Sociālajos tīklos mammas apkaro krāpniekus; saraksts gana garš
Foto: Shutterstock

Pēdējos gados populāra iepirkšanās un preču apmaiņas vieta ir sociālie tīkli, kuros speciāli šim mērķim izveidotās slēgtās grupās iespējams pārdot, nopirkt, atdāvināt dažādas mantas. Ideja laba, ja vien nebūtu pietiekami daudz negatīvo piemēru jeb reālu krāpšanas gadījumu. Nu jau kādu laiku gan "Facebook", gan "Draugiem.lv" viena aktīva divu bērnu mamma izveidojusi slēgto grupu, kurā ikviens var dalīties ar informāciju par piedzīvoto slikto pieredzi. "Krāpnieku saraksts tirgotājiem" – tā sauc slēgto grupu "Facebook", gandrīz analogs nosaukums grupai ir arī "Draugiem.lv" – "Krāpnieku saraksts māmiņām tirgotājām".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Abu slēgto grupu izveidotāja ir Linda Lapa, divu bērnu mamma no Valmieras, kura pēc viena apkrāpšanas gadījuma un citu sliktās pieredzes izdomāja, ka kaut kas lietas labā jādara. Lindai pašai ir izveidots e-veikals, kurā notiek tirgošanās ar bērniem paredzētām mantām, tādēļ jautājums par krāpniekiem bijis ļoti aktuāls. Sākotnēji grupa par krāpniekiem izveidota "Draugiem.lv", kur ir nedaudz vairāk nekā 400 sekotāju, taču kopš 2014.gada decembra grupa izveidota arī "Facebook", kur pulcējas nu jau vairāk nekā 3000 dalībnieku.

Tipiskākie krāpniecības gadījumi:

 • - saņem naudu par preci, bet nesūta;
 • - saka, ka jauna prece, bet pircējs saņem lietotu;
 • - prece bez defektiem - atnāk salauzta.

"Cilvēki, kā jau mēs zinām, ir dažādi. Ir arī tādi, kuriem patīk saņemt paciņas ar pēcapmaksu un neizņemt, kā arī tādi, kuri uzskata, ka saņemot naudu kontā par konkrētu lietu, var to lietu nesūtīt. Pēc pirmā un arī vienīgā gadījuma ar pēcapmaksu arī sapratu, ka šāda grupa māmiņām, un ne tikai, būtu ļoti nepieciešama, lai varētu drošāk tirgot internetā sava mazuļa drēbes, apavus, rotaļlietas utt.," par savu iniciatīvu stāsta Linda.

Lai varētu iepazīties ar krāpnieku sarakstu, jābūt slēgto grupu dalībniekiem. To, vai konkrēto cilvēku pieņemt grupā, izlemj Linda, kura kā grupas administrators apstiprina interesenta pieteikumu. Kad esi kļuvis par grupas dalībnieku, vari piekļūt informācijai – krāpnieku sarakstam, diskusijām. Pēc šīs grupas atvēršanas jau ir redzami uzlabojumi – bijuši vairāki gadījumi, kad krāpnieki sarosījušies un naudu atgriezuši. Kā saka Linda, tas ir pozitīvs aspekts.

Jau kādu laiku sociālajos tīklos, kā arī portāla "Cālis.lv" forumā aktīvi tiek diskutēts par atsevišķu mammu rīcību, kad piesakās uz mantām, kas tiek atdotas par baltu velti, bet jau vēlāk mantu saņēmēja šīs pašas lietas sociālajos tīklos tirgo par naudu. Vaicāju Lindai, kā ar šiem gadījumiem, uz ko viņa gan atbild: "Jā, visādi cilvēki ir, tas ir ļoti aktuāli, bet nu ar to cīnīties nav iespējams."

Linda viena audzina 20 un astoņus gadus vecus dēlus, ļoti lepojoties ar saviem bērniem. Ar bērnu apģērbiem un apaviem pati tirgojoties jau deviņus gadus, tādēļ situāciju šajā jomā pārzina ļoti labi. "Skatos, ka grupiņa bija vajadzīga un ir aktuāla, beidzot tajā notiek rosība, un māmiņas cenšas neiekrist lamatās un uzjautā, vai apskatās pirms sūta no kāda... Jāseko līdzi, kas te notiek, jo emocijas ir daudz un tiek liktas ārā reizēm no pozitīvām līdz negatīvām. Katrs gadījums ir īpašs un apspriežams no abu pušu skatu punkta, tas tiek darīts un apspriests, un viena cilvēka viedoklis neeksistē," tā par savu pēdējā laika lolojumu – slēgtās grupas izveidi – stāsta Linda.

"Mans gadījums bija meitene, kura vēlējās preci ar pēcapmaksu, pastā saņemot. Es nosūtīju, samaksājot pasta izdevumus, mēnesi meitene preci neizņēma un tā tika atsūtīta atpakaļ. Līdz ar to man bija viela pārdomām par cilvēku būtību. Es zaudēju naudiņu (labi, ka ne lielu) un mēnesi precīte "sēdēja" pastā, lai pēc tam atgrieztos pie manis. Tas nebija patīkami, bet secinājumi jau rodas, tikai nonākot pie situācijas, kad tie jāizdara," tā par savu apkrāpšanas gadījumu atklāj Linda.

