Skolas direktore: Kā mazināt vecāku uztraukumu, kad pirmo reizi bērns ies 1. klasē
Foto: Publicitātes foto

Vasara jau pusē, un pavisam drīz pienāks brīdis, kad atsāksies mācības skolā. Daudzās ģimenēs tas būs ļoti īpašs laiks, īpaši, ja skolai jāgatavojas kopā ar topošo pirmklasnieku. Privātās vidusskolas "Patnis" direktore Agnese Pūtele stāsta: ja ģimenē pirmo reizi ir pirmklasnieks, vecāki nereti ir vairāk uztraukušies nekā bērni. Bažas ir gan par to, kā bērns jutīsies skolā, gan to, vai atvase ir pietiekami gatava, patstāvīga un apguvusi visu nepieciešamo. Šādā situācijā ir ārkārtīgi svarīgi "nepārnest" savu uztraukumu uz bērnu, tieši pretēji – radīt miera un drošības sajūtu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paviesoties skolā pirms 1. septembra

Ikvienā ģimenē skolas gaitu uzsākšana ir īpašs un nozīmīgs notikums, turklāt gan bērnam, gan vecākiem. Īpaši, ja ģimenē aug pirmklasnieks. Nereti vecāki uztraucas pat vairāk, nekā viņu atvases, taču uztraukumu noteikti nevajadzētu "pārnest" uz bērnu, tā vietā jārada bērnam miera un drošības sajūta. Ja vecāki uzticēsies skolai un pedagogiem, bērns ātrāk jutīsies psiholoģiski drošs un gatavs mācībām. Ieteicami būtu sazināties ar izvēlēto skolu un uzzināt, vai iespējams jau augustā paviesoties skolā, izpētīt telpas un varbūt pat iepazīties ar klases audzinātāju, tas aiztaupītu daļu stresa 1. septembrī.

Kopīgi iegādāties mācību piederumus

Vecākiem jāparāda bērnam, ka viņi būs līdzās un atbalstīs skolas gaitās. Ikvienam topošajam skolēnam statusa maiņa ir ļoti svarīga, tāpēc vasaras noslēgumu ir vērts veltīt tam, lai kopīgi sagatavotos skolas gaitām – iegādātos skolas somu, pilnvērtīgu penāli un citas nepieciešamās lietas. Izvēle veikalos šobrīd ir ārkārtīgi liela, un, lai vairotu prieku par skolas sākumu, ir vērts padomāt par somu ar mīļāko multfilmas varoni. Tas noderēs brīžos, kad mazajam skolniekam būs pašam jākārto skolas soma.

Vai bērns zina pietiekami?

Papildus organizatoriskajiem jautājumiem, jauno skolēnu vecāki nereti uztraucas arī par to, vai bērns ir gana sagatavots skolai un apguvis visas lietas, kas šajā vecumā jāzina. Es noteikti aicinātu neraizēties – ikviens bērns pirmsskolā ir apguvis obligāto piecgadnieku sešgadnieku programmu un ir tik labi sagatavots, cik katra bērna raksturs, temperaments un personība atļauj. Arī pirmais pusgads skolā visbiežāk nozīmē iegūto zināšanu – burtu, ciparu – atkārtošanu un nostiprināšanu, tāpēc, ja vasarā kaut kas būs piemirsies, būs iespēja atcerēties. Daudz būtiskāk, lai bērnam būtu pašapkalpošanās prasmes – viņš pats spētu apmeklēt labierīcības bez pieaugušo palīdzības, kā arī apģērbties un neapjukt ēdienreizēs.

Lai palīdzētu bērnam sagatavoties skolai, noteikti ir vērts aprunāties par draudzības tēmu. Jau pirmsskolā lielai daļai ir izveidojusies draudzība ar grupiņas biedru vai biedriem, taču nereti nav iespējams kopīgi turpināt skolas gaitas, tāpēc nepieciešams aprunāties ar bērnu par šo tēmu, lai mazais skolēns būtu gatavs jauniem draugiem.

Uzticēties pedagogiem

Ja arī vecākus māc kādas bažas, jāuzticas pedagogiem un jāatceras, ka viņiem šis nav pirmais gads skolā. Skolotāji lieliski zina, kā jūtas un ko domā pirmklasnieks, tāpēc spēj palīdzēt un atbalstīt. Neatkarīgi no tā, vai esat izvēlējušies sava rajona skolu vai kādu īpašu mācību iestādi, uzticieties savai izvēlei un pedagogiem. Aicinu vecākus būt atvērtiem sadarbībai ar skolotājiem, nebaidīties uzdot jautājumus, noskaidrot, kā jūtas bērns, un lūgt padomu, kā bērnu atbalstīt mājās.
Tāpat jāņem vērā, ka nākamais mācību gads vēl ir neskaidrs – mēs visi ceram uz mācībām klātienē, bet situācija var attīstīties dažādi. Arī šajā gadījumā nav pamata satraukumam, un vecāki var droši jautāt, lai skola sniedz padomu, kā palīdzēt bērnam, kā iekārtot mācību vidi mājās u. tml. Tajā pašā laikā jāatceras, ka vecākiem mājās nav jābūt skolotājiem – ir jāsniedz atbalsts, nevis jāmāca. Kā jau minēju, aicinu uzticēties pedagogiem – aizvadītajā mācību gadā ir uzkrāta nozīmīga pieredze, apgūtas metodes un instrumenti, kā sekmīgi strādāt arī attālināti. Tāpat lielai daļai pedagogu ir bijusi pieredze ar attālināto darbu tieši ar 1. klases skolēniem, kuri no janvāra mācījās mājās. Pozitīvisms un atvērtība sadarbībai ir īstā atslēga veiksmīgai skolas gaitu uzsākšanai.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Skola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form