Slimnīcā uzstādīts mātes piena analizators, kas palīdz noskaidrot tā saturu
Foto: Shutterstock

Par labdarības kampaņā "Dod spēku vismazākajam!" saziedotajiem līdzekļiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā uzstādīts piena analizators. Tā ir viena no nozīmīgākajām ierīcēm ceļā uz piena bankas izveidi. Piena analizators nosaka mammas piena enerģētisko vērtību un tajā esošo olbaltumvielu, lipīdu un ogļhidrātu sastāvu. Ar tā palīdzību ārsti jau tagad izvērtē, vai mammas pienā ir priekšlaikus dzimušajam bērniņam pietiekamais uzturvielu daudzums un vai to nepieciešams papildus stiprināt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Piemērotākais uzturs priekšlaikus dzimušo bērniņu dzīves sākumposmā ir mātes piens, tomēr, ja mammai sava piena nav, būtisku lomu spēlē donoru piena pieejamība. Tāpēc gandrīz visur Eiropā darbojas mātes piena bankas, kur ar krūti barojošās māmiņas var ziedot savu pienu tām priekšlaicīgi dzimušo bērnu mammām, kurām piena nepietiek. Uzstādot Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā piena analizatoru, arī Latvija ir soli tuvāk pirmās mātes piena bankas izveidei.

  • Šeit lasi Ingas Hofmanes ciņu par katru piena lāsi saviem priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem,

Visaugstākās uztura prasības – pašiem mazākajiem

Bērnam, kurš dzimis pirms laika, ir daudz lielākas uztura vajadzības nekā laikā dzimušam mazulim. Priekšlaikus dzimušie bērni augot patērē vairāk enerģijas, tāpēc viņiem nepieciešams lielāks olbaltumvielu daudzums. “Lai bērniņš augtu un attīstītos, viņam vajadzīgi pamata “ķieģelīši” – olbaltumvielas un ogļhidrāti,” skaidro viena no mātes piena bankas idejas iniciatorēm, Latvijas Neonatologu biedrības valdes priekšsēdētāja, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neonatoloģe Amanda Smildzere. “Mātes piens ir labākais uzturs jebkuram zīdainim, tomēr agro bērniņu pienu dažkārt nepieciešams stiprināt, lai viņi saņemtu visu nepieciešamo un izdzīvotu. Katras mammas piens ir unikāls un atšķirīgs arī tad, ja mammām ir līdzīgi ēšanas paradumi un dzīvesveids. Piena analizators nosaka konkrētās mammas piena makroelementu sastāvu – tā enerģētisko vērtību, kā arī sastāvā esošo lipīdu, ogļhidrātu un olbaltumvielu daudzumu. Tas ir svarīgi gadījumos, kad zīdaiņi vēl nevar visu pienu uzņemt patstāvīgi un daļa uzturvielu ir jāievada vēnā. Tādā veidā varam nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvāku barošanu bērniņiem ar ļoti mazu svaru.”

Bērniņam piemērots uztura plāns

Bērna piedzimšana vienmēr ir satraucošs notikums, tomēr bērniņa ierašanās pasaulē pirms laika vecākiem var būt īpaši emocionāls pārdzīvojums. Dr. Smildzere atzīst, ka gan personāls, gan mammas novērtē iespēju saņemt īpaši savam bērniņam atbilstošu uztura plānu, kurš veidots, balstoties uz mātes piena analīzi. “Mammām gribas sniegt savam mazulim pašu labāko, lai viņš augtu stiprs un vesels, taču vismazākajiem ne vienmēr pietiek ar mammas pienu. Tāpēc mammas ir priecīgas, kad pastāstām, ka tagad mums ir iespēja pārbaudīt, vai pienā ir viss viņu mazulītim nepieciešamais, vai to nepieciešams papildus stiprināt.”

Slimnīcā uzstādīts mātes piena analizators, kas palīdz noskaidrot tā saturu
Foto: Shutterstock

Kā nosaka pasaulē sarežģītākā šķidruma sastāvu

Kamēr Latvijā piena banka vēl tikai top, piena analizators tiek izmantots, lai noteiktu priekšlaikus dzimušo bērnu mammu piena sastāvu un izveidotu katram mazulim atbilstošu uztura plānu. Oktobrī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā viesojās speciālisti, kuri īpašā seminārā apmācīja medicīnas personālu darbam ar piena analizatoru.

Process norit trīs soļos:

  • Pirms piena analizatorā ievadīt mātes pienu, aparāts tiek kalibrēts ar speciālu šķīdumu;
  • Piens tiek ievietots sonifikatorā jeb piena sajaucējā, kas to rūpīgi sajauc, lai izkliedētu daļiņas, kas var izmainīt rezultātu;
  • Kad sagatavošanās process paveikts, piens tiek iepilināts īpašā piltuvē, un aptuveni 15 minūšu laikā ierīce uzrāda piena makroelementu sastāvu.

Pēc tam, kad mammas piena sastāvs ir noskaidrots, ārsti izvērtē, ar kurām uzturvielām to bagātināt, lai priekšlaikus dzimušais mazulis saņemtu visu izdzīvošanai un attīstībai nepieciešamo. Ja mazulis vēl nespēj uzņemt visu nepieciešamo uzturvielu apjomu tikai ar pieniņu, viņš tiek barots, ievadot nepieciešamos ingredientus (taukus, olbaltumvielas, ogļhidrātus) venozi. Zinot, kāds tieši ir ingredientu sastāvs pienā, iespējams precīzāk aprēķināt, cik daudz nepieciešams ievadīt venozi – arī mammas pienu iespējams stiprināt ar olbaltumvielu un kaloriju piedevu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērni Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Mātes piens Zīdainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form