Šovasar sasniegts antirekords! Ārsti ceļ trauksmi par dramatisko traumu pieaugumu bērnu vidū
Foto: Shutterstock

2020. gada trīs vasaras mēnešos Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) sasniegts antirekords – vasaras laikā pēc gūtām traumām medicīnisko palīdzību meklējuši gandrīz 6000 bērni, kas ir par 700 vairāk nekā pērn. Epizodiskas kampaņas nav devušas vēlamo rezultātu un nākamais solis – ilgtermiņa bērnu drošības programmas izstrāde un realizācija nacionālā mērogā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"2020. gada augusts – 690 rokas traumas, 568 kājas traumas, 319 galvas traumas, no kurām trešā daļa – zīdaiņiem. Bērnu slimnīcas statistikas dati liecina par nepieņemamu tendenci – traumu statistika pieaug, neskatoties uz dzimstības samazinājumu Latvijā," viedokli pauž BKUS virsārste Renāte Snipe.

"Daļa traumu gūtas, krītot no elektropārvietošanās līdzekļiem, kuri mūsu ikdienā ienākuši salīdzinoši nesen, bet daļa traumu, piemēram, zīdaiņu traumas, joprojām jāvērtē kā vecāku nepietiekamu atbildību," uzsver ārste.

Veselības ministrijas pārstāvji, tiekoties ar BKUS speciālistiem, nonākuši pie vienota secinājuma – ir nepieciešama visaptveroša, uz mērķauditorijām vērsta bērnu drošības veicināšanas programma, kas tiktu realizēta visā Latvijā, iekļaujot gan bērnu, gan jauno ģimeņu, gan izglītības iestāžu, ģimenes ārstu un citu ar bērniem saistītu auditoriju.

Veselības ministre Ilze Viņķele: "Mūsu sabiedrības uzdevums ir rūpēties par to, lai bērniem pieejamā vide būtu ne tikai attīstoša un iekļaujoša, bet arī droša. Diemžēl joprojām liela daļa bērnu gūst traumas paredzamos un novēršamos apstākļos. Lai bērnus pasargātu no traumām, kuras var ietekmēt viņu fizisko un mentālo veselību, Veselības ministrija kopā ar Bērnu slimnīcas komandas speciālistiem īstenos loģisku turpinājumu jau iepriekš uzsāktajām iniciatīvām, lai ar mērķtiecīgu, pierādījumos balstītu, kā arī ilgtermiņa kampaņu uzrunātu pašus bērnus, jauniešus un viņu vecākus, kā arī mainītu sabiedrības atbildības sajūtu."

BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols: "Bērnu slimnīcas nākotnes attīstības vīzija paredz kļūt par slimnīcu bez robežām – tas nozīmē gan digitālus, attālinātus risinājumus palīdzības sniegšanā, gan zināšanu pārnesi visu līmeņu etapos ar mērķi nodrošināt uz pierādījumiem balstītu, ērti pieejamu un personalizētu informāciju ikvienam – gan pusaudžiem, gan vecākiem, gan ģimenes ārstiem. Bērnu slimnīcā koncentrēts tā saucamais 'know-how' jeb zinātība par bērnu veselību, un tā ir mūsu misija spēt to nodrošināt visā Latvijā. Mums rūp bērnu veselības līmenis visā Latvijā. Mums rūp, lai bērni augtu drošā vidē un tādēļ iniciējam raudzīties uz bērnu drošību pavisam jaunā, visaptverošā līmenī."

Programma tiks realizēta ar Eiropas Savienības Sociālā fonda atbalstu un to izstrādās un realizēs iepirkumu konkursa uzvarētājs. Programmu paredzēts realizēt laika posmā no 2021. gada.

Tags

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
0
Traumas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form