Viktors Ščerbatihs
Foto: DELFI

Septembris ir laiks, kad bērni atgriežas skolā un sāk pievērsties arī ārpusskolas aktivitātēm – sāk meklēt sev saistošus pulciņus un citas ārpusklases nodarbības. Olimpiskais medaļnieks svarcelšanā, sporta treneris Viktors Ščerbatihs portālam "Cālis.lv" pauž satraukumu par bērnu liekā svara problēmām, par naudas trūkumu, lai apmeklētu sporta nodarbības, aicinot veselīgo dzīvesveidu vairāk atbalstīt arī pašvaldībām, uzņēmējiem un jau panākumus sasniegušajiem sportistiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Es vēlos aicināt vecākus, pašvaldības un arī uzņēmumu pārstāvjus pievērst uzmanību bērnu kvalitatīva un veselīga brīvā laika pavadīšanas veicināšanai. Jo mūsdienu sabiedrības, tostarp bērnu, kūtrais dzīvesveids, finansiālā atbalsta trūkums un nereti arī vecāku nevērība, ir būtiskākie šķēršļi ne tikai ceļā uz jauniešu sportiskajiem panākumiem, bet arī izpratnes par veselīgu dzīvesveidu kā normu veidošanā, tā portālam "Cālis.lv" norāda Ščerbatihs, uzsverot, ka ar sportu jānodarbojas ne tikai tiem bērniem, kuri kāro pēc zelta medaļām.

Sportists atgādina, ka šogad viņa un trenera Eduarda Andruškēviča vadībā jaunie sportisti svarcelšanā guvuši ievērojamus rezultātus. Augustā sudraba medaļu Latvijai atnesa audzēknis, jaunais svarcēlājs Armands Mežinskis. Arī citi jaunie sportisti - Daniela Ivanova un Artjoms Griščenko, uzrādīja augstus rezultātus. Taču šie jaunie sportisti faktiski ir vilcējspēks tiem, kuri vēl tikai cīnās par iespēju sevi pierādīt, jo ceļam līdz medaļām ir arī otra puse.

"Strādājot ar bērniem, arvien skaudrāk redzu iezīmējamies trīs bērnu fizisko attīstību bremzējošas, būtiskas problēmas: finansējuma trūkums, būtiskas liekā svara problēmas un vecāku uzmanības un atbalsta trūkums. Šajā gadījumā es nerunāju tikai par profesionālo sportu. Tieši pretēji - manuprāt, krietni vairāk uzmanības būtu jāpievērš tiem bērniem, kuri ikdienā nesporto vai kuriem sporta treniņu pieejamība ir apgrūtināta," tā norāda Ščerbatihs.

Turklāt sportisti, kuri jau izcīnījuši godalgotās vietas, saņem pašvaldību un Latvijas Olimpiskās vienības atbalstu, un paši par sevi ir mērķtiecīgi. Taču krietni vairāk motivācijas un atbalsta - gan finansiāla, gan emocionāla - nepieciešams tiem bērniem, kuri vēl ir tikai ceļā uz panākumiem vai ceļā uz izvēli par labu veselīgam dzīvesveidam.

Naudas trūkums

Pirmā lielā problēma ir finansējuma trūkums. "Ikdienā, strādājot par treneri, redzu, ka liela daļa bērnu ir no faktiski maznodrošinātām ģimenēm. Tas nozīmē, ka šiem bērniem sporta treniņi bez pašvaldības vai uzņēmumu atbalsta nav un nebūtu pieejami. Te jāpiemin, ka Latvijas sabiedrībai patīk lepoties ar bērniem un jauniešiem, kuri gūst starptautiskus panākumus. Taču būtiski būtu neaizmirst un saredzēt arī tos bērnus, kuriem ir vēlme un arī potenciāls, taču kuru ceļā atrodas finansiāli šķēršļi," uzsver olimpiskais medaļnieks.

Aptaukošanās

"Lai gan šobrīd veselīgs dzīvesveids ir sava veida trends jeb citiem vārdiem sakot, modes tendence pieaugušo sabiedrībā, ļoti nepatīkami iezīmējas bērnu liekā svara problēmas un kūtrais dzīvesveids. Tāpēc regulāri treniņi ir nozīmīgi arī to bērnu vidū, kuri nesapņo par zelta medaļu. Būtiski, lai bērni trenētos sevis dēļ. Trenējoties jaunietis iegūst ne vien labu fizisko sagatavotību un izturību, bet iemācās arī disciplīnu un mērķtiecību, ko būtiski bērnos ieaudzināt jau no mazotnes. Raugoties uz bērnu veselību kopumā, aina ir vairāk kā nepatīkama: kūtrais dzīvesveids un pieaugošais bērnu skaits ar liekā svara problēmām, ir ļoti liela mūsu sabiedrības problēma uz kuru, manuprāt, tiek nepamatoti pievērtas acis," uzsver treneris.

Turklāt, viņaprāt, bērnu treniņi mācību gada laikā jāskata kopā ar bērnu dzīvesveida maiņām: ja kādreiz bērni vasarās brauca ar riteņiem un spēlēja bumbu, tad šobrīd liela daļa vasaras brīvlaiku pavada, sēžot pie datora. Šāds dzīvesveids jau agrīnā periodā pasliktina bērnu fizisko stāvokli, kas bieži vien negatīvi atsaucas uz veselību.

Vecākiem – lielāku stingrību!

Ļoti nozīmīgs ir arī vecāku atbalsts un piemērs. "Pēc pieredzes redzu, ka pārlieku liela vecāku piekāpība, ir viens no faktoriem, kādēļ bērni bieži vien pie pirmajām grūtībām pamet izvēlēto sporta veidu. Tāpēc aicinu vecākus būt stingrākiem un nepielaidīgākiem, mudinot sportot! Te vietā biežāk atcerēties, ka treniņi nav tikai tiem, kuri dzimuši ar talantu dažādos sporta veidos vai kuriem jau garantēti panākumi. Sportam būtu jākļūst par neatņemamu sastāvdaļu jebkura bērna ikdienā: sports veido stāju, fizisko izturību, veselību, tas disciplinē un iemāca nepadoties un sasniegt izvirzītos mērķus. Savukārt trenera darbs ir radīt interesi un izpratni par sporta nozīmību bērna ikdienā. Taču bez vecāku līdzdalības bērnus grūti virzīt veselīga, mērķtiecīga dzīvesveida virzienā," mudina sportists.

Ščerbatihs, uzsākot jauno mācību gadu, vēlas aicināt uzņēmējus un pašvaldības būt par labo piemēru un atbalstīt, veicināt bērnu iespējas veselīgi un sportiski pavadīt laiku. "Es vēlētos aicināt arī Latvijā jau atzītos un titulētos sportistus neaizmirst par karjeras sākumu, par sporta gaitu pirmsākumiem piemājas pagalmā un to, cik būtiski, īpaši sākumā, bija tikt novērtētam. Esmu pārliecināts, un to mācu arī saviem audzēkņiem – ir jādalās, un finansiāli jāatbalsta tie bērni, kuri vēl sāk tikai savu ceļu uz sportista karjeru un arī tos, kuri vienkārši izvēlas kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku. Un aicinu vecākus biežāk atcerēties: lai bērni izaugtu par stipriem un veseliem cilvēkiem - kā miesā, tā garā – dažkārt ir jābūt nepielaidīgākiem, īpaši, ja runa ir par bērna nākotni un veselību, ko paši bērni neapzinās," pieredzē dalās treneris.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Sports Veselīgs dzīvesveids Viktors Ščerbatihs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form