Tu droši vien esi dzirdējusi par menopauzi, bet nekad neesi tā īsti padomājusi, kā tas var ietekmēt tavu dzīvi, galu galā “tie gadi” tev pašai vēl aiz kalniem. Taču tava māte, iespējams, jau tuvojas menopauzes vecumam vai pat ir jau pāri tam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Šī raksta uzdevums ir palīdzēt tev saprast, ko šis vecums nozīmē tavai mātei un ko tas nozīmēs tev pašai, kad pienāks laiks. Izlasi šo rakstu un pārrunājiet to ģimenē. Iedrošini savu māti apmeklēt ārstu un noskaidrot, kā nodrošināt komfortablu un kvalitatīvu dzīvi postmenopauzes gados.

Kas notiek menopauzē?

Jo vecāka kļūst sieviete, jo viņas olnīcas ražo mazāk un mazāk estrogēnu. Galu galā parādās pārmaiņas arī viņas menstruālajā ciklā, piemēram, neregulāras mēnešreizes, samazināta vai pastiprināta menstruālā asiņošana. Šis sievietes dzīves posms nozīmē pāreju no reproduktīvā uz nereproduktīvo vecumu. Kad mēnešreizes beidzas, ir iestājusies menopauze. Lielākajai daļai sieviešu menopauze sākas ap 50 gadu vecumu, un, tā kā vidējais mūža ilgums sievietēm ir apmēram 80 gadi, kādu trešo daļu mūža viņām nākas pavadīt postmenopauzes periodā.

Menopauzē nav vairs jāuztraucas par apgrūtinājumu, ko sagādā mēnešreizes, vai par iespējamo grūtniecību. Taču jārēķinās, ka organismā notiks diezgan lielas pārmaiņas. Sievietei var likties, ka nav ērti runāt par tādām lietām ar citiem; viņa var pat nezināt, ka šos simptomus izraisījusi menopauzes iestāšanās.

Tu vari palīdzēt savai mātei, aprunājoties ar viņu par menopauzei raksturīgo estrogēnu deficītu un tā sekām (tās aprakstītas tālāk šajā rakstā). Pastāsti savai mātei, ka viņa nebūt nav vienīgā ar šādām problēmām un ka šie simptomi nav nekas nenormāls. Dod viņai padomu apmeklēt ārstu, kas palīdzēs mazināt estrogēnu deficīta nevēlamās sekas.

Estrogēna deficīta agrīnie simptomi

 • Karstuma viļņi un svīšana naktī
  Karstuma viļņi – pēkšņs karstums, kas pārņem ķermeni, galvenokārt tā augšdaļu, ir raksturīgākais menopauzes simptoms. To bieži pavada sarkšana un svīšana, kas mijas ar pēkšņiem aukstuma viļņiem. Karstuma viļņi var traucējoši ietekmēt sievietes ikdienas gaitas, bet naktī traucēt miegu.
 • Maksts sausums
  Estrogēni maksts gļotādu padara mitru un elastīgu. Estrogēnu līmeņa krišanās var izraisīt maksts atrofiju (gļotāda kļūst plānāka un zaudē elastību). Tas bieži rada maksts sausumu, kas dzimumaktu padara sāpīgu un nepatīkamu. Var būt arī dedzinoša sajūta, nieze, izdalījumi vai asiņošana no maksts.
 • Urinēšanas problēmas
  Arī urīnizvadkanāla un urīnpūšļa normāla darbība ir atkarīga no pietiekama estrogēnu līmeņa. Estrogēnu deficīts var radīt urīnizvadkanāla un urīnpūšļa atrofiju, kuras rezultāts ir biežāka vajadzība urinēt, sāpes vai dedzinoša sajūta urinējot, urīna nesaturēšana klepojot vai smejoties, kā arī urīnpūšļa infekcijas.
 • Psiholoģiskas problēmas
  Daudzām sievietēm estrogēnu deficīts rada arī psiholoģiskas problēmas, piemēram, nemieru, straujas garastāvokļa maiņas. Kā citus simptomus var minēt vieglu aizkaitinātību, pazeminātu koncentrēšanās spēju, galvassāpes, raudulīgumu, hronisku nogurumu, dzimumtieksmes zudumu un depresiju.

Ja tu novēro savai mātei kādu no minētajiem simptomiem, tas var nozīmēt, ka viņai ir estrogēnu deficīts. Iedrošiniet viņu apmeklēt ārstu, lai to noskaidrotu.

Vēlīnās veselības problēmas, kas saistītas ar estrogēnu deficītu

Ar menopauzi ir saistītas vairākas veselības problēmas, kas atklājas tikai vēlāk un pastāv ilgstoši. Iespējams, ka tava māte par tām neko nezina. Noteikti apspriediet ar viņu šīs riska problēmas un iesaki viņai aprunāties arī ar ārstu.

 • Paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks
  Pirms menopauzes estrogēni sievietes organismā palīdz aizsargāt viņu no sirds un asinsvadu slimībām. Tāpēc pirms menopauzes sievietēm ir krietni mazāks risks saslimt ar šīm slimībām nekā vīriešiem. Taču pēc menopauzes iestāšanās, kad estrogēnu līmenis krītas, šī aizsardzība zūd, un postmenopauzes periodā sirds un asinsvadu slimības ir galvenais sieviešu nāves cēlonis.
 • Holesterīna līmeņa pārmaiņas
  Estrogēnu deficīts ir saistīts ar holesterīna līmeņa pārmaiņām. Estrogēnu deficīts izraisa augsta blīvuma lipoproteīnu (ABL) holesterīna – “labā” holesterīna – līmeņa pazemināšanos un zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīna – “sliktā” holesterīna līmeņa paaugstināšanos, turklāt kopējam holesterīna līmenim bieži ir tendence paaugstināties. Šīs pārmaiņas var būt par cēloni aterosklerozei (artēriju sašaurināšanās), sirdslēkmēm un triekai.
 • Paaugstināts osteoporozes risks
  Osteoporozi raksturo samazināta kaulu masa un paaugstināts trauslums. Estrogēnu deficīts ievērojami veicina šīs slimības attīstīšanos. Bez estrogēnu aizsargājošās iedarbības kaulu masa pēc menopauzes strauji samazinās, tie kļūst neizturīgi un trausli, viegli lūst. Visbiežāk sastopami gūžas kaula, plaukstas locītavas un mugurkaula lūzumi. Ja osteoporoze skārusi žokli, var izkrist zobi.

  Mugurkaula lūzumi izraisa sāpes, kroplību, auguma samazināšanos, invaliditāti. Gūžas kaula lūzumam ir vēl smagākas sekas. Tas var uz ilgu laiku radīt nespēju patstāvīgi veikt ikdienas aktivitātes un pat nepieciešamību pēc pastāvīgas aprūpes. 15-20% pacienšu, kam bijis gūžas lūzums, gada laikā mirst no tā radītajām komplikācijām.

 • Alcheimera slimība
  Alcheimera slimība ir pakāpeniski progresējoša smaga slimība, kas bojā smadzenes un izpaužas kā atmiņas, domāšanas un uzvedības traucējumi. Tā ir visbiežāk sastopamā demences forma, kas izraisa prāta spēju (domāšanas, atcerēšanās, spriešanas spējas) zudumu. Šī slimība būtiski ietekmē ikdienas dzīvi un agrāk vai vēlāk beidzas ar nāvi. Pētījumi rāda, ka estrogēnu deficīts var sekmēt Alcheimera slimību.

Ko tu vari darīt?

Ja tev liekas, ka tavai mātei ir sākusies menopauze, aprunājies ar viņu par agrīnajiem simptomiem, no kuriem viņa cieš patlaban, un par vēlīnajām veselības problēmām. Vissvarīgākais – iedrošini viņu konsultēties ar ārstu. Ir pieejami pietiekami daudzi ārstēšanās veidi, kas var novērst menopauzes agrīnos simptomus un mazināt ar estrogēnu deficītu saistītās vēlīnās veselības problēmas.

Vislabākais veids, kā novērst ar estrogēnu saistītos simptomus tavai mātei, ir viņas organismā trūkstošo estrogēnu aizstāšana. Tas atvieglo daudzus agrīnos simptomus un mazina vēlīnās veselības problēmas, kas saistītas ar estrogēnu deficītu.

Estrogēnu aizstāšana un menopauzes agrīnie simptomi

  Estrogēnu aizstāšana var pilnīgi vai daļēji
 • novērst karstuma viļņus un svīšanu naktī;
 • uzlabot miegu;
 • uzlabot maksts lubrikāciju un tādējādi novērst sāpes dzimumakta laikā;
 • novērst urīnizvadceļu infekcijas.

Estrogēnu aizstāšana un ar menopauzi saistītās vēlīnās veselības problēmas

 • Estrogēnu aizstāšana var mazināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām
  Pētījumi rāda, ka sievietēm, kas lieto hormonu aizstājterapiju (HAT), risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām ir aptuveni uz pusi mazāks nekā sievietēm, kuras HAT nelieto. Tātad, aizstājot trūkstošos estrogēnus, sieviete var pasargāt sevi no šīm slimībām.
 • Estrogēnu aizstāšana palīdz noregulēt holesterīna līmeni sievietes organismā
  Pētījumi rāda, ka estrogēnu aizstāšana pazemina ZBL holesterīna (“sliktā” holesterīna) līmeni un paaugstina ABL holesterīna (“labā” holesterīna) līmeni. Tas palīdz novērst aterosklerozi, trieku un sirds slimības.
 • Estrogēnu aizstāšana var mazināt osteoporozes risku
  Estrogēnu aizstāšana ir labākais veids, kā novērst kaulu masas zudumu postmenopauzē. Pētījumi rāda, ka tā iespējams novērst kaulu masas zudumu gūžas kaulos, mugurkaulā un plaukstās. Estrogēnu aizstāšana aptuveni par 50% samazina gūžas lūzuma varbūtību. Ir ļoti svarīgi nepārtraukt estrogēnu aizstājterapiju, jo pārtraukšanas gadījumā atkal parādīsies osteoporozes simptomi. Daudzas sievietes, kuras menopauzes periodā sākušas lietot estrogēnu aizstājterapiju, labprāt turpina to ilgstoši, lai nodrošinātos pret osteoporozi.
 • Estrogēnu aizstāšana var aizsargāt no Alcheimera slimības
  Aizvien vairāk pierādījumu liecina, ka estrogēnu aizstāšana var izsargāt no Alcheimera slimības. Kādā pētījumā konstatēts, ka estrogēnu aizstājterapija šīs slimības risku samazina aptuveni uz pusi. Savukārt, citā pētījumā iegūtie dati – risks samazinājās apmēram par 35%. Iegūti arī dati, ka Alcheimera slimības iestāšanās sievietēm, kuras lieto estrogēnu aizstājterapiju, notiek ievērojami vēlāk, nekā sievietēm, kuras estrogēnus nelieto, Kaut gan šos rezultātus vēl nevar uzskatīt par droši apstiprinātiem, tomēr ir ļoti iespējams, ka estrogēnu aizstājterapija postmenopauzes periodā var samazināt Alcheimera slimības risku vai attālināt tā iestāšanos.
 • Estrogēnu aizstāšanai ir arī citas labvēlīgas sekas
  Zinātnes attīstības gaitā tiek atklātas aizvien jaunas estrogēnu labvēlīgās ietekmes. Pašreiz īpaša estrogēnu pētnieku uzmanība pievērsta diviem centrālajiem virzieniem: ar novecošanu saistītajai makulas (acs tīklenes dzeltenā plankuma) deģenerācijai un resnās zarnas vēzim.

Ar novecošanu saistītā makulas deģenerācija. Makulas deģenerācija ir acu slimība, kas var izraisīt aklumu. Pētījumi rāda, ka lielāks šīs slimības risks ir sievietēm, un ka tas varētu būt saistīts ar samazinātu estrogēnu līmeni. Pētījumu pagaidu rezultāti liek domāt, ka estrogēnu aizstājterapija sievietēm postmenopauzē samazina makulas deģenerācijas risku.

Resnās zarnas vēzis. Aptuveni 15% no visiem ļaundabīgajiem audzējiem lokalizējas resnajā vai taisnajā zarnā. Lai gan pilnīgi droši pierādījumi vēl nav iegūti, ir dati, ka estrogēnu aizstājterapija var mazināt resnās zarnas vēža risku. Kādā pētījumā sievietēm, kas nesen bija lietojušas estrogēnu aizstājterapiju, atklāts par 50% mazāks resnās zarnas vēža risks nekā salīdzinot ar sievietēm, kas šo terapiju nebija lietojušas. Cits pētījums rāda, ka sievietēm, kas jebkad savā mūža ir lietojušas estrogēnu aizstājterapiju, risks iegūt resnās zarnas vēzi ar letālu iznākumu samazinās par 30%, bet šīs terapijas lietošanas laikā risks samazinās gandrīz par 50%. Cits līdzīgs pētījums liecina, ka risks saslimt ar resnās zarnas vēzi ir vēl mazāks, jo sieviete ilgāk turpina lietot estrogēnus.

Rezultāti ir daudzsološi, taču nepieciešami papildu pētījumi gan minētajos, gan citos virzienos, lai pilnībā novērtētu estrogēnu aizstāšanas aizsargājošo efektu.

Pieejamie estrogēnu lietošanas veidi

  Estrogēnu preparāti tiek piedāvāti dažādās zāļu formās:
 • preorāli lietojamas tabletes;
 • vaginālie krēmi;
 • vaginālie ieliktņi;
 • plāksteri;
 • lokāli lietojami krēmi un gēli;
 • injicējami preparāti.

Sieviete kopīgi ar ārstu var izraudzīties tieši viņas vēlmēm un vajadzībām piemērotāko terapijas veidu. Viņas anamnēze, veselības stāvoklis, dzīves stils, atbilde uz terapiju un pašas izvēle būs galvenie priekšnoteikumi tieši viņai piemērotākās terapijas noteikšanā. Katrā ziņā pie ārsta jānoskaidro visus iespējamos izvēles variantus. Jo vairāk sieviete zinās, jo labāk viņas veselībai.

Vai estrogēnu aizstājterapija der jebkurai sievietei?

Vairums sieviešu var droši lietot estrogēnu aizstājterapiju. Taču to nevajadzētu uzsākt, ja ir kaut viens no šiem faktoriem:

 • krūts vēzis vai aizdomas par to;
 • estrogēnatkarīgs ļaundabīgs audzējs vai aizdomas par to;
 • grūtniecība vai aizdomas par to;
 • neskaidras izcelsmes asiņošana no dzimumceļiem;
 • aktīvs tromboflebīts vai tromboemboliski traucējumi;
 • paaugstināta jutība pret kādu no estrogēnu preparātu sastāvdaļām.

Tagad tu zini, kādas sekas ir estrogēnu deficītam un kā estrogēnu aizstāšanu var izmantot, lai samazinātu vai novērstu daudzus agrīnos menopauzes simptomus un ar menopauzi saistītās vēlīnās veselības problēmas. Daudzas sievietes lieto estrogēnu aizstājterapiju tikai tāpēc, lai novērstu agrīnos simptomus, taču daudz svarīgāka ir ilgstoša terapija, kas mazina vai novērš vēlīnās veselības problēmas, kā, piemēram, sirds slimības vai osteoporozi.

Aktīvi piedalies savas mātes veselības sargāšanā un viņas nākotnes veidošanā! Ārsts palīdzēs rast atbildes par tev nezināmām lietām.

Šis ir materiāls no Wyeth-Ayerst Global Pharmaceuticals izstrādātās sabiedrības sadarbības programmas.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form