
Skūt vai neskūt? Tāds ir daudzu sieviešu jautājums, kas īpaši aktuāls kļūst, laikapstākļiem kļūstot siltākiem. Pēdējā laika tendences un kustības arvien biežāk iestājas par matiņu augšanu savā nodabā. Izvēle, protams, ir katras pašas rokās, jo sievietes apmatojums skar tikai viņas ķermeni. Tomēr publiskajā telpā ir manāmas karstas diskusijas – apmatojums ir grēks vai brīvības izpausme.
Ja pirms 20. gadsimta padušu vai jebkādas citas ķermeņa daļas apmatojums bija ārpus ikdienas sarunas tematiem, 21. gadsimtā situācija ir pilnīgi atšķirīga. Mūs vairs nepārsteidz atklāti attēli un video, kurā redzams atkailināts ķermenis, salīdzinot ar Viktorijas laika apģērbu, kas noklāja praktiski visu ķermeni. Tomēr, kāpēc sievietes pievērsās lieko matiņu likvidēšanai? "Bustle" norāda, ka tas noticis viena iemesla dēļ – ienākumi, kas iekasēti, radot sieviešu skuvekli.
Skuvekļu rašanās bums kardināli mainīja sieviešu skaistuma rituālus un paradumus, taču matiņu likvidēšanas pirmsākumi meklējami vēl Senajā Ēģiptē. Tur sievietes atbrīvojās no apmatojuma ne tikai no ķermeņa, bet arī galvas ar dažādu dabas velšu palīdzību, piemēram, jūras gliemežvākiem, kas veidoja tādu kā pinceti, akmeņiem un bišu vasku, norādīts "Elle". Līdzīga situācija bijusi arī Romas impērijā, kur dažādas ķermeņa matiņu likvidēšanas metodes iecienījušas bagātākās sievietes. Turklāt impērijā par nepiedienīgiem tika uzskatīts kaunuma apmatojums, ko var novērot arī tā laika skulptūrās – attēlotie ķermeni ir bez tā.
Viena no viduslaiku ietekmīgākajām personām bija Elizabete Pirmā. Viņa noteica kārtību, kādā sievietēm būtu jārūpējas par savu skaistumu. Taču skaistumkopšanas rituāli nekādi neietekmēja ķermeņa matiņus, izņemot tos, kas bijuši uz sejas. Modē bija sejas bez uzacīm un pagarinātām pierēm, noskujot matus galvas priekšējā daļā. Viduslaiku sievietes šiem mērķiem izmantoja valriekstu eļļu vai amonijā izmērcētus pārsējus un etiķi. Savukārt 18. gadsimtā Francijā radās pirmais vīriešu skuveklis, ko izmantoja arī daļa sieviešu, lai gan dāmas tajā laikā lielu ievērību liekajiem matiņiem vēl nepievērsa.
Situācija būtiski mainījās 1915. gadā, kad "Gillette" radīja pirmo skuvekli sievietēm ar nosaukumu "Milady Decolletée". Dažus gadus iepriekš pārdošanā nonāca arī pirmais depilācijas krēms ar tam laikam kliedzošu saukli, solot noņemt "pazemojošu matiņu augšanu uz sejas, kakla un rokām", norādīts "Elle". Vēlāk, attīstoties tehnoloģijām un pieaugot reklāmas kampaņu ietekmei, arvien vairāk sieviešu pievērsās apmatojuma likvidēšanai, izmantojot neskaitāmas metodes – depilācijas krēmu, skūšanos un vaksāciju.
Sieviešu dzīvēm kļūstot publiskākām un attīstoties ķermeņa pozitīvisma iniciatīvām, arvien vairāk tiek izcelts ķermeņa apmatojums. Neskaitāmas slavenības, modeles un personas pievērš uzmanību, piemēram, neskūtām padusēm vai kājām, tā norādot uz katra izvēli par labu skaistumkopšanas rituāliem. Savu lomu piešķir arī skaistuma standarti, sabiedrības nosodījums un vēlme izskatīties perfekti, kas izraisa daudzu skepsi un nepatiku. Kādas ir aktualitātes, drosmīgākās slavenības un notikumi apmatojuma jomā publiskajā vidē, lasi turpinājumā.
- 1. Džūlija Robertsa, Parisa Džeksone un Bejonsa Noulza – slavenības, kas izvēlējušās neskūties
- 2. Aktuālā tendence – varavīksnes krāsas matiņi padusēs
- 3. 2019. gada janvāris – pirmais 'spalvu mēnesis'
- 4. Izvarošanas draudi un nosodījums: reklāmas kampaņu atklātību sabiedrība uzņem kritiski