Krāpnieču sarakstā 20 sievietes

Patlaban "Facebook" krāpnieku jeb precīzāk būtu – krāpniešu sarakstā atrodami 20 sieviešu vārdi un uzvārdi. Tos šeit neminēsim, bet pie katra uzvārda ir arī paskaidrojums, ar kādām darbībām sievietes nonākušas sarakstā. Lūk, daži no ierakstiem:

 • atdoto pārdod pa naudu tālāk; 
 • preces apraksts neatbilst pārdotai precei;
 • neizsūta preci;
 • lietotu pārdod kā jaunu;
 • neizsūta preci, atgūt naudu var tikai draudot;
 • krāpniece, jau ir bijusi darīšana ar policiju;
 • lūdz palīdzību, bet neierodas uz tikšanos;
 • netiek prece piegādāta laikā, solītais netiek izpildīts;
 • paņemot samaksu, savu solīto nepilda;
 • auklē bērnus – neiesaka;
 • vienu preci pārdod vairākiem;
 • pieņem mantas, kuras atdod un tirgo tālāk pa naudu;
 • pārdod bojātu mantu un atpakaļ nepieņem, no vēstulēm izvairās;
 • neizsūta apmaksātās preces, pēc draudiem ar policiju atgriež naudu nepilnīgi, pēc diskusijas atvēršanas nauda atgriezta pilnībā.

Daži izraksti no slēgtās grupas diskusijas

"Sveikas, vēlos pabrīdināt par meiteni, kas neizsūta preci, kā arī neatgriež naudu (uzvārdu neminēsim – red. piebilde). Sākumā rezervēju pie viņas kurpītes līdz konkrētam datumam, pienāca noteiktā diena, veicu pārskaitījumu, un sāku gaidīt paciņu. Tas viss bija šā gada 10. aprīlī. Tad ap 15. aprīli man sākās vienvirziena saruna - par cik paciņu nebiju saņēmusi, tad jautāju, vai ir izsūtīta, atbildes nebija, jautāju arī "Draugiem.lv", 20. aprīlī, tad 21. aprīlī saņēmu atbildi, ka paciņa nav vēl izsūtīta, jo mammai tā bija jāizsūta, jo pati atrodoties ārzemēs. Labi, gaidīju paciņu, bet nekā. 27. aprīlī jautāju atkārtoti, atbildes nebija. Jautāju, tad lai atsūta manu naudu atpakaļ, klusums. Tam visam pa vidu sazinājos ar "Omniva", arī tur apstiprināja, ka paciņa uz manu telefonu nav nosūtīta. Nu jebkurā gadījumā manā pieredzē pirmais tāds gadījums un sūtu daudz, tāpat, kā saņemu. Visas sarakstes man ir saglabātas. Paliku bez naudas (17, 60 eiro) un kurpēm, nu lai jau viņai tiek, tāpat viss kādreiz nāk atpakaļ, dusmas ir pārgājušas, bet brīdināt vēlējos."

"Mani arī piekrāpa tajā ziņā, ka atsūtīja bērnu kurpes drausmīgā stāvoklī. Smirdīgas, nonēsātās. Izmetu ārā. Mācība ir - ja pērku, tad tikai redzot preci."

"Uzmanieties no (vārds un uzvārds), kura piedāvājas auklēt jūsu bērniņu. Pievienoju video, kur redzams fragments. Informācija - viņa divus gadus vecu bērnu atstāj bez uzraudzības vannasistabā uz podiņa 40 minūtes, pati visu laiku gulēja uz mana dīvāna un pēc četrus gadus vecās meitas stāstītā, darīja savas lietas telefonā un spēlēja spēlītes. Kad bērniņš sabijās, viņa nereaģēja. Varbūt bija aizmigusi. Kad jautāju viņai, ko darījuši, tad tik fantastiski daudz esot darbojušies. Meloja tik pārliecinoši. Izrādījās, ka četru stundu laikā viņa vispār nerunāja ar mazo puisīti un nepiedāvāja nedz ēst, nedz dzert. Slepus visu nofilmēju. Šobrīd meitene "Facebook" ir ar vārdu …. Ļoti pieklājīga, uz ko arī uzķēros."

"(Vārds un uzvārds) piedāvāja Leni kombinezonu. Bija pievienota bilde, kur bērniņam virsū. Vienojāmies par cenu 25 eiro, jo pati nav pirkusi, dāvināts, esot bez defektiem. Vīrs aizbrauca pakaļ, atdeva mitru (tikko izmazgājusi, jo apputējis bijis), atveda mājās, izkaltušam ir dzelteni ieēdušies pleķi. Vienas kāju gumijiņas arī nav. Aizvainota, ka viņai norādu un izsaku savu vilšanos. Risinājums nekāds!"

"Sveikas! Brīdinu par (vārds un uzvārds) negodīgu rīcību. Pirku no viņas "pilnībā jaunas" baltas Converse kedas. Saņēmu mazgātas, pleķainas kedas. Piedāvāju atgriezt man naudu, bet meitene atsakās to darīt. Sarakste pievienotajos foto."

Tags

Draugiem.lv Facebook
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form