Sestdien Viesturdārzā notiks zīdīšanas zibakcija; aicina mammas pievienoties
Foto: Shutterstock

Sestdien, 19. augustā, pulksten 13 Rīgā, Viesturdārzā, notiks zīdošu mammu zibakcija – "Zīdu visur!". Tajā aicināta piedalīties ikviena mamma ar savu bērnu, lai arvien vairāk iekļautu zīdošas māmiņas un viņu bērnus Latvijas publiskajā telpā, portālam "Cālis" vēsta zibakcijas rīkotāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Zibakcijas laikā zīdošās māmiņas vēlas parādīt, ka zīdīšana ir normāla bērniņa aprūpes sastāvdaļa, kas var notikt gan mājās, gan parkos, kafejnīcās un citās publiskās vietās – zīdoša mamma Latvijā var dzīvot sociāli aktīvu dzīvi. Ar savu piemēru vēlamies jaunajām māmiņām parādīt un iedrošināt, ka zīdīšana ir normāla, dabiska un ka to Latvijā atbalsta gan vecāki, gan Latvijas sabiedrība kopumā," stāsta viena no zibakcijas organizatorēm Egija Dārzniece.

Saskaņā ar zinātniskajā žurnālā "Lancet" publicēto pētījumu, bērnu zīdīšanas ilgums un veiksmīga norise ir saistīta ne vien ar garāku bērna kopšanas atvaļinājumu, bet arī sabiedrības atbalstu un noskaņojumu pret zīdīšanu kopumā.

"Piedalīties un atbalstīt šo akciju aicināts ikviens vecāks un sabiedrības loceklis, ne tikai zīdošās māmiņas," uzsver Dārzniece.

Zibakcija ilgs stundu, bet pulksten 14.00 zibakcijas dalībnieces no Viesturdārza (tikšanās pie dīķa) ar tramvaju dosies uz kafejnīcu "Kas dārzā", kur akcija noslēgsies ar draudzīgu kopā būšanu.

Mazuļa barošana pirmajos dzīves mēnešos: kā pārvarēt izaicinājumus un nepārmest sev

Sestdien Viesturdārzā notiks zīdīšanas zibakcija; aicina mammas pievienoties
Foto: Shutterstock

Mazuļa ienākšana ģimenē ir liels prieks. Vienlaikus tā ir satraucoša pieredze, sevišķi tad, ja piedzimis pirmais bērniņš – vecākiem jāiepazīst mazulis un jāmācās apmierināt visas viņa vajadzības. Viens no pirmajiem jaunās māmiņas pārbaudījumiem pēc bērniņa nākšanas pasaulē ir barošana ar krūti. Daudzām mazo izdodas pabarot bez problēmām, taču citām zīdīšanas process sagādā grūtības; vēl kādai bērniņš ir piedzimis priekšlaicīgi, un līdz ar citām raizēm par mazo cilvēciņu jāapgūst alternatīvas mazuļa barošanas metodes. Ar medicīnas personāla un ģimenes palīdzību parasti šīs problēmas ir pārvaramas. Galvenais – saprast, kāpēc ir vērts nenolaist rokas un kāpēc nepārmest sev situācijās, kad neizdodas.

Lasīt vairāk

Pieredze: pirmos bērnus gribēju ātrāk beigt zīdīt, dvīnītes pienu dabūja vēl pēc gada

Sestdien Viesturdārzā notiks zīdīšanas zibakcija; aicina mammas pievienoties
Foto: Anda ar dvīnītēm. Privātais arhīvs

Vecmātes Andas Ulpes personiskā pieredze zīdīšanā ļauj ielūkoties dažādās pieredzēs vienas dzīves laikā. Ar pirmo bērniņu viņai nelikās svarīgi pašai barot mazo un ātri vien, pēc trim mēnešiem, viņa pārgāja uz maisījumu, jo tā varēja izgulēties. Ar otro bērnu viņa jau zināja, ka zīdainis paņems daudz laika, krūts gali sāpēs un naktī būs jābaro. Domāja, kā tam tikt ātrāk pāri. Turklāt bija bailes par bērna dzīvību, vai pietiek piena – tobrīd viņai nebija īsta padomdevēja un atbalsta, kas palīdzētu saprast, vai tā patiesi ir. Piecus gadus pēc otrā bērniņa dzimšanas Anda gaidīja dvīnītes un jau no pirmās dienas, kopš to zināja, gatavojās dzemdībām. Un arī zīdīšanu novērtēja citādi. Mazās mammas pienu ēda līdz gada un četru mēnešu vecumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lasīt vairāk

Atbalstīta mugura un atslābums plecos – pozai un krūts satvērienam zīdīšanā ir nozīme

zīdīšana
Foto: PantherMedia/Scanpix

Zīdīšana ir ieguvums bērnam, mammai, ģimenei un sabiedrībai kopumā. Tā samazina daudzu saslimšanu riskus, kā arī stiprina mammas un bērna emocionālo saikni. Lai zīdīšanu uzsāktu un veiksmīgi turpinātu, ļoti svarīgi jau no pirmajām zīdīšanas reizēm pievērst uzmanību zīdīšanas pozai un krūts satvērienam. Kā to pareizi darīt, skaidro sertificēta vecmāte un zīdīšanas konsultante Rīgas Dzemdību nama Zīdīšanas istabā Žanete Eglīte.

Lasīt vairāk

Piens nav stāsts tikai par uzturu. Zīdīšanas ieguvumi bērnam un mammai

Sestdien Viesturdārzā notiks zīdīšanas zibakcija; aicina mammas pievienoties
Foto: Shutterstock

Biežāk runā par to, ka ekskluzīvā zīdīšana pirmajos sešos dzīves mēnešos ir labākais, ko mamma var dot savam bērniņam. Taču ne mazāk svarīgi ir tas, ka zīdīšana ir ļoti vērtīga dāvana arī pašai mammai. Kādi ir ieguvumi no zīdīšanas mammai un zīdainim, stāsta Rīgas Dzemdību nama vecmāte un zīdīšanas konsultante Žanete Eglīte.

Lasīt vairāk

Kā nosargāt zīdīšanu? Pieredzes un speciālistu komentāri

Sestdien Viesturdārzā notiks zīdīšanas zibakcija; aicina mammas pievienoties
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai arī bērniņš jau piedzimst ar zīšanas refleksu un arī mammas krūtis mazuļa barošanai ir gatavas, jāpatur prātā, ka zīdīšana nav dabas dots talants, bet gan prasme, kuru bērns un mamma mācās abi kopā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.