Tavs bērns ir nevaldāms kā virpuļviesulis. Kāpēc?
Foto: Shutterstock

Tikt galā un izprast bērnu, kura uzvedība ir tik nevaldāma kā virpuļviesulim, nav viegli. Lai to paveiktu, vispirms ir jānoskaidro iemesli šādai uzvedībai. Lūk, bērnu psihologa rekomendācijas, kā pareizāk rīkoties.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmais iemesls - hiperaktiviātes sindroms

Bērns praktiski bez apstājas var stāvēt uz galvas, nemitīgi kustēties bez īpaša mērķa, uzdot jautājumus, bet nesagaidīt atbildes, jo atkal tiek uzdots nākamais jautājums. Jā, viņš pat gribētu savaldīties, bet...nespēj.

Ko darīt? Saprast, ka bērns vienkārši tāpat vien nevēlas slikti uzvesties un darīt palaidnības, lai ieriebtu. Iespējams, viņš ir slims. Šādos gadījumos noteikti būtu nepieciešama konsultācija pie pediatra, lai iegūtu pēc iespējas sīkāku informāciju par šāda bērna audzināšanu (jeb pat ārstēšanu).
Raugoties no psihologu viedokļa, būtu ļoti lietderīgi ievērot noteiktu dienas režīmu, biežāk kopā ar bērnu atasties svaigā gaisā. Runājot ar bērnu, vecākiem jābūt mierīgiem, neļaujot bērnam uzbudināties. Lai bērns mājās uzvestos mierīgāk, ļaujiet viņam pastaigu laikā enerģiju iztērēt citādāk - rāpjoties pa kokiem, rotaļlaukumā izvietotām konstrukcijām. Iespējams, arī tas palīdzēs. 

Otrais iemesls - bērns ir pārāk izlutināts

Pieaugušie, audzinot savas "atvases" nereti ļaujas absolūtai brīvībai, bet bieži vien tas beidzas ar to, ka bērns vispār nezina nekādu robežu. Un, sastopoties ar kādu aizliegumu, var uzrīkot tādu histēriju vai arī pilnībā konkrēto aizliegumu ignorēt. Vecāki visbiežāk pēc iespējas ilgāk mēģina šādai bērna uzvedībai nepievērst uzmanību, taču par to viņiem uzstājīgi norāda paziņas, radi, bērnudārzu audzinātāji un skolotāji.

Ko darīt? Pēdējais laiks mainīt savu pozīciju un saprast, ka vecāku uzdevums ir iemācīt bērnam labas uzvedības manieres, vismaz tad, kad tie iziet sabiedrībā. Jo - viena cilvēkbērna brīvības izpausmēm jebkurā jomā nevajadzētu traucēt dzīvot citiem cilvēkiem. Nebaidieties būt saprātīgi prasīgi, jo tādā veidā jūsu dēls vai meita iemācīsies sevi un savu uzvedību savaldīt un kontrolēt.

Trešais iemesls - tieksme būt neatkarīgam

Bērns ir vesels un labi zina labas uzvedības noteikumus, taču bieži vien nevēlas tos ievērot. Ne no šā, ne no tā viņš pēkšņi var uzrīkot tādu scēnu veikalā vai viesos!

Ko darīt? Šādā brīdī, kad bērns sāk trakot, jārīkojas ātri - bērnam jānovērš uzmanība uz kādu interesantu lietu. Tā var būt gan interesanta saruna, var bērnam uzdot kādu pilnīgi negaidītu jautājumu. Bērnu, kas vecāks par pieciem gadiem, var uzsēdināt uz krēsla, palūdzot padomāt par savu uzvedību. Likt kaktā vai vēl trakāk - ieslēgt istabā - nekādā gadījumā nedrīkst darīt. Jau vēlāk, kad bērns nomierinājies, pārrunājiet ar viņu situāciju un atgādiniet labas uzvedības noteikumus. 

Labi palīdzēs arī apbalvošanas sistēma. Piemēram, ja jūsu dēls vai meita ir labi uzvedušies, pie ledusskapja pielieciet smaidošu sejiņu - magnētiņu, ja slikti - bēdīgu sejiņu. Piecas smaidošas sejiņas, un bērns saņem balvu. Tā var būt jebkas, kas bērnam rada prieku - ilgāka pastaiga uz viņa iemīļoto parku vai rotaļu laukumu, maza dāvaniņa.


Raksta sagatavošanā izmantoti ārvalstu preses materiāli.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērni
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form