumi liecina, ka testosterona izstrādi var veicināt pareizs uzturs, fizioterapijas nodarbības TRX, sports, un atteikšanās no narkotikām un alkohola pārmērībām uztur adekvātu vīrišķā hormona līmeni asinīs.

Ārsti rekomendē:

 • Konsultējies ar sertificētu fizioterapeitu un atrodi sev piemērotākās fizioterapijas aktivitātes;
 • Konsultējies ar sertificētu uztura speciālistu un izveidot savai gaumei un dzīves stilam piemērotāko ēdienkarti.

5. mīts. Pārkaršana, šauri džinsi nogalina vīrieša spēju radīt pēcnācējus.

Kāda ir patiesība. Tik tiešām, aizraušanās ar saunu vai pirti, ilgstoša automašīnas vadīšana vai sēdēšana pie datora un ļoti šauru džinsu nēsāšana tiešā veidā samazina gan spermas izstrādi, gan tās kvalitāti.

Speciālisti iesaka:

 • Abiem dzīvesbiedriem vēlams apmeklēt reproduktologu, plānojot piemērotāko laiku bērna ieņemšanai;
 • Nodod spermas analīzes – spermogrammu un saņem individuālu androloga rekomendāciju.

Par citiem mītiem un klīnikas "Mama Rīga" speciālistu rekomendācijām turpināsim stāstīt septembrī, tuvojoties Tēva dienai.

Comment Form