Sliktās mātes sindroms un kas ir pietiekami laba māte
Foto: Shutterstock

Mana darba pieredze daudzus gadus ir bijusi saistīta ar ļoti sarežģītām ģimenes situācijām, kad ir bijis jāiesaistās jautājumu risināšanā par to, vai mamma spēs rūpēties par savu bērnu, un vai bērns, paliekot pie mātes, kurai ir kādas nopietnas grūtības, spēs ne tikai izdzīvot, bet uzaugt, pietiekami attīstīties, lai spētu adaptēties sabiedrībā un veidot savu dzīvi gana pilnvērtīgu. Profesionālā dzīvē tie ir bijuši vissarežģītākie jautājumi, ar kādiem jebkad nācies sastapties.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēdējos gadus manis izmantotās smilšu spēles terapijas metodes un psihoterapeita prakse bieži ir saistīta ar palīdzību bērniem, kuru mātēm šīs grūtības diemžēl ir bijušas nepārvaramas, un ir bijusi pārtraukta vecāku vara.

Iemesli, kādēļ tas notiek, katrā situācijā ir individuāli un dažādi faktori kombinējas, tomēr biežāk novērotos var uzskaitīt: alkohola vai narkotiku atkarība, psihiskas vai garīgas saslimšanas, nopietnas fiziskās veselības problēmas vai vecāka nāve. Tās tiešām ir ļoti, ļoti sarežģītas dzīves situācijas ģimenēs, tajās ir daudz sāpes un ciešanas, šķelšanās un izmisuma. Ārēji vairāk redzamas sekas vecāka destrukcijai, nespējai tikt galā ar sevi un bērnu, un dažkārt pat veselam saprātam neaptveramai vecāka neizpratnei par savām un bērna vajadzībām.

Tās ir ģimeņu situācijas un bērnu dzīves stāsti, pie kuriem nevar pierast vai sākt izturēties mazāk emocionāli ne 10, ne 20 gadu ilgā darba pieredzē. Nekad.

Līdzīgi kā ar visiem, kas negatīvā veidā pārkāpj sabiedrības normas, novirzās no pieņemtā ceļa (deviance, latīņu de (no) via (ceļš), no ceļa), tiek izteikts nosodījums. Šīs mammas sabiedrība nemīl, noniecina, novēršas, pastāv noteiktas institūcijas (bāriņtiesa, sociālais dienests, Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija u.c.) un sistēma, kas cenšas "tikt galā" un pasargāt bērnus no mammu nelabvēlīgas ietekmes.

Vairāk ir attīstītas bērnu pasargājošās, nekā mammu atveseļošanas programmas, jo kopumā sabiedrības viedoklis ir: "Tā ir sliktā mamma!" Pat neiedziļinoties detalizētāk, un pat nezinot mammām nepieciešamo daudzo prasmju un spēju sarakstu, jebkuram pieaugušajam, un daudz maz netraumētam cilvēkam, vērojot mammu ar mazu bērnu, ir kāda nekļūdīga iekšējā sajūta, kas signalizē, ja mamma traumē bērnu, rīkojas neatbilstoši situācijai un slikti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Sarakstu karuselis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form