Septiņi soļi pretim pozitīvai pieredzei Bērnu slimnīcā – labs ēdiens, balvas un drošības sajūta
Foto: Publicitātes attēli

Lai ikviens, kurš nonāk saskarsmē ar Bērnu slimnīcu, justos uzklausīts, sadzirdēts, saņemtu nepieciešamo palīdzību un dotos mājās ar pēc iespējas pozitīvāku pieredzi, 2019. gadā Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) kļuva par pirmo Baltijā, kas spērusi soļus, ieviešot uz personu centrētu aprūpi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ar saukli "Rūpēs par cilvēku!" jau divus gadus par pieredzēto tiek aptaujāti visi slimnīcas stacionāra nodaļās nonākušie bērni, pusaudži un viņu vecāki. Ikvienu saņemto atsauksmi un ierosinājumu analizē un jauninājumus slimnīcas ikdienā ievieš īpaša nodaļa – Pacientu pieredzes un klientu apkalpošanas daļa.

"Rūpes par cilvēku jeb uz personu centrēta veselības aprūpe pēdējo desmit gadu laikā kļuvusi par līdzvērtīgu elementu veselības aprūpē un ieņem tikpat nozīmīgu lomu kā klīniskie rezultāti, ārstniecības kvalitāte un pacientu drošība. Ir pierādīts – ja veselības iestādes rūpējas par saviem darbiniekiem, veicina viņu emocionālo labbūtību un rada motivējošu darba vidi, uzlabojas pacientu pieredze ārstniecības laikā un arī klīniskie rezultāti. Tādēļ uz personu centrēta veselības aprūpe nozīmē ne vien rūpes par pacientiem un viņu tuviniekiem, bet arī par personālu," stāsta BKUS Pacientu pieredzes un klientu vadības daļas vadītāja Vita Šteina, piebilstot, ka tieši emocionālā labbūtība ir viens no priekšnoteikumiem ceļā uz pozitīvu pieredzi kā pacientiem, tā arī slimnīcas darbiniekiem. "Viens no virzieniem, kuru šobrīd attīstām, ir mazo pacientu satraukuma un baiļu mazināšana. Otrs – pacientu ģimenes iesaistes un veselības pratības līmeņa veicināšana," stāsta Šteina.

Sagatavošanās darbi

Lai izprastu pacientu vajadzības un rastu iespējas uzlabot ārstniecības procesu, Bērnu slimnīcā ieviestas divas nozīmīgas aptaujas – viena ir pacientu pieredzes aptauja, kas sniedz padziļinātu, visaptverošu informāciju par pieredzi, ko pacients un viņa ģimene gūst no brīža, kad nonāk Bērnu slimnīcā, līdz brīdim, kad dodas mājās. Un otra – darbinieku aptauja, kas liecina par visu slimnīcas darbinieku pieredzi, rūpējoties par pacientiem un realizējot Bērnu slimnīcas mērķus. Abu aptauju rezultāts ir uzlabojumu plāns, kurā iekļautas tādas aktivitātes, kas uzlabo gan pacientu, gan darbinieku pieredzi Bērnu slimnīcā, stāsta Dace Zaldāte-Rozentāle, BKUS Komunikācijas daļas vadītāja.

Tādēļ daļu uzlabojumu ierosina un ievieš arī paši slimnīcas darbinieki – ārstniecības un aprūpes personāls, kas iedvesmu smeļas dažādos pieredzes apmaiņas braucienos un apmācību programmās. Kas līdz šim ir izdarīts, un kas vēl plānots? BKUS iepazīstina ar septiņiem nesen ieviestajiem uzlabojumiem, kas radīti rūpēs par pacientu un viņu vecāku pieredzi slimnīcā.

Uz operāciju – kabrioletā!

Šobrīd testa režīmā Bērnu slimnīcas gaiteņos atļauts pārvietoties ar auto! Ar īpašu auto – Operauto, kuru paši pacienti var vadīt, lai iestūrētu Operāciju blokā. Šāds brauciens mazina bērnu trauksmi un uztraukumu un pārvērš bailes jaukā piedzīvojumā. Redzot bērnu priecīgu, tas dāvā arī kaut nedaudz lielāku sirdsmieru bažīgajiem vecākiem. Šo ideju Bērnu slimnīca aizguvusi no "Joe Di Maggio" bērnu slimnīcas Floridā, ASV, kas ieguvusi Zelta sertifikātu uz personu centrētas veselības aprūpē, un Latvijā tā ieviesta, pateicoties "BritCham Labdarības fonda" atbalstam.

Septiņi soļi pretim pozitīvai pieredzei Bērnu slimnīcā – labs ēdiens, balvas un drošības sajūta
Foto: Publicitātes attēli

Pediatrijas spēļu kabinets

Kā pieaugušos, tā bērnus visvairāk satrauc un biedē nezināmais. Lai kliedētu mazo pacientu bailes un skaidrotu, kā noritēs atveseļošanas procesam svarīgās procedūras, Bērnu slimnīcā darbu uzsācis Pediatrijas spēļu kabinets. Spēles sesija, veicinot bērna un mediķu sadarbību, palīdz mazināt bērna bailes un trauksmi, un justies drošāk un uzticēties mediķiem arī nākotnē. Pediatrijas spēļu kabinets ieviests, iedvesmojoties no pasaulē labākajām bērnu slimnīcām, un ir daļa no "Child life specialist" amata funkcijām, kas kā amats ir ieviests lielā daļā uz personu centrēto bērnu slimnīcu pasaulē. Bērnu slimnīcā bērniem ar spēļu palīdzību procedūras skaidro mākslas terapeites Līga Briede un Maira Šteinerte.

