mūzika
Foto: PantherMedia/Scanpix

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 rīkotajā triju nedēļu akcijā "Redzi? Dzirdi? Nepaliec vienaldzīgs!" saņemti 1756 zvani un sniegtas 902 konsultācijas. Joprojām aktuālākie jautājumi, kas uztrauc bērnus un jauniešus, ir attiecību problēmas ar vienaudžiem un vardarbība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

30 gadījumos tālruņa konsultanti saņēma informāciju par dažādiem mobinga gadījumiem, 79 gadījumos - par attiecību problēmām skolā, 53 gadījumos zvanītāji stāstīja par emocionālu vardarbību, bet 27 - par fizisku vardarbību skolas vidē, portālu Cālis.lv informēja Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brīvmane.

Akcijas laikā uzticības tālrunis saņēma 761 zvanu no bērniem un pusaudžiem un 141 zvanu no pieaugušajiem. Zvanītāju lielākā daļa bija vecumā no 12 līdz 15 gadiem. Šajā akcijā visvairāk piezvanījušo pusaudžu bija zēni. Uzticības tālruņa konsultanti uzskata, ka ikdienā zēniem ir grūtāk un sarežģītāk izstāstīt par savām problēmām, tādēļ viņi aktīvāk izmanto iespēju anonīmi konsultēties pie uzticības tālruņa psihologiem.

Zvanījušie bērni un pusaudži stāstīja par to, ka ilgstoši cieš no klasesbiedru un skolasbiedru vardarbības, kas izpaužas gan fiziski, gan mutiski, viņus izstumj no klases kolektīva (ar viņiem nekomunicē, ignorē, nesniedz informāciju utt.), viņiem ir maz draugu un sava kautrīguma un noslēgtības dēļ ir grūtības iekļauties kolektīvā.

Tāpat bērni dalījušies bažās par to, ka viņi izjūt vainu par atstumtību, viņiem ir bailes no apkārtējo pazemojumiem, ir pasliktinājušās sekmes, kā arī vairs nav vēlmes apmeklēt mācību iestādi. Zvanītāji arī pauduši, ka izjūt depresiju un nomāktību, nejūt atbalstu no apkārtējiem, ir domājuši par pašnāvību vai pat veikuši tās mēģinājumus. Daudzos gadījumos emocionālā vardarbība pēc skolas turpinājusies arī virtuālajā vidē, kur agresori sociālajos portālos turpina sūtīt pazemojošu un aizvainojošu informāciju, izmantojot viltus profilus.

Savukārt Uzticības tālrunim 116111 akcijas laikā zvanījušie vecāki stāstījuši par problēmu redzējumu no sava skatupunkta. Viņi norādījuši, ka ir grūtības saņemt palīdzību problēmu risināšanā skolā, jo daļa pedagogu problēmas noliedz. Vecāki arī norādījuši, ka nespēj atpazīt problēmas un pamana tās novēloti – tad, kad bērns jau atsakās apmeklēt skolu. Bieži uz to norāda fiziski simptomi, piemēram, ilgstoša bērna slimošana, ko vecāki agrāk nav saistījuši ar bērna emocionālo stāvokli.

Tāpat akcijas laikā zvanījušie vecāki stāstījuši, ka izjūt milzīgu vainas apziņu, ka nespēj palīdzēt savam bērnam. Lielākais vairums vecāku interesējās par iespējām iesaistīties problēmu risināšanā, kā arī saņemt palīdzību.

Labklājības ministrija atgādina, ka VBTAI uzticības tālruņa akciju "Redzi? Dzirdi? Nepaliec vienaldzīgs!" rīkoja trīs nedēļu garumā – no 9. līdz 27. novembrim. Pašlaik akcija ir noslēgusies, bet uzticības tālrunis 116111 turpina darboties. Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona. Uzticības tālrunī 116111 palīdzību un atbalstu var saņemt visu diennakti.

Tags

Emocionāla vardarbība Labklājības ministrija Uzticības tālrunis 116111 Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form