Foto: Lāsma Pīlēģe

Ceturtdiena, 29. septembris, ar atvērto stundu sākās Talsu 2. vidusskolas 10. klases un Rīgas Angļu ģimnāzijas 11. klases skolēniem, kuri bija pirmie Latvijā, kas sāk izmantot platformā "Skype klasei" pieejamo tiešsaistes lekciju kursu.

"Skype klasei" ir globāla tiešsaistes kopiena un sadarbības platforma izglītībai, kas palīdz īstenot uz skolēnu orientētu un kompetenču pieejā balstītu mācību procesu, un tagad tā pieejama arī Latvijā. Kursa pirmā lekcija notika "Microsoft Latvia" birojā, kurā ieradās abu klašu skolēni ar skolotājiem.

Skolēni deviņās nodarbības, kas ilgs līdz pat nākamā gada maijam, apgūs datu analīzes un vizualizācijas prasmes, kas viņiem noderēs gan zinātniski praktisko darbu gatavošanā, gan citos mācību uzdevumos. Kursa beidzēji saņems diplomu par datu analīzes un vizualizācijas rīku apgūšanu.

Skolēni reizi mēnesī tiešsaistē klausīsies datu analīzes ekspertu Aldi Ērgli, kurš jau atvērtajā stundā bērniem skaidroja, kādēļ mūsdienu pasaulē datu apstrāde ir tik svarīga.

"21. gadsimta digitālajā pasaulē diezgan liels izaicinājums ir mācību procesu pielāgot laikmeta prasībām, tāpēc ir labi, ka ir šādas iniciatīvas. Skolēni – pilotprojekta dalībnieki – ir kā piedzīvojumu meklētāji digitālajos džungļos, kas, sadarbojoties ar pedagogiem un vienaudžiem, gan Latvijā, gan visā pasaulē, palīdzēs attīstīt jaunus, interesantus veidus, kā mācīties, izmantojot tehnoloģiju iespējas," uzsvēra Andris Geižāns, izglītības un zinātnes ministra biroja vadītājs, kurš gan pats publiski arī atzinās, ka nezina, vai viņam šāda mācību vielas apguve patiktu, jo pats "Skype" nelieto.

"Ir pienācis laiks iezīmēt arī Latviju "Skype klasei" pasaules kartē! Tāpēc esmu gandarīta par iespēju piedāvāt šo mūsdienīgo tiešsaistes izglītības rīku Latvijas skolām tieši šobrīd, kad Latvijā notiek pāreja uz 21. gadsimta prasmēs balstītu izglītības sistēmu. Tehnoloģijas mācību procesu var padarīt daudz efektīvāku un interesantāku. Ir prieks par Rīgas Angļu ģimnāzijas un Talsu 2. vidusskolas aizrautību un gatavību iesaistīties šajā pilotprojektā, apzinoties, ka tā ir lieliska jauna iespēja gan skolēniem, gan skolotājiem," pirms atvērtās stundas sacīja gandarīta Renāte Strazdiņa, "Microsoft Latvia" vadītāja.

Foto: Lāsma Pīlēģe

Datu analīzes un vizualizācijas tēma pilotprojektam izvēlēta tāpēc, ka datu analītiķi būs viena no pieprasītākajām nākotnes profesijām gan IKT nozarē, gan ikvienā citā industrijā. Bijušais Hārvarda Universitātes prezidents Lorenss Sammerss (Lawrence Summers) ir norādījis, ka kādreiz labākajās augstskolās iestāties varēja studenti ar zināšanām trigonometrijā, bet tagad daudz nepieciešamākas ir statistikas un datu analīzes spējas, to pirms pirmās lekcijas vidusskolēniem uzsvēra Ērglis.

"Inovatīva mācību procesa pamatā ir, pirmkārt, uz skolēnu orientēta pieeja, otrkārt, mācību procesa norises paplašināšana ārpus klases, un, treškārt, mērķtiecīgs informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantojums. Mācību epicentrā ir skolēns, kuram mums kopīgiem spēkiem jāpiedāvā iespējas interesantā, interaktīvā un iesaistošā veidā apgūt mācību vielu un izprast tās praktisko pielietojumu dzīvē," norāda Strazdiņa.

"Jaunas tehnoloģijas pašas par sevi reti dod gaidīto efektu,"Skype klasei" ir reāls piemērs, kad tehnoloģijas kombinācijā ar pareizu saturu un pareizu apmācību procesu rada jaunas nebijušas iespējas izglītībā, kas rādīs piemēru tam, kā efektīvākā un interesantākā veidā apgūt zināšanas," papildina Ērglis.

"Skype klasei" (Skype for Classroom) ir tiešsaistes kopiena un sadarbības platforma, kas dod iespēju veidot kontaktus un sadarboties ar skolām visā pasaulē, virtuāli iepazīties ar dažādām organizācijām, uzņēmumiem vai pētījumu projektiem, gūt jaunas idejas un īstenot daudzveidīgus, radošus mācību projektus.

Strazdiņa stāsta, ka "Skype klasei" piedāvā četras iespējas "ienest pasauli" klases telpā. "Skype" lekcijās pieejami gatavi video materiāli, un interesentiem ir iespēja pieteikties un piedalīties nākamajās lekcijās. "Noslēpumainais Skype" ir minēšanas spēle, kas ļauj uzzināt par citu skolu un citu valstu bērnu dzīvi, tradīcijām, vidi, dabas apstākļiem, līdzīgo un atšķirīgo. Tiešsaistes ekskursijas ļauj viesoties pie ekspertiem – pētniekiem, dažādu profesiju pārstāvjiem un citiem interesantiem cilvēkiem visā pasaulē. Vieslektori piedāvā iepazīstināt ar konkrētu tēmu, piemēram, rakstniecību vai jebkuru citu.

Patlaban "Skype klasei" darbojas vairāk nekā 400 000 aktīvu skolotāju no visas pasaules, tūkstošiem vieslektoru, un materiāli ir pieejami 64 valodās.

"Talsu 2. vidusskola ir pateicīga, ka tiek dota iespēja skolēniem apgūt jaunas zināšanas un prasmes, kuras nepieciešamas mūsdienās. Dalība projektā ir izaicinājums ne tikai skolēniem, bet arī skolotājiem. Mūsuprāt, sadarbība, komunikācija, datu analīze un vizualizācija ir tās prasmes, kuras ir vajadzīgas šodien un būs nepieciešamas nākotnē. Paplašināt skolēna un skolotāja redzesloku ārpus klases ir aizraujoši un motivējoši. Tehnoloģiju mērķtiecīgs pielietojums ir labs darba instruments ikvienam no mums," atklāj Liene Katlapa, Talsu 2. vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā un konkrētās 10. klases informātikas skolotāja.

Viņa sarunā ar "Delfi" arī pastāstīja, ka šī mācību gada laikā skolēni apgūs nepieciešamās zināšanas, lai nākamgad tās varētu izmantot, izstrādājot zinātniski pētniecisko darbu. Tomēr jau arī šogad viņiem ik pa laikam būs praktiskie darbi, un iegūtās zināšanas tiks izmantotas arī citu mācību priekšmetu apguvē. Skolotāja nedomājusi ne mirkli, kad nācis piedāvājums piedalīties projektā, jo skola arī līdz šim jau trīs gadus veiksmīgi sadarbojoties ar "Datorzinību centru".

Datu analīzes un vizualizācijas rīku lekciju video materiāli būs pieejami ikvienai skolai "Skype klasei" bezmaksas platformā. Skolas, kuras vēlas uzzināt vairāk vai piedalīties tiešsaistes lekcijās, ir aicinātas sazināties elektroniski (e-pasts: a-zemart@microsoft.com).

Projektu īsteno "Microsoft Latvia" sadarbībā ar uzņēmumu "Datorzinību centrs, portālu "Skolotajs.lv" un datu analīzes ekspertu Aldi Ērgli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!