Savs pūkainis, ko samīļot

Onkoloģiskās saslimšanas ir biedējošas – bērnam ilgstoši jāpiedzīvo daudz dažādu medicīnisko manipulāciju, kas atstāj arī vizuālas pēdas. Lai mazinātu trauksmes un baiļu sajūtu un bērniem skaidrotu procedūru norisi un rezultātu, Bērnu slimnīcā ieradušies īpaši lāči. Lāču misija ir kļūt par mazo onkoloģijas pacientu sabiedrotajiem un tuvākajiem draugiem, kas ir viņiem līdzās gan slimnīcā, gan mājās. Arī šiem lāčiem pie sirsniņas ir līdzīgs katetrs, viņiem var līmēt plāksterus un dot potes, bet, kad jāpiedzīvo ķīmijterapija, arī viņiem uz laiku izkrīt matiņi. Tādējādi lācītis soli pa solim pārdzīvo slimības gaitu kopā ar savu saimnieku un sniedz drauga plecu grūtos brīžos. Šīs iniciatīvas "māmiņa" ir Onkoloģijas nodaļas bērnu māsa Madara Blumberga, un to viņa atvedusi kā guvumu pieredzes apmaiņas braucienā uz Londonas slimnīcu "Great Ormond street".

Par lielu drosmi jāapbalvo!

Bērnu slimnīcas "Drosmes kaste" – tā ir rotaļlietu krātuve, no kuras bērni saņem mazas dāvaniņas tad, kad jāpiedzīvo sāpīga vai bailīga procedūra un drosme nepieciešama vairāk nekā jebkad. Mazo mantu kastes slimnīcā pirmoreiz ieviesa pirms 10 gadiem, lai satraukumu palīdzētu remdēt mazajiem onkoloģijas pacientiem. Tagad šos drosmes ordeņus ziedo cilvēki no visas Latvijas – pēc biedrības "BērnuDraugi" iniciatīvas mantu ziedošanas akcijas 2020. gada nogalē norisinājās visdažādākajos uzņēmumos, bērnudārzos, skolās, citās slimnīcās un aprūpes namos. Pateicoties ārkārtīgajai ziedotāju atsaucībai un sadarbības partneriem uzņēmumos, nu "Drosmes kastes" varēs atrast arī ambulatorajos un stacionāra procedūru un izmeklējumu kabinetos slimnīcā.

Lai skatieni satiekas

Joprojām lielākā vērtība Bērnu slimnīcā tiek piešķirta cilvēciskām, draudzīgām un cieņpilnām attiecībām. Lai nodrošinātu pēc iespējas ciešu un veiksmīgu kontaktu ar pacientu, slimnīcas palātās pēc ārstu un aprūpes darbinieku iniciatīvas un ar uzņēmuma "Mikrotīkls" atbalstu tiek ieviesti papildus saliekamie krēsli. Šis nelielais papildinājums palātās ļauj medicīnas personālam ar pacientu sarunāties vienā acu līmenī. Tādējādi kontakts tiek nodibināts ātrāk, veidojas savstarpēja uzticība un veseļošanās notiek veiksmīgāk. Šādas nelielas, bet nozīmīgas detaļas kopumā veido labvēlīgu vidi veselības atgūšanas procesam.

Septiņi soļi pretim pozitīvai pieredzei Bērnu slimnīcā – labs ēdiens, balvas un drošības sajūta
Foto: Publicitātes attēli

Siltumā un drošībā

Pašlaik slimnīcā ir aktuāli piesardzības pasākumi Covid-19 izplatības samazināšanai – slimnīcas telpās drīkst uzturēties tikai pacienti un viena viņus pavadošā persona. Rūpēs par tiem apmeklētājiem, kuriem slimnīcu nepieciešams apmeklēt neplānoti Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā, slimnīcas teritorijā uzstādītas īpašas individuālas uzgaidāmās telpas. Tādējādi apmeklētājiem nepieciešamības gadījumā ir iespēja sagaidīt uzņemšanu, patveroties no Latvijai raksturīgajiem nokrišņiem.

Lai labi veseļotos, ir labi jāēd!

Viens no veselības atgūšanas stūrakmeņiem ir pareizs uzturs, tāpēc Bērnu slimnīca savai ēdienkartei pievērš īpašu uzmanību. Pagājušajā gadā virtuve piedzīvojusi lielas izmaiņas: līdz ar jauno virtuves telpu izbūvi un atklāšanu aizsākta veselīgas ēšanas kustība "Ēstprieks". Tās mērķis ir tieši maltītes padarīt par bērnu ikdienas gaidītāko notikumu. Pacientu ēdienkartes autori ir uztura speciāliste Lizete Puga un šefpavārs Jēkabs Naumovs, un lielās pārmaiņas notiek kopā ar daudziem uzņēmumiem. Lai sabalansētu, garšīgu un bērniem iekārojamu ēdienu palīdzētu gatavot vecākiem arī mājās, kustībai radīta arī sava mājaslapa "Estpieks.com", kurā var atrast receptes arī tādiem slimnīcas šefpavāra ēdienkartē iekļautiem ēdieniem kā zemeņu zupa ar biezpiena saliņu, pērļu grūbu sutējums ar dārzeņiem un garšaugiem un mazo pacientu visu laiku favorīts – pasta ar Alfredo mērci.

Tags

Bērna veselība Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Veselības aprūpe
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam