Vairākas “DELFI sievietēm” lasītājas interesējās, cik drošs izsargāšanās veids ir pārtrauktais dzimumakts. Vai dzimumakts ir vienīgais veids, kā iespējams palikt stāvoklī? Kā lai aprēķina “drošās” un “nedrošās” menstruālā cikla dienas?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Lasītājas jautājums: “Labdien, man ir jautājums - cik liela ir iespēja palikt stāvoklī, ja ir tā sauktais pārtrauktais dzimumakts. Man ir draugs, un mums sekss ir vismaz divreiz nedēļā, negribas lietot prezervatīvu un tāpēc tieši pirms spermas izšļākšanās, viņš 'iziet' no manis. Viņš ir pārliecināts, ka vienmēr precīzi zina, kad tas notiksies. Un vēl - vai tā ir taisnība, ka pāris dienas pēc un pāris dienas pirms menstruācijām sieviete ir neauglīga, es domāju, ja arī sperma paliek manī, es nepalikšu stāvoklī?”

Atbild dr. Kalviņa, Latvijas Ģimenes centra ginekoloģe: “Iespēja palikt stāvoklī, izsargājoties ar pārtraukto dzimumaktu, ir diezgan liela, jo dažkārt pietiek ar dažiem spermatozoīdiem, kas nokļūst sievietes dzimumorgānos. Lai olšūna apaugļotos, nemaz nevajag miljons spermatozoīdu. Vīrietim šķiet, ka viņš visu ir izdarījis pareizi, t.i. ejakulācija nav notikusi sievietes makstī, bet grūtniecība tomēr iestājas. Apaugļošanās iespēja palielinās, ja notiek atkārtots dzimumakts, jo daži spermatozoīdi var būt vīrietim “aizķērušies”, un noplūst gluži nemanāmi.

Lai izrēķinātu “drošās” un “nedrošās” menstruālā cikla dienas, būtu vēlams zināt menstruālo kalendāru aptuveni 1 gadu un to vajadzētu pārrunāt ar savu ginekologu. Es Jums iesaku izvēlēties kādu drošāku kontracepcijas metodi un nepaļauties tikai uz pārtraukto dzimumaktu vai dienu skaitīšanu. Ar šīm metodēm pārāk bieži gadās pārsteigumi, un labi, ja patīkami.”

Lai sieviete paliktu stāvoklī, veselīgai spermai ir jānokļūst sievietes maksts (vagīnas) iekšpusē, dzemdes kakla tuvumā, ovulācijas laikā. Un tas nenozīmē, ka vīrieša dzimumloceklim ir jāatrodas sievietes dzimumorgānos; tas nozīmē tikai, ka spermai ir jāiekļūst makstī.

Ja tieši pirms sēklas izšļākšanās (ejakulācijas) penis tiek izvilkts no maksts, samazinās iespējamība, ka sperma varētu nokļūt makstī un pa to nonākt līdz dzemdei, apaugļojot olšūnu. Tomēr jebkurš spermatozoīds, kas atrodas uz vulvas (sievietes dzimumorgānu ārējās lūpas), seksuālās aktivitātes laikā var atrast ceļu līdz olšūnām sievietes ķermenī.

Šī iemesla dēļ dzimumlocekļa izvilkšana no maksts tieši pirms sēklas izšļākšanās nav absolūti drošs veids kā izsargāties no grūtniecības. Tikpat nedrošs ir arī dzimumorgānu kontakts ārpus sievietes maksts. Abas seksuālās aktivitātes var atstāt spermatozoīdus sievietes dzimumorgānu tuvumā.

Bez tam, mirkli pirms sēklas izšļākšanās, no vīrieša dzimumlocekļa izdalās neliels daudzums šķidruma, ko organisms izmanto kā lubrikāciju dzimumakta laikā. Arī šajā šķidrumā var būt spermatozoīdi, tādēļ pastāv zināms risks, ka notiek olšūnas apaugļošanās, lai gan ejakulācija nav notikusi sievietes ķermenī.

Ja ejakulācija notiek ārpus sievietes ķermeņa, un dzimumorgāni tiek kairināti ar rokām (manuālais sekss) vai ar muti (orālais sekss), bet partneru dzimumorgāni nesaskaras, tad grūtniecības iestāšanās iespējas ir ārkārtīgi niecīgas.

Ja tomēr ir skaidri zināms, ka sperma ir nokļuvusi makstī, nav ieteicams to mēģināt izskalot ar dušas palīdzību. Pretēji populārajam uzskatam, šādā veidā sēkla netiek izskalota ārā. Tieši otrādi, ūdens to ieskalo vēl dziļāk dzemdes kaklā, ievērojami palielinot grūtniecības iespējas.

Ja sievietei ir aizdomas, ka viņa palikusi stāvoklī, to var pārbaudīt ar grūtniecības testu, ko pārdod aptiekās. Ja testa atbilde ir pozitīva, jākonsultējas ar ginekologu. Jāatceras, ka pārtrauktais dzimumakts arī nepasargā no saslimšanas ar seksuāli transmisīvajām slimībām vai HIV.


DELFI pateicas par sadarbību Latvijas Ģimenes Centra ārstiem. Kādi jautājumi par sievietes vai visas ģimenes veselību Tevi satrauc? Raksti uz e-pasta adresi sieviete@delfi.lv, un mēģināsim rast atbildi kopā.

Latvijas Ģimenes Centra adrese: Rīga, Kaņiera 10a. Tālruņi reģistratūrā: 7132165 un 7132164.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form