Tiešraide: Pirmais starptautiskais forums 'Laimīgi bērni' par preventīvā atbalsta pakalpojumu nepieciešamību
Foto: Shutterstock

Pirmais starptautiskais forums "Laimīgi bērni" veltīts preventīva atbalsta sistēmas un agrīnas intervences pakalpojumu ieviešanas akūtai nepieciešamībai Latvijā. Augsta līmeņa konferencē "Agrīns preventīvs atbalsts Latvijas bērnu attīstībai – atbildīga valsts politika" eksperti no vairākām pasaules valstīm dalīsies ar savu labāko pieredzi un zināšanām. Konferencē uzrunās Latvijas speciālistus, praktiķus un politikas veidotājus, lai vienotos par kopīgu redzējumu, kā pēc iespējas ātrāk ieviest agrīnā preventīvā atbalsta sistēmu Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Mēs esam pārliecināti, ka tieši bērni ir mūsu valsts nākotne. Nākotne, kurā mums ir jāiegulda, palīdzot attīstīt bērnu izaugsmes potenciālu. Tieši tādēļ mēs kopā aicinām visus – gan līdzīgi domājošos, gan arī oponentus, – aktīvi iesaistīties. Aicinām vecākus, praktiķus, pedagogus, psihologus, mediķus, politiķus, publiskās pārvaldes speciālistus, nozaru ekspertus un arī pagaidām vēl vienkārši kautrīgos malā stāvētājus uz sarunu par tik aktuālo tēmu – bērnu attīstības iespējām un vispusīgu katra indivīda potenciāla atklāšanu!" aicina Pārresoru Koordinācijas Centra vadītājs
Pēteris Vilks.

Viņš atzīmē, ka Latvijā jāizveido un jānostiprina vienota starpnozariska bērnu agrīnā preventīvā atbalsta pakalpojumu sistēma: "Politiķi līdz šim nav spējuši vienoties par starpnozaru atbildībā esoša jautājuma – agrīnā preventīvā atbalsta sniegšanu bērna pieaugšanas un attīstības ceļā – pārresorisko atbildību un tai atbilstošo juridisko risinājumu. Pasaules pieredze liecina, ka, iespējami agri atpazīstot dažādus bērnu attīstībai radušos šķēršļus, – vai tie būtu saistīti ar veselību, kognitīvo attīstību, psihoemocionālo stāvokli, ģimenes vai sociālās vides ietekmi, – riskus var veiksmīgi mazināt vai pat novērst ar speciālistu profesionālu uzmanību un agrīnu valsts atbalstu. Eiropas dati liecina, ka šāds preventīvs un agrīns atbalsts tik svarīgajā bērnības attīstības posmā var būt nepieciešams līdz pat 16 līdz 25 procentiem bērnu.

Latvijā bērnu labbūtības normatīvais regulējums ir nepietiekams, novecojis un neatbilst mūsdienu sabiedrības vajadzībām. Tas pamatā paredz "ugunsgrēku dzēšanu" – darbu ar neesošā agrīnā preventīvā atbalsta trūkuma jau radītajām nopietnajām sekām, nevis ar iespējami agrīnu bērnības potenciālo riska faktoru diagnosticēšanu un intervenci šo faktoru kaitīgās ietekmes mazināšanai. Šajā jomā ilgstoši nav vajadzīgo pozitīvu izmaiņu, un nav arī vienošanās par skaidriem turpmākajiem risinājumiem, lai to sasniegtu."

Konferences rīkotāji uzsver, ka ir nepieciešama dažādās nozares vienoti koordinējoša Latvijas visu bērnu agrīnā preventīvā atbalsta sistēma ar integrētu rīcībpolitiku – kā atsevišķu, patstāvīgu starpdisciplināri daudzprofesionālu pakalpojumu jomu. PKC rosina to veidot, balstoties bērnu attīstības pieejā, kas paredz proaktīvu darbu ar pozitīvas attīstības traucējumu cēloņiem un riskiem, ar pēc iespējas agrīnāku profesionālu iejaukšanos un publiskā sektora atbalstu bērnu attīstības iespējošanā ar mērķi palīdzēt visiem bērniem ar iespējamiem attīstības traucējumiem. Pašreiz jaunajās Bērnu, jaunatnes un ģimenes politikas attīstības pamatnostādnēs 2021. līdz 2127.gadam ir jāparedz izveidot sistēmu agrīnam preventīvam atbalstam bērnu attīstībai, nosakot to kā atsevišķu daudznozaru profesionālo kompetenču integrētas darbības jomu, centrā liekot bērna vajadzības.

Konferencē tiks aktualizēti arī agrīnā preventīvā atbalsta sistēmas veidošanas Latvijā turpmākās rīcības plānošanas un organizēšanas jautājumi.

Tags

Bērni Skola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form