Spēja iekāpt citu kurpēs jeb pazīmes, kas liecina par pārlieku empātiju
Foto: Shutterstock

Spēja "iekāpt" citu cilvēku kurpēs un saprast, kā viņš jūtas, ir svarīga jebkurās attiecībās, tomēr pārlieka empātija pret citiem dažkārt var būt kā lāsts, kas cilvēku nekad nelaiž vaļā. Lūk, portāla "The Healthy" ekspertu apkopotās pazīmes, kas liecina, ka tev piemīt pārlieka empātija pret citiem, un ir laiks sevi izvirzīt kā galveno dzīves prioritāti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Citu vajadzības - pirmajā vietā

Cilvēki, kuriem piemīt milzīga empātijas sajūta pret citiem, vienmēr citu vajadzības izvirzīs pāri savām – pat dzīvnieku. Viņiem ir ļoti plašas sirdis un vēlme palīdzēt visiem un vienmēr, taču tas itin bieži noved pie izdegšanas sindroma. Turklāt nereti šie cilvēki, kas citus vērtē augstāk, nekā sevi, neieredz cilvēkus, kas dažās situācijās sevi mēdz nostādīt pirmajā vietā - pat tad, ja konkrētajā situācijā vispirms parūpēties par sevi ir tikai pašsaprotami.

Tu vari klausīties un klausīties

Empātija nozīmē, ka tev labāk tīk klausīties par citiem, nekā runāt par sevi. Turklāt tev patiešām interesē iedziļināties it visos sīkumos, lai situāciju saprastu pēc iespējas pilnīgāk. Tev patiešām rūp un tu vēlies palīdzēt otram cilvēkam, nevis vienkārši paklausīties viņa nedienās. Empātija ļauj tev ne tikai sadzirdēt sava sarunas biedra stāstu, bet arī izjust emocijas, kam viņš iet cauri. Jāatzīmē, ka tev ir svarīgi uztvert ne tikai verbālās izpausmes, bet arī neverbālās, tādēļ tu sīki novērosi katru cilvēka grimasi vai kustību.

Cilvēki vēršas pie tevis pēc padoma

Apkārtējie ļoti labi saredz tavas empātijas spējas, tādēļ nebrīnies, ja bieži kļūsti par padomdevēju izšķirošās un grūtās dzīves situācijās. Par cik tev piemīt lieliska spēja ieklausīties un patiešām sadzirdēt citu sāpes, cilvēki tev stāstīs lietas, kuras bieži vien netiek stāstītas nevienam citam. Turklāt, tas nenozīmē, ka tikai tuvi cilvēki saskatīs tevī lielisku sarunas biedru – arī tik tikko satikti cilvēki jūt, ka tev var uzticēties, kā rezultātā nereti vari dzirdēt frāzi: "Es nekad iepriekš to nevienam neesmu teicis!"

Socializēšanās bieži rada izsīkumu

Tu nezini, kā bloķēt citu cilvēku emocijas, un bieži vien tas var likt tev nemitīgi raizēties, justies izsmeltai un izdegušai. Tev nepatīk runāt daudz, tieši tāpat, kā runāt par neko, un tieši šo iemeslu dēļ tevi reti var atrast saviesīgos pasākumos vai ballītēs. Tu esi vienpate, un labprātāk izvēlēsies palikt mājās.

Dabiskas līdera spējas

Iejūtīgie priekšnieki visbiežāk spēj gūt vislabākos rezultātus no saviem darbiniekiem. Darbinieki tic, ka priekšnieks viņus vienmēr nostādīs pirmajā vietā, viņi tiks uzklausīti un sadzirdēti, kas radīs savstarpēju uzticību.

Mīlestība pret dzīvniekiem

Jā, ne tikai cilvēki jūt tavus labos nodomus, bet arī dzīvnieki. Cilvēkiem ar izteiktu empātijas izjūtu dzīvnieki rada mieru un enerģiju, tādēļ nereti viņu mājās ir pat vairāki mājdzīvnieki. Bieži vien šie cilvēki uzskata, ka drošāk un ērtāk jūtas ap dzīvniekiem, nevis cilvēkiem.

Traģisku notikumu nepanešana

Tev ir grūti nejust līdzi cilvēku pārdzīvojumiem un sāpēm pat tad, ja viņus personīgi nepazīsti, tādēļ traģisku vai emocionālu notikumu skatīšanās ziņu raidījumos vai filmās nereti tevi noved līdz asarām un trauksmes izjūtai, dažkārt tu vari sajusties pat slima. Nereti pieķersi sevi pie izvairīšanās no raidījumiem, kas tevi var nelāgi iespaidot. Arī dzīvē redzot bezpajumtnieku, pamestu kaķi vai suni, tu jutīsies vainīga pie tā, ka nespēji viņiem palīdzēt.

Citu sāpes ir arī tavas sāpes

Tu vēlies palīdzēt ikvienam, neatkarīgi no tā, vai viņš ir svešs, tik tikko satiks cilvēks, vai arī iepriekš nav bijis labs pret tevi. Tu vēlies absorbēt viņu sāpes savā ķermenī, tikai lai palīdzētu cilvēkam justies labāk. Tevī valda dziņa par to, ka esi atbildīga par apkārtējo labklājību, tādēļ nekad nespersi soli garām bezpajumtniekam, iekams nebūsi palīdzējusi. Lai arī dažkārt centies ļauties dzīvei un neuztvert citu emocijas tik nopietni, tev tas vienkārši nesanāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Emocionālā inteliģence Komunikācija Attiecības ģimenē Draudzība Attiecības